Creeaza.com - informatii profesionale despre


Evidentiem nevoile sociale din educatie - Referate profesionale unice
Acasa » didactica » didactica pedagogie
DE LECTIE "Livada"- compozitie de primavara

DE LECTIE "Livada"- compozitie de primavara


PROIECT DE LECTIE

DATA : 20 martie

SCOALA CU CLASELE I- VII, NR.1 Piatra Soimului

CLASA a IV-a A

INVATATOARE

ARIA CURRICULARA Tehnologii



DISCIPLINA EDUCATIE TEHNOLOGICA

SUBIECTUL " Livada"- compozitie de primavara

TIPUL LECTIEI formare de priceperi si deprinderi

OBIECTIVE CADRU:

Proiectarea, confectionarea si evaluarea unor produse simple;

Dezvoltarea capacitatii de cooperare in scopul realizarii unui produs.

OBIECTIVE DE REFERINTA:

2.1. sa observe caracteristici ale unor modele date;

2.3. sa aplice tehnicile de lucru invatate, in realizarea unor compozitii combinate;

3.1. sa participe, in grupuri de lucru, la realizarea componentelor unui produs simplu.

OBIECTIVE OPERATIONALE

La sfarsitul lectiei, elevii vor fi capabili:

-cognitive:

O.C.1- Sa dea raspunsuri corecte ghicitorilor propuse si intrebarilor introductive;

Nivel:- minimal: raspund la o parte din ghicitori si intrebari;

mediu: raspund corect la ghicitori si la intrebari;

maximal : raspund corect la ghicitori si intrebari, dand informatii suplimentare.

OC.2- Sa descrie materialele folosite si utilizarea lor;

Nivel: - minimal: descriu materialele cu spijinul invatatorului;

- mediu: descriu corect materialele folosite;

maximal: descriu materialele specificand si utilizarea acestora.

OC.3- Sa precizeze etapele de lucru ale tehnicilor utilizate;

Nivel: - minimal: repeta etapele enumerate de alt coleg, ajutandu-se;

- mediu: repeta etapele de lucru, fara sa le ordoneze in totalitate;

maximal: precizeaza corect etapele, in ordinea specifica.

OC.4 - Sa realizeze lucrarile propuse respectand etapele precizate;

Nivel: - minimal: lucreaza cu spijinul colegilor din grupa si al invatatorului;

- mediu: lucreaza impreuna cu colegii din grupa;

- maximal: lucreaza corect, respectand etapele propuse.

OC.5- Sa selecteze si sa asambleze partile componente ale machetei si copaceilor.

Nivel: - minimal: asambleaza cu ajutorul colegilor componentele specifice;

- mediu: selecteaza si asambleaza lucrarile realizate;

- maximal: realizeaza corect sarcinile propuse si dirijeaza finisarea machetei.

- afective:

OA.1- Sa participe cu atentie si interes pe tot parcursul activitatii;

OA.2- Sa manifeste un comportament adecvat in relatiile cu colegii din grup;

OA.3- Sa aprecieze corect lucrarile realizate de colegi.

psiho- motorii:

OM.1- Sa execute miscari in conformitate cu cerintele disciplinei;

OM.2- Sa manifeste deprinderi de a mototoli hartia, de a decupa, de a lipi, de a asambla formele, de a

modela plastilina, in vederea realizarii lucrarilor propuse;

OM.3- Sa manuiasca si sa utilizeze corect mijloacele de invatamant.

RESURSE:

A. bibliografice:

1oficiale:- Curriculum National " Programe scolare pentru invatamantul primar", Bucuresti, 2004;

- L. Stan, I. Stan, G. Dorobantu si E. Ghita- " Ghid metodologic privind proiectarea si desfasurarea activitatilor de predare- invatare- evaluare a abilitatilor practice" , Ed. Aramis.

2.pedagogice: C-tin Cucos, coordonator- " Psihopedagogie pentru examenele de definitivare si grade didactice", Ed. Polirom, Iasi 1998;

3.metodico- didactice: - " Predarea lucrului manual la clasele I- IV", Ed. Did. si Pedagogica

Bucuresti, 1971;

- Boris Craciun- " Parada anotimpurilor- antologie de ghiozdan pentru

clasele I-IV Ed. Portile Orientului Iasi.

B. metodologice:

1. strategie didactica: inductiv-deductiva;

2. metode si procedee: conversatia, explicatia, exercitiul, invatarea prin cooperare, demonstra-

tia, observatia dirijata, problematizarea, modelul;

3. forme de organizare: frontala, individuala si pe grupe;

4. mijloace didactice: polistiren, crengute naturale, carton, lipici, foarfece, sabloane model,

creioane colorate, plastilina, hartie glase, hartie creponata, aracet.

5. tehnici de lucru: trasare dupa sablon, decupare dupa contur, colorarea si ansamblarea vietu-

itoarelor, modelarea acestora din plastilina, mototolirea hartiei creponate si

lipirea mugurilor de crengute.

C. temporale: 45 de minute.

D. umane: 14 elevi

OB

OP

ETAPELE LECTIEI

CONTINUTUL INVATARII

DOZARE

RESURSE

I

ACTIVITATEA PROPUNATOAREI

ACTIVITATEA ELEVILOR

OA1


OM1

1. Momentul organizatoric

Stabilesc ordinea si disciplina in clasa.

Verific materialele de lucru.

Se pregatesc pentru inceperea activitatii.

Verifica materialele de pe banca.

Instructajul verbal

frontal

OA1

2. Reactualizarea cunostintelor

Cer informatii asupra lucrarilor efectuate in ora anterioara, asupra materialelor folosite si a tehnicilor de lucru.

Cei solicitati raspund intrebarilor

Conversatia;

Activitate frontala si

individuala

OC1

OM1

3. Discutie pregatitoare

Conduc un dialog despre primavara:

- In ce anotimp ne aflam?

- Care sunt lunile de primavara?

- Care sunt semnele acestui anotimp?

- Enumerati plante si pasari specifice acestui anotimp!

- Ce poezii care au ca tema primavara cunoasteti?

Raspund intrebarilor propuse

Recita versuri despre primavara

Conversatia;

Activitate frontala

OC1

4. Captarea atentiei

Prezint copiilor trei ghicitori:

a)      Cu sprancene de poiene,

Cu codite de mladite

Si cu flori la cingatoare,

A venit in tara, cine oare?

( Primavara )

b)      Zapada s-a topit,

Ghiocelul a rasarit,

Pomul a inmugurit

Ce anotimp a sosit?

( Primavara )

c)      Voinicel cu haina alba

Iese primul din zapada!

( Ghiocelul )

Sunt atenti si dau raspunsurile corecte pentru ghicitori

Expunerea;

Conversatia;

Activitate frontala

OA2

OC2

OA1

OC2

OA2

OM3

OC3

OM1

OM2

OC4

OC5

OA3

5. Enuntarea obiectivelor si a temei propuse

6. Dirijarea invatarii:

a) prezentarea si analiza modelului

b) recunoasterea materialelor

c) demonstrarea tehnicii de lucru

d) executarea lucrarii de catre elevi

7. Realizarea feed-backului

8. Evaluarea

Anunt tema lectiei si obiectivele propuse, precizand ca aceste performante vor fi posibile printr-o participare activa a elevilor pe tot parcursul activitatii ( pe grupe de flori de primavara )

Prezint lucrarea model- macheta " In livada".

Orientez atentia elevilor in etapele de realizare ale lucrarii, la fiecare componenta a ei:

pentru copacei;

pentru vietuitoarele realizate dupa sablon;

pentru cele facute din plastilina

ansamblarea finala a livezii.

Cer numirea materialelor cu care vor lucra.

Demonstrez operatiile de efectuat:

-trasarea dupa sablon, decuparea dupa contur, colorarea vietuitoarelor realizate;

- modelarea plastilinei pentru a face astfel de vietuitoare;

- mototolirea hartiei creponate si lipirea mugurilor pe crengute.

Colectivul de elevi se imparte pe trei grupe, fiecare avand de indeplinit una din cele trei sarcini propuse mai sus.

Urmaresc indeaproape modul in care elevii realizeaza fiecare componenta a lucrarii:

ajut elevii neindemanatici;

dau indicatii suplimentare, individuale;

fac observatii.

Voi cere elevilor din fiecare grupa sa selecteze si sa asambleze partile componente ale machetei.

Fac aprecieri generale privind modul de desfasurare a lectiei si aprecieri nominale, notand si premiind elevii si grupele.

Asculta cu atentie explicatiile.

Analizeaza lucrarea model.

Observa materialele de lucru.

Urmaresc operatiile procesului tehnologic.

Grupele de elevi isi ocupa locurile si incep lucrul.

Cer ajutorul cand este nevoie, de la invatatoare sau de la colegi.

Vor selecta si asambla partile componente ale machetei.

Asculta cu atentie.

Conversatia;

Explicatia;

Activitate

frontala

Activitate frontala;

Conversatia, explicatia, demonstratia;

Modelul;

Materialele necesare;

Observarea dirijata, exercitiul, munca pe echipe

Evaluare reciproca

Aprecieri verbale;

autoevaluare

activitate frontala, individuala; conversatia





Politica de confidentialitate


creeaza logo.com Copyright © 2024 - Toate drepturile rezervate.
Toate documentele au caracter informativ cu scop educational.