Creeaza.com - informatii profesionale despre


Evidentiem nevoile sociale din educatie - Referate profesionale unice
Acasa » didactica » didactica pedagogie
de lectie clasa: i-a - educatie muzicala, cantarea vocala in colectiv

de lectie clasa: i-a - educatie muzicala, cantarea vocala in colectiv


SC. CU CLS. I - VIII NR. 1 POPESTI LEORDENI

JUDETUL ILFOV

PROIECT DE LECTIE

DATA: 30 NOIEMBRIE 2003

CLASA: I A

INVATATOR:

DISCIPLINA: EDUCATIE MUZICALA

ARIA CURRICULARA: ARTE

UNITATEA DE INVATARE: Deprinderi de cantare vocala

TEMA LECTIEI: Cantarea vocala in colectiv

TIPUL LECTIEI: PREDARE/INVATARE

SCOPURILE LECTIEI:

a) Cognitive: S1 - Dezvoltarea atentiei si a spiritului de observatie;

S2 - Memorizarea cantecului "Noi acum suntem scolari";

S3 - Interpretarea (dupa auz) in grup a melodiei "Noi acum suntem scolari", la unison, cu



respiratie,emisie si dictie corecta;

b) Afective: S4 - Dezvoltarea interesului pentru muzica;

S5 - Dezvoltarea simtului estetic si critic;

c) Formative: S6 - Reactualizarea cantecelor invatate;

S7 - Executarea corecta a exercitiilor de tehnica vocala ( relaxare, respiratie, articulatie,

intonatie, dictie );

S8 - Diferentierea sunetelor vocale de cele instrumentale;

S9 - Consolidarea deprinderilor de cantare vocala.

OBIECTIVE OPERATIONALE: Pe parcursul si la sfarsitul lectiei elevii vor fi capabili:

O1 - Sa execute exercitii de respiratie si de omogenizare a vocilor, cu inspiratie profunda, pe sunet lung, in registru mediu, cu respiretie lenta si uniforma;

O2 - Sa intoneze cantece cu linie melodica diferita respectand indicatiile dirijorale legate de tempo si nuantare si executand miscari sincronizate cu ritmul cantecelor;

O3 - Sa intoneze cantece avand ca sprijin inregistrarea audio a negativului piesei;

O4 - Sa diferentieze cantarea vocala de cea instrumentala audiind diferite voci/instrumente muzicale/ casetofon;

O5 - Sa intoneze cantecul " Noi acum suntem scolari", insusit dupa auz, percepand corect duratele sunetelor muzicale si inaltimea lor.

STRATEGII DIDACTICE:

a) Metode si procedee: conversatia/descoperirea deductiva/demonstratia/ exercitiul/cantarea vocala.

b) Mijloace de realizare: plansa reprezentand linia melodica a cantecului, casetofon, caseta cuprizand melodiile invatate si negativele pieselor

c) Forme de realizare: frontala/individuala/in grup/in echipa.

BIBLIOGRAFIE:

Programe scolare pentru disciplina Educatie muzicala (clasa I)/CNC, 1998

Muzica clasa I/Aurel Maior, Marcela Penes, Ed. Aramis

Culegere de cantece pentru copii, A. M. Ionescu

Metodica predarii muzicii la clasele I - IV, I. Serfezi

SCENARIUL LECTIEI

ETAPELE LECTIEI

OB.

VIZATE

CONTINUTUL LECTIEI

STRATEGII DIDACTICE

EVALUARE

ACTIVITATEA

PROFESORULUI

ACTIVITATEA

ELEVULUI

METODE SI

PROCEDEE

FORME DE ACTIVITATE

MOMENT ORGANIZATORIC (2 min.)

.Asigurarea conditiilor optime desfasurarii lectiei.

.Pregatirea celor necesare pentru desfasurarea lectiei.

-conversatia

-in grup

CAPTAREA ATENTIEI

(3 min.)

O1

.Exercitii-joc de respiratie

.Exercitii de omogenizare a vocilor

.Miros florile;

.Zborul fulgului de nea;

.Umflu balonul;

.Sting lumanarile de pe tort.

.Suieratul locomotivei

.Claxonul masinii

-exercitiul

-in grup

-utilizarea jocului didactic

-oral

ANUNTAREA TEMEI SI A OBIECTIVELOR

(2 min.)

O1, O2,

O3, O4,

O5

.Cantarea vocala in colectiv

.Obiectivele lectiei vor fi prezentate elevilor intr-o maniera accesibila printr-o trecere in revista a mijloacelor de realizare selectate pentru tema lectiei.

.Receptarea mesajului

-conversatia

-explicatia

-in grup

REACTUALIZAREA CUNOSTINTELOR

(5 min.)

O2, O3

. Melodiile  "Prietenii mei"/"Broscutele"/"Casuta din padure"/"Scolarei si scolarite"

. Elevii vor interpreta in cor melodiile ajutati de negativul pieselor.

-in grup

-oral

PREZENTAREA CONTINUTULUI SI DIRIJAREA INVATARII

(15 min.)

O5

.Prezentarea versurilor cantecului "Noi acum suntem scolari"

.Interpretarea melodiei "Noi acum suntem scolari", cu respiratie,emisie si dictie corecta.

.Elevii vor memora versurile melodiei.

.Interpretarea (dupa auz) in grup a melodiei "Noi acum suntem scolari", la unison, cu respiratie,emisie si dictie corecta. 

-conversatia

-explicatia

-exercitiul

-in grup

INTENSIFICAREA RETENTIEI SI ASIGURAREA TRANSFERULUI

(5 min.)

O4

. Reproducerea cantecului "Noi acum suntem scolari" vocal si instrumental.

. Reproducerea cantecului "Noi acum suntem scolari" vocal si instrumental.

-descoperirea deductiva

demonstratia

-in grup

-oral

ASIGURAREA FEED_BACK-ului

(10 min.)

O5

.Textul melodiei.

.Linia melodica a melodiei.

. Intonarea cantecului "Noi acum suntem scolari" dupa auz

-conversatia

-explicatia

-exercitiul

-utilizarea jocului didactic

-oral

EVALUAREA

(7 min.)

O5

.Negativul melodiei

.Elevii vor interpreta cantecul invatat ajutati de negativul melodiei

-conversatia

-explicatia

-exercitiul

-in echipa

TEMA PENTRU ACASA

(1 min.)

.Anuntarea temei pentru acasa.

.Ca recompensa, elevii vor primi o fisa cu instrumente muzicale pe care trebuie sa le coloreze

.Elevii au ca sarcina sa repete cantecul nou invatat

-conversatia

-explicatia

-descoperirea deductiva

-in grup

NOI ACUM SUNTEM SCOLARI

MUZICA: AUREL IVASCANU

TEXTUL CANTECULUI:

Ora-i de plecat la scoala

Veseli am iesit si noi

Spre straduta scolii noastre

Am pornit cu pasi vioi.

Refren: Suntem mari, suntem mari,

Noi acum suntem scolari! (bis)

Uita-te ce bine-mi sade

Cu ghiozdan si-abecedar,

De la mama am ghiozdanul

Cartea am primit-o-n dar.

Refren: .

LINIA MELODICA:

□□□ □□□ □□□ □□□ □□□ □□□

□ □ □ □ □ □

□ □

□ □

□ □

□□

□□□□□□ □□ □





Politica de confidentialitate


creeaza logo.com Copyright © 2024 - Toate drepturile rezervate.
Toate documentele au caracter informativ cu scop educational.