PROIECT DE LECTIE
ARIA CURRICULARA : Arte
DISCIPLINA: Muzica
SUBIECTUL: Legatura dintre text si melodie
TIPUL LECTIEI: Predare-invatare
SCOPUL LECTIEI : Recunoasterea legaturii intre text si
melodie si reproducerea unui repertoriu de cantece
receptate dupa auz.
OBIECTIVE OPERATIONALE La sfarsitul orei elevii vor fi capabili:
Sa recunoasca partile cantecului( versuri,
rand, melodie, refren);
Sa cante in colectiv, in grupuri mici si
individual
Sa-si perfectioneze deprinderile de cantare in
colectiv si de tehnica vocala( emisie naturala
dictie, respiratie);
Sa scrie o compunere inspirata de continutul
si caracterul melodiei unui cantec;
METODE SI PROCEDEE: conversatia euristica, exercitiul, jocul didactic,
problematizarea,
MATERIAL DIDACTIC
Nr. crt |
Secventele lectiei |
H |
Desfasurarea lectiei |
Strategii didactice |
Evaluarea |
Organizarea clasei pentru lectie |
Pregatirea elevilor pentru desfasurarea in conditii optime a orei de romana |
conversatia | |||
Verificarea temei |
Se verifica tema de acasa prin citirea ei de elevi si corectarea ei. |
conversatia |
Evaluare Frontala/ individuala |
||
Consolidarea cunostintelor prin obtinerea performantei si a feed-back-ului |
Elevii citesc textul marcand prin intonatie semnele de punctuatie.Dupa aceea li se afiseaza pe tabla doua planse: una in care sa gaseasca cuvinte cu sens asemanator si cealalta cu cuvinte cu sens opus. Se lucreaza pe echipe, direct pe planse. Plansa nr. 1 Uniti cuvintele care au acelasi sens: A pandi nasture Bumb voce A indura a garanta Preocupat a suporta Firesc a urma Glas a urmari A strange impresionat A asigura a se distra A se amuza a azvarli A arunca ingijorat A continua normal Emotionat a aduna Plansa nr. 2 Gasiti cuvinte cu sens opus celor de mai jos: Frig a se apropia Prieten a se amuza In fata a strange Sincer nepasator Apoi se fac exercitii de delimitare a unui text in fragmente logice prin citirea acestora si povestirea lor. Dupa povestirea fiecarui fragment in parte se extrage ideea principala a fiecaruia. Idei principale
Se dezvolta ideile principale pentru a putea fi povestite. Se povesteste lectia dupa ideile principale. Se fac exercitii de transformare a unei secvente dialogate in povestire, cu folosirea adecvata a timpurilor si persoana verbului. Spre finalul lectiei se completeaza pe caiete enunturi cu explicatia potrivita, ca evaluare. Plansa nr.3 Omul-de-Zapada voia sa discute cu baiatul pentru ca Baiatul dorea de mult sa-i adreseze acestuia o intrebare Omul-de-Zapada isi scotea palaria in fata baiatului fiindca. Omul-de-Zapada a ras cand baiatul i-a spus c-ar putea raci deoarece.. Acestuia i-a curs o lacrima fiindca |
Conversatia exercitiul problematizarea Exercitiul Problematizarea exercitiul |
Evaluare Frontala/ Individuala Evaluare/ individuala |
||
Tema de acasa |
Ca tema pentru acasa, elevii au de povestit lectia in scris. |
conversatia |
Politica de confidentialitate |
.com | Copyright ©
2024 - Toate drepturile rezervate. Toate documentele au caracter informativ cu scop educational. |
Personaje din literatura |
Baltagul – caracterizarea personajelor |
Caracterizare Alexandru Lapusneanul |
Caracterizarea lui Gavilescu |
Caracterizarea personajelor negative din basmul |
Tehnica si mecanica |
Cuplaje - definitii. notatii. exemple. repere istorice. |
Actionare macara |
Reprezentarea si cotarea filetelor |
Geografie |
Turismul pe terra |
Vulcanii Și mediul |
Padurile pe terra si industrializarea lemnului |
Termeni si conditii |
Contact |
Creeaza si tu |