Creeaza.com - informatii profesionale despre


Cunostinta va deschide lumea intelepciunii - Referate profesionale unice
Acasa » didactica » didactica pedagogie
DIDACTIC Educatie Plastica, Rozeta gotica

DIDACTIC Educatie Plastica, Rozeta gotica


PROIECT DIDACTIC


CLASA

DATA

PROFESOR

OBIECTUL: Educatie Plastica

TEMA  PLASTICA: Rozeta gotica

SUBIECT APLICATIV: Proiect de vitraliu

DURATA: 3 ore

OBIECTIV 



FUNDAMENTAL: formarea si consolidarea priceperilor si deprinderilor de a folosi impartirea cercului in parti egale si arcele de bolta in compozitia decorativa; dezvoltarea capacitatii de exprimare plastica in compozitia decorativa; dezvoltarea sensibilitatii, imaginatiei si a creativitatii artistice.

TIPUL  LECTIEI: mixta

OBIECTIVE  OPERATIONALE

O1- Sa observe si sa recunoasca rozeta gotica pe imagini

O2- Sa explice modul de constructie al rozetei gotice : impartirea cercului in parti egale, arcele ce se folosesc

O3- Sa realizeze o compozitie decorativa in creion (proiect de vitraliu al unei rozete gotice)

O4- Sa transpuna proiectul pe folie de plastic si sa il coloreze

O5- Sa evalueze si sa-si autoevalueze lucrarile

STRATEGIA  DIDACTICA

METODE: conversatia

explicatia

observarea sistemica

dialogul dirijat

activitatea practica individuala


MIJLOACE: coala de desen

creion   

instrumente geometrice

carton

folie transparenta din plastic

aracet

foarfeca

marker

carioci

acuarele

vas pt.apa

pensule

carpa de sters


ETAPELE

LECTIEI


OB.

OP.

ARII DE CONTINUT

STRATEGIA  DIDACTICA

ACTIVITATEA

PROFESORULUI

ACTIVITATEA

ELEVILOR

METODE

MIJLOACE

1. Moment organizatoric


Cer pregatirea materialelor si instrumentelor de lucru.

Fac prezenta.

Pregatesc cele necesare desfasurarii lectiei.

conversatia

coli de desen

creion

2. Rememorarea si reactualizarea cunostintelor dobandite anterior





Intreb despre ce am discutat ora trecuta.

Cer sa spuna ce sunt arcele de bolta si sa enumere tipurile.

Arcele de bolta


Sunt deschideri in zidaria cladirilor folosite la : ferestre, usi, porti etc.

Tipuri :

-in plin cintru

-ogival/frant

-maner de paner/ cos

-trilobat

-rampant

dialogul dirijat


3.Anuntarea temei si a obiectivelor


Anunt tema si pe scurt obiectivele

Retin tema si obiectivele, scriu titlul in caiete

explicatia


4.Comunicarea noilor cunostinte










O1

Rozeta gotica este o fereastra mare, circulara, simetrica, ce reprezinta un trandafir stilizat cu 12 sau 16 petale, conturate cu muluri (nervuri) inchise cu vitralii.

Se prezinta si se discuta imagini din manual, planse-model si album de arta.

Asculta explicatiile








Observa rozeta gotica


explicatia









-observarea sistemica

-dialogul dirijat










manual

album de arta

planse-model

5.Etapa de creatie si de formare a priceperilor si deprinderilor







O2


O3

Cer realizarea unei compozitii decorative (proiect de vitraliu in culoare). Explic etapele de lucru dupa care cer repetarea lor

Ora 1 : se va realiza proiectul in creion pe hartie.

Se rememoreaza impartirea cercului in parti egale, se cere folosirea arcelor invatate.

Asculta explicatia








Lucreaza individual

explicatia





explicatia

conversatia


-explicatia

-activitate practica individuala









coli de desen

creion

instrumente geometrice


ETAPELE

LECTIEI


OB.

OP.

ARII DE CONTINUT

STRATEGIA  DIDACTICA

ACTIVITATEA

PROFESORULUI

ACTIVITATEA

ELEVILOR

METODE

MIJLOACE


O4

Ora 2 si 3 : se va decupa din carton un cerc egal ca diametru cu cel desenat in ora 1, lipindu-se, in locul ramas gol, folie de plastic. Se transpune desenul facut in creion pe folie cu marker si carioca si se coloreaza vitraliul cu acuarela.

Proiectul astfel realizat se aseaza in fata geamului pt.a patrunde lumina prin el si pt.a fi cat mai apropiat de realitate.

Pe tot parcursul activitatii practice fac corecturi generale si individuale.

Ajut si incurajez elevii cu un demaraj mai lent.

Lucreaza individual

-explicatia

-activitate practica individuala

carton

foarfeca

aracet

compas

folie de plastic

marker

carioci

acuarele

vas pt.apa

pensule

carpa de sters

6.Analiza si

evaluarea



O5


Expun cateva lucrari si solicit elevii sa analizeze lucrarile conform cerintelor formulate.

Evalueaza si isi autoevalueaza lucrarile

dialogul dirijat

lucrarile realizate

7.Concluzii si aprecieri


Fac aprecieri generale (pozitive) privind desfasurarea activitatii.

Evidentiez elevii cu rezultate optime.

Notez elevii

stimulativ.Anunt materialele necesare orei urmatoare.

Asculta modul de apreciere.

Retin care sunt materialele necesare orei urmatoare.





Politica de confidentialitate


creeaza.com logo mic.com Copyright © 2024 - Toate drepturile rezervate.
Toate documentele au caracter informativ cu scop educational.