PROIECT DIDACTIC
Data
Scoala: cu clasele I-IV,nr.3 Gratia
Inv
Clasa a-II-a |
Clasa a-IV-a |
Obiectul: Limba si literatura romana Subiectul:Linia de dialog Doua puncte Tipul lectiei:de consolidare Obiective operationale Cognitive : La sfarsitul orei elevii trebuie : -sǎ citeasca un text cu intonatia potrivita ; -sǎ explice folosirea fiecarui semn de punctuatie ; -sǎ exemplifice in propozitii fiecare semn de punctuatie; -sǎ foloseasca semnele de punctuatie potrivite fiecarei propozitii formate; Metode didactice Explicatia ,exercitiul , conversatia , problematizarea,jocul didactic. Mijloace didactice Fise de lucru,jetoane cu semnele de punctuatie ,plicuri cu jetoane pe care sunt scrise cuvinte ce formeaza doua propozitii. Durata :50 min |
Obiectul: Limba si literatura romana Subiectul:Substantivul Tipul lectiei: de consolidare Obiective operationale Cognitive: La sfarsitul orei elevii trebuie : -sǎ recunoasca un substantiv; -sǎ diferentieze substantivele in functie de fel ,numar si gen ; -sǎ analizeze substantivele precizand felul ,numarul,genul si functia lor; -sǎ alcatuiasca propozitii in care substantivele date sa fie subiecte sau parti secundare de propozitie ; -sǎ formuleze propozitii in care sa foloseasca substantive care respecta cerintele date ; -sǎ gaseasca cat mai multe substantive intr-un careu format din mai multe litere; Metode didactice Exercitiul,explicatia,analiza gramaticala , conversatia,problematizarea,jocul didactic. Mijloace didactice Fise de lucru cu texte pentru analiza gramaticala,fise de lucru cu un careu magic in care trebuie sa descopere substantive. Durata : 50 min |
CLASA A II-A |
CLASA A IV-A |
1.Moment organizatoric Se stabilesc conditiile optime pentru desfasurarea lectiei . 2. Reactualizarea cunostintelor Fiecare elev primeste o fisa cu doua texte pe care trebuie sa le citeasca corespunzator semnelor de punctuatie .Dupa ce le-au citit vor transcrie in caiete textul care le-a placut mai mult. Elevii vor citi textele de pe fisa. 3. Anuntarea temei Astazi vom face un concurs ,pentru a ne aprofunda cunostintele despre semnele de punctuatie,mai ales despre linia de dialog si doua puncte.Trebuie sa dati cat mai multe raspunsuri bune ,pentru a primi jetoane cu semnele de punctuatie.Aceste jetoane va vor ajuta la sfarsitul orei sa le folositi in propozitiile pe care le veti forma din cuvintele aflate in plicuri. 4. Dirijarea invatarii Se citesc cele doua texte scrise in caiete si se va explica folosirea semnelor de punctuatie.Pentru fiecare raspuns corect elevii primesc un jeton. Elevii vor explica toate situatiile de folosire a semnelor de punctuatie intalnite in texte . Se scriu la tabla exemple cand folosim doua puncte si linia de dialog. 5.Evaluarea Fiecare elev are un plic cu jetoane pe care sunt scrise cuvinte .Vor forma propozitii si le vor completa cu semnele de punctuatie pe care le-au castigat in timpul orei. 6. Incheierea orei Se stabilesc castigatorii concursului si se da tema pentru acasa. |
1.Moment organizatoric Se stabilesc conditiile optime pentru desfasurarea lectiei 2. Reactualizarea cunostintelor Elevii raspund oral la urmatoarele intrebari: Ce este substantivul? -Prin ce difera substantivele ? -Cum analizez substantivul " baiat''? -Dar daca este introdus in propozitia : Un baiat se indreapta spre scoala. -Care este verbul din aceasta propozitie -Sa-l analizam ! -Treceti verbul la timpul trecut! -Dar la viitor 3.Anuntarea temei Ora aceasta vom analiza cat mai multe substantive si vom forma propozitii cu substantive care sa aiba functia de subiect sau parte secundara de propozitie . 4. Dirijarea invatarii Se lucreaza la tabla execrcitiul 1 de pe fisa. Analizati substantivele din versurile a) Luna plina -a rasarit, Sus pe deal s-a odihnit , Si pe cerul ca oglinda A pornit-o cu colinda." (O. Cazimir-"Noaptea ") Elevii vor analiza singuri in caiete substantivele de la punctul b ,apoi vor lucra exercitiile 2 si 3 de pe fisa. b) "Somnoroase pasarele Pe la cuiburi se aduna, Se ascund in ramurele- Noapte buna! Doar izvoarele suspina, Pe cand codrul negru tace Dorm si florile-n gradina Dormi in pace! 2.Formati propozitii in care primele doua substantive gasite la exercitiul 1,punctul b ,sa aiba functia de subiect ,apoi parte secundara de propozitie. 3.Alcatuiti propozitii in care sa aveti : a) un substantiv comun ; b) un substantiv la numarul plural ; c) un substantiv de gen feminin d) un substantiv propriu ,numar singular,gen feminin e) un substantiv comun ,numar plural,gen masculin,functia de subiect f) un substantiv comun,numarul singular,gen neutru,functia de parte secundara de propozitie Se verifica selectiv exercitiile lucrate 5.Evaluarea Elevii au o fisa cu un careu magic,iar timp de doua minute trebuie sa gaseasca cat mai multe substantive. 6. Tema pentru acasa De analizat substantivele din primele doua strofe ale poeziei Toamna de Octavian Goga. |
FISA DE LUCRU
1. Analizati substantivele din versurile
a)"Luna plina -a rasarit,
Sus pe deal s-a odihnit ,
Si pe cerul ca oglinda
A pornit-o cu colinda."
(O. Cazimir-"Noaptea ")
c) "Somnoroase pasarele
Pe la cuiburi se aduna,
Se ascund in ramurele-
Noapte buna!
Doar izvoarele suspina,
Pe cand codrul negru tace
Dorm si florile-n gradina
Dormi in pace!
2.Formati propozitii in care primele doua substantive gasite la exercitiul 1,punctul b ,sa aiba functia de subiect ,apoi parte secundara de propozitie.
3.Alcatuiti propozitii in care sa aveti :
a) un substantiv comun ;
b) un substantiv la numarul plural ;
c) un substantiv de gen feminin
d) un substantiv propriu ,numar singular,gen feminin
e) un substantiv comun ,numar plural,gen masculin,functia de subiect
f) un substantiv comun,numarul singular,gen neutru,functia de parte secundara de propozitie
CLASA A II-A
Citeste textele de mai jos ,tinand seama de semnele de punctuatie.Alege unul dintre texte pe care transcrie-l in caiet :
Florin se intoarce de la scoala.Mama il intreaba
-Ce ai facut azi la scoala
-Am luat F.B.la matematica!raspunde baiatul.
-Bravo!
Ochii mamei stralucesc de bucurie.
2.Ana a facut prajituri. Alin mananca si nu se mai opreste.Ana ii spune
-De ce mananci cu lacomie? Mai e si maine o zi!
Alin ii raspunde
-De ce sa las pe maine ce pot face azi
CAREU MAGIC
Gasiti cat mai multe substantive in careul de mai jos:
N |
A |
S |
O |
A |
R |
E |
O |
T |
A |
N |
R |
E |
N |
R |
A |
L |
U |
C |
A |
X |
A |
T |
A |
C |
U |
L |
M |
C |
A |
M |
A |
S |
C |
A |
ATENTIE!
Litera A poate fi A sau A .
Litera T poate fi T.
Litera S poate fi S.
Politica de confidentialitate |
.com | Copyright ©
2024 - Toate drepturile rezervate. Toate documentele au caracter informativ cu scop educational. |
Personaje din literatura |
Baltagul – caracterizarea personajelor |
Caracterizare Alexandru Lapusneanul |
Caracterizarea lui Gavilescu |
Caracterizarea personajelor negative din basmul |
Tehnica si mecanica |
Cuplaje - definitii. notatii. exemple. repere istorice. |
Actionare macara |
Reprezentarea si cotarea filetelor |
Geografie |
Turismul pe terra |
Vulcanii Și mediul |
Padurile pe terra si industrializarea lemnului |
Termeni si conditii |
Contact |
Creeaza si tu |