PROIECT DIDACTIC
Data........
Disciplina - Ecologie
Specializarea - Lucrator in cresterea animalelor.
Anul - I - SAM
Subiectul - Surse de poluare a apelor.
Tipul lectiei - combinata (mixta).
Durata - 2 ore.
Locul de desfasurare - in laborator si pe teren.
A.Obiective operationale.
01.Sa cunoasca factorii poluanti.
02. Sa prezinte modul cum ajung poluantii in ecosistem.
03. Sa identifice sursele de poluare ale apei.
04. Sa prezinte consecintele poluarii.
B. Analiza resurselor didactice.
a. Fisa de lucru, manualul.
b. Anexa la fisa de lucru cu surse de poluare.
c. Suportul electronic cu diferite zone/imagini poluate.
d. Buletine de analiza a apei.
Material didactic (Md)
Proba de apa - potabila
- poluata
Planse
Folie cu: - insusirile calitative ale apei,
- barem de evaluare a fiselor de lucru.
02
2. Mijloace tehnice (Mt)
Suportul electronic cu diferite zone poluate (se).
Buletin de analiza (ba)
Retroproiector ( R)
Fisa de lucru (fl)
3.Metode de invatamant (mi)
Expunerea interactiva (ei)
Conversatia (cv)
Demonstratia (dm)
Observatia didactica (od)
Exercitiul (ex)
Problematizarea (pb)
Ciorchinele (cih)
Mozaicul (mz)
4.Forme de organizare a clasei
Activitatea frontala (af)
Activitatea pe echipe (ae)
Activitatea individuala (ai)
C. Desfasurarea lectiei pe secvente de instruire
Op. |
T |
Desfasurarea tematicii pe secvente de activitati didactice. |
Mijloace |
F O C |
||
Md |
Mt |
Mi |
||||
2 | ||||||
Moment organizatoric Consemnarea absentelor, verificarea tinutei clasei |
cv |
af |
||||
Verificarea cunostintelor dobandite la lectia anterioara -Verificarea temei pentru acasa - Sursele de poluare. -Verificarea pregatirii lectiei - Poluarea mediului. - Actualizarea cunostintelor despre poluarea mediului si modul de prevenire a poluarii. -Precizati tipuri de poluare a mediului. -Identificati poluantii mediului. -Enumerati metode de prevenire a poluarii. -Exemplificati premizele amplificarii deteriorarii mediului -Argumentati directiile/metodele de diminuare a factorilor poluanti. |
calc. |
cv cv ei |
af |
03
2 | ||||||
Tranzitia la lectia noua -In ecosistem exista poluanti. Ce se urmareste prin masurile de prevenire a poluarii? |
calc. |
ei |
af |
|||
Predarea-invatarea lectiei noi. Surse de poluare a apei -Definirea poluarii, exemple de factori poluanti. |
pl. |
ex co |
af |
|||
-Poluantii ajung pe sol, apa, aer ca rezultat al activitatii industriale, agricole, menajere, exemple. -Schema cu poluarea apei. |
calc. |
cv ei |
af |
|||
-Sursele de poluare: naturale, artificiale, fizice, chimice, biologice, estetice. Exemplu; stabilim poluantul, metode de prevenire de la fiecare surrsa (ape uzate, pesticide, titeiul deversat in apa, defrisarea padurilor) |
pl. |
cv dm |
af |
|||
Consecintele poluarii apei sunt: -apa necorespunzatoare, -apa poluanta se raspandeste in zona, -poluantii din apa se transmit in flora si fauna apei, producand intoxicatii sau moartea consumatorilor. |
pl |
ei cv dm |
ai af |
|||
Fixarea cunostintelor (pe baza de conversatie si texte) -Precizati care sunt sursele de poluare? -Care sunt tipurile de poluare? -Enumerati masurile de prevenire a poluarii. -Analizati fisa de lucru-,,Sursele de poluare ale apei" TEMA PENTRU ACASA. Analizati sursele de poluare din zona si argumentati masurile de prevenire ale poluarii apei si solului, iar rezultatele se vor examina la ora urmatoare. |
pl fs |
ei cv cv ex |
af af af af |
NOTA: La proiectul didactic se vor anexa:
- foliile transparente,
- baremul de evaluare,
- fisa de lucru pentru elevi.
Modulul: Educatie tehnologica Met. Ciorchinele
Clasa a-IX-
SURSELE DE POLUARE A APELOR
ELEVUL...........
CLASA............
MODULUL - ECOLOGIE
FISA DE LUCRU
SURSE DE POLUARE
Modulul: Ecologie
Lectia: Poluarea solului/apei.
Locul de desfasurare: Pe un teren in panta la marginea unei localitati.
Data:
Modul de organizare
- Clasa va fi inpartita in grupe de 3-5 elevi, fiecare grupa lucreaza pe un anumit perimetru.
Materiale necesare: fisa de lucru, anexa la fisa de lucru (dupa caz se va repartiza un perimetru), manusi, lopeti, furci etc.
Sarcini de lucru
1. Observati suprafata de teren repartizata spre studiu sau imaginile din anexa la fisa de lucru, pe care ati primit-o.
2. Identificati factorii poluanti si modul de poluare a solului cu fiecare din ei.
3. Identificati sursele de poluare pentru factorii poluanti constatati.
4. Enumerati trei masuri de remediere sau de prevenire a poluarii solului referitor la factorii poluanti constatati. Inscrieti constatarile si concluziile facute in fisa de observatii.
FISA DE OBSERVATII
Denumirea poluantului |
Natura poluantului |
Sursa de provenienta |
Masuri de remediere |
FISA DE LUCRU
VARIANTA DE RASPUNS - SOLUTIA
1. Elevii vor analiza, cu multa atentie, perimetrul repartizat grupei respective, vor identifica poluantii si sursele acestora si vor completa ,,Fisa de observatii"
2. In urma observarii situatiei din teren si a anexei la fisa, se pot face urmatoarele constatari:
- Factorii poluanti si modul de poluare (din fisa anexa)
- pesticide administrate pe culture (pe sol), determina acumularea substantelor toxice in sol,
- deseuri depozitate necorespunzator in spatii deschise, ocupa teren sau elibereaza substante toxice care se acumuleaza in sol.
- Observatii din teren:
- o zona din teren in panta este in curs de erodare, degradand fertilitatea solului.
- deseuri depozitate neorganizat pe teren, afectand insusirile solului.
- alte observatii.
3. Sursele de poluare: activitatea menajera, activitatea industriala, aplicarea lucrarilor agricole in mod necorespunzator.
4. Masuri de remediere:
- sortarea deseurilor si reutilizarea unora, depozitarea corespunzatoare a celorlalte,
- folosirea de pesticide usor biodegradabile sau pesticide extrase din plante,
- efectuarea lucrarilor agricole conform normelor agrotehnice ( pe curbe de nivel si folosind o succesiune corespunzatoare a culturilor),
- efectuarea unor lucrari antierozionale in zona afectata de eroziune.
Politica de confidentialitate |
.com | Copyright ©
2024 - Toate drepturile rezervate. Toate documentele au caracter informativ cu scop educational. |
Personaje din literatura |
Baltagul – caracterizarea personajelor |
Caracterizare Alexandru Lapusneanul |
Caracterizarea lui Gavilescu |
Caracterizarea personajelor negative din basmul |
Tehnica si mecanica |
Cuplaje - definitii. notatii. exemple. repere istorice. |
Actionare macara |
Reprezentarea si cotarea filetelor |
Geografie |
Turismul pe terra |
Vulcanii Și mediul |
Padurile pe terra si industrializarea lemnului |
Termeni si conditii |
Contact |
Creeaza si tu |