PROIECT DIDACTIC
PROFESOR:
DATA:
CLASA : a XII-a
OBIECTUL : dirigentie
TEMA : Planificarea carierei
OBIECTIVE DE REFERINTA
dezvoltarea capacitatii de planificare a carierei.
OBIECTIVE OPERATIONALE
Explorarea resurselor personale care influenteaza planificarea carierei
Integrarea abilitatilor sociale si emotionale in vederea dezvoltarii carierei.
Utilizarea adecvata a informatiilor despre educatie si munca pentru
obtinerea performantei si succesului.
Sa cunoasca factorii care influienteaza decizia de cariera
Sa evidentieze caracteristicile unor meserii
Posibilitati de adaptare la meseria aleasa
Dezvoltarea abilitatii de informare privind caracteristicile capacitatii decizionale;
Sa identifice avantajele si dezavantajele unei meserii .
STRATEGII DIDACTICE
RESURSE PROCEDURALE:dezbaterea, interviul, problematizarea,argumentatia, observarea
RESURSE MATERIALE: fisa de lucru, portofoliu,videoproiectorul, calculatorul
BIBLIOGRAFIE:
Desfasurare |
lectiei |
|
Etapele lectiei |
Activitatea profesorului |
Activitatea elevilor |
Moment organizatoric |
Verificarea absentilor si a materialelor necesare bunei desfasurari a orei. |
Se pregatesc pentru ora de DIRIGENTIE |
Captarea atentiei |
-elevii sunt informati ca activitatea orei respective ii va ajuta sa-si identifice propriile interese, in functie de care sa faca propriile alegeri . | |
Dirijarea invatarii Evaluarea formativa Inccheierea lectiei |
-anuntarea sarcinilor ce au fost indeplinite de catre elevi pe parcursul mai multor saptamani -prezintarea a numeroase enciclopedii / manuale / postere / pliant/ slideshow-uri(vizualizate cu ajutorul videoproiectorului) cu prezentarea mai multor domenii de activitate, fiind etalate pe de o parte avantajele , iar pe de alta parte dezavantajele -le cere elevilor sa isi aleaga fiecare domenii de activitate de care se simt atrasi si considera ca s-ar descurca mai bine, motivand alegerea. solicita elevilor sa redacteze fiecare cate un plan de cariera pe care doresc sa o urmeze la finalizarea nivelului superior. -inmaneaza fiecaruia cate un CV ''tip'' si o Scrisoare de intentie ''tip'' ca mai apoi, pe baza acestor exemplare sa-si individualizeze fiecare CV si Scrisoarea de intentie. -supune pe elevi unor teste in cadrul carora le cere sa simuleze un interviu de angajare -le multumeste elevilor pentru participarea activa la ora de dirigentie si le cere sa se documenteze cu privire la dinamica pietei muncii: cererea si oferta de munca Anexa5-Alcatuiti un cvintet avand la baza un substantiv din text Anaxa6 Toti pentru unul si unul pentru toti-Alcatuirea unui text cu tema ,,Sfarsit de toamna'' Fac punctajul pentru desemnarea echipei castigatoare si aprecieri asupra modului in care au lucrat elevii. Dau tema pentru acasa |
Elevii sustin ca au vizitat centre de consiliere scolara in vederea intelegerii conceptului de ''cariera'' si diferitele posibilitati de angajare,beneficiile si consecintele muncii in cadrul sau in afara legii. Ei s-au preocupat si de cautarea de informatii Explorand site-ul www.go.ise.ro-4.2. Piata muncii Elevii sunt atenti Elevii vor completa pe o foaie o lista cu cele mai importante 4 priceperi si aptitudini personale si vor alege mai multe domenii de activitate la care cred ei ca se pricep. cu argumentele pentru alegerea facuta Intocmesc un plan al carierei pe care doresc sa o urmeze -Elevii redacteaza fiecare cate un CV si o Scrisoare de intentie, dornici de a urma o facultate si cat mai multe cursuri pentru a detine un CV cat mai complex. Elevii incearca sa fie cat mai convingatori in fata ''angajatorului'' |
Politica de confidentialitate |
.com | Copyright ©
2024 - Toate drepturile rezervate. Toate documentele au caracter informativ cu scop educational. |
Personaje din literatura |
Baltagul – caracterizarea personajelor |
Caracterizare Alexandru Lapusneanul |
Caracterizarea lui Gavilescu |
Caracterizarea personajelor negative din basmul |
Tehnica si mecanica |
Cuplaje - definitii. notatii. exemple. repere istorice. |
Actionare macara |
Reprezentarea si cotarea filetelor |
Geografie |
Turismul pe terra |
Vulcanii Și mediul |
Padurile pe terra si industrializarea lemnului |
Termeni si conditii |
Contact |
Creeaza si tu |