Creeaza.com - informatii profesionale despre


Evidentiem nevoile sociale din educatie - Referate profesionale unice
Acasa » didactica » didactica pedagogie
DE LECTIE Limba romana Povestiri cu talc, Palaria Omului-de-Zapada

DE LECTIE Limba romana Povestiri cu talc, Palaria Omului-de-Zapada


PROIECT DE LECTIE

ARIA CURRICULARA : Limba si literatura romana

DISCIPLINA:  Limba romana

UNITATEA DE INVATARE: Povestiri cu talc



SUBIECTUL:  Palaria Omului-de-Zapada

TIPUL LECTIEI: Consolidare

SCOPUL LECTIEI : Consolidarea capacitatii de receptare a mesajului

oral si scris

OBIECTIVE OPERATIONALE La sfarsitul orei elevii vor fi capabili:

v    Sa citeasca constient, corect, fluent si expresiv textul;

v    Sa desprinda idei principale si informatii de detaliu din text;

v    Sa alcatuiasca povestirea dupa planul simplu de idei;

v    Sa gaseasca cuvinte cu sens asemanator si sens opus cuvintelor date;

Sa manifeste interes si initiativa pentru lectura.

METODE SI PROCEDEE: conversatia euristica, exercitiul, jocul didactic,

Problematizarea,

MATERIAL DIDACTIC desene, fise, planse, ilustratii.

BIBLIOGRAFIE:  Manual de" Limba si literatura romana" clasa

aIV a, Ed. Aramis.

2. "Sa dezlegam tainele textelor literare " Ed.

Carminis.

Nr.

crt

Secventele lectiei

H

Desfasurarea lectiei

Strategii

didactice

Evaluarea

Organizarea clasei pentru lectie

Pregatirea elevilor pentru desfasurarea in conditii optime a orei de romana

conversatia

Verificarea temei

Se verifica tema de acasa prin citirea ei de elevi si corectarea ei.

conversatia

Evaluare

Frontala/

individuala

Consolidarea cunostintelor prin obtinerea performantei si a feed-back-ului

Elevii citesc textul marcand prin intonatie semnele de punctuatie.Dupa aceea li se afiseaza pe tabla doua planse: una in care sa gaseasca cuvinte cu sens asemanator si cealalta cu cuvinte cu sens opus.

Se lucreaza pe echipe, direct pe planse.

Plansa nr. 1

Uniti cuvintele care au acelasi sens:

A pandi  nasture

Bumb  voce

A indura a garanta

Preocupat a suporta

Firesc a urma

Glas  a urmari

A strange impresionat

A asigura a se distra

A se amuza a azvarli

A arunca ingijorat

A continua normal

Emotionat  a aduna

Plansa nr. 2

Gasiti cuvinte cu sens opus celor de mai jos:

Frig  a se apropia

Prieten  a se amuza

In fata  a strange

Sincer  nepasator

Apoi se fac exercitii de delimitare a unui text in fragmente logice prin citirea acestora si povestirea lor. Dupa povestirea fiecarui fragment in parte se extrage ideea principala a fiecaruia.

Idei principale

  1. Discutia baiatului cu Omul-de-Zapada.
  2. Propunerea Omului-de-Zapada.
  3. Promisiunea baiatului.

Se dezvolta ideile principale pentru a putea fi povestite.

Se povesteste lectia dupa ideile principale.

Se fac exercitii de transformare a unei secvente dialogate in povestire, cu folosirea adecvata a timpurilor si persoana verbului.

Spre finalul lectiei se completeaza pe caiete enunturi cu explicatia potrivita, ca evaluare.

Plansa  nr.3

Omul-de-Zapada voia sa discute cu baiatul pentru ca

Baiatul dorea de mult sa-i adreseze acestuia o intrebare

Omul-de-Zapada isi scotea palaria in fata baiatului fiindca.

Omul-de-Zapada a ras cand baiatul i-a spus c-ar putea raci deoarece..

Acestuia i-a curs o lacrima fiindca

Conversatia

exercitiul

problematizarea

Exercitiul

Problematizarea

exercitiul

Evaluare

Frontala/

Individuala

Evaluare/

individuala

Tema de acasa