UNITATE SCOLARA: C.N. "EUDOXIU HURMUZACHI" RADAUTI
SCHITA DE PROIECT DIDACTIC
DISCIPLINA: GEOGRAFIE
PROFESOR:
CLASA: a IX-a
UNITATE DE INVATARE: Relieful terestru
TEMA : Unitatile majore ale reliefului terestru
TIPUL LECTIEI: dobandire de noi cunostinte
Timp: 2 ore
SCOPUL LECTIEI: formarea reprezentarilor, dobandirea cunostintelor si formarea priceperilor de descriere a caracteristicilor reliefului major al Terrei.
OBIECTIVE OPERATIONALE:
La finalul activitatii elevii vor fi capabili sa:
O1: defineasca corect notiunile cheie referitoare la relieful major al Terrei
O2: localizeze continentele si oceanele Terrei
O3: clasifice unitatile de relief terestre dupa marime
O4: descrie caracteristicile morfografice si morfometrice ale treptelor de relief terestre
O5: explice modul de formare a treptelor de relief
O6: caracterizeze relieful major al continentelor
Metode : conversatia, exercitiul, descoperirea, analiza, tehnica hartia de un minut, metoda mozaic
Resurse : manual scolar, harta fizica a lumii, atlase, suporturi cartografice, imagini geografice, videoproiector
Strategia: euristica- aplicativa
ANEXA 1
COMPLETATI IN SPATIILE LIBERE DENUMIREA CONTINENTELOR SI OCEANELOR TERREI
COMPLETATI IN SPATIILE LIBERE DENUMIREA CONTINENTELOR SI OCEANELOR TERREI
ANEXA 2
TAXONOMIA TREPTELOR DE RELIEF
UNITATI TAXONOMICE |
DIMENSIUNI SPATIALE |
DOMENII, TREPTE, TIPURI DE RELIEF |
FACTORI GENETICI |
MEGARELIEF |
10-190 mil. kmp |
Continente Oceane Placi litosferice/tectonice |
Dinamica litosferei |
MACRORELIEF |
1-10 mil kmp |
Sisteme montane planetare Podisuri Campii Platforma continentala Abruptul continental Bazine oceanice Fose Dorsalevulcani submarini |
Dinamica litosferei |
MEZORELIEF |
0,1-1 mil kmp |
Masive muntoase Munti izolati Depresiuni si podisuri Campii Piemonturi |
Alcatuirea si structura substratului Agenti morfogenetici |
MICRORELIEF |
0,1 mp - 0,1 mil kmp |
Canioane si delte submarine Vai, estuare,delte,dune, glacisuri |
Agenti externi si alcatuirea substratului |
Dupa O.Mandut, manual de geografie clasa a IX-a
DESFASURAREA LECTIEI
LECTIA DE DOBANDIRE DE NOI CUNOSTINTE
ETAPELE LECTIEI |
OBIEC- TIVE |
CONTINUT INFORMATIV |
ACTIVITATEA PROFESORULUI |
Activitatea elevilor |
Metode, organiza rea clasei |
EVALUARE |
1.Organizarea clasei 2 min |
Asigurarea conditiilor optime pt. desfasurarea activitatii |
Verifica prezenta elevilor, prezenta mijloacelor didactice, tabla etc |
Pregatesc materialele pentru lectie |
Conversatie frontal |
Apreciere orala |
|
2.Reactualizarea cunostintelor 5min |
Asigurarea legaturii cu lectia anterioara |
Titlul lectiei anterioare: Scoarta terestra ca suport al reliefului |
Se face sumar prin adresarea a cateva intrebari privitoare la invelisurile interne ale Terrei, caracteristici definitorii, importanta astenosferei, procese tectonice in zonele de rift si de subductie, tipuri de roci, tipuri de structuri geologice |
Raspund la interbari |
Conversatie frontal |
Apreciere orala a corectitu- dinii raspunsuri |
3. Captarea atentiei 3min |
Asigurarea atentiei si interesului |
Reprezentari ale reliefului major |
Prezentarea pe videoproiector/format listat a unei succesiuni de imagini ce reprezinta unitati majore ale reliefului terestru spre identificare |
Observa imaginile, identifica unitati de relief, numesc unitati majore de relief |
Prezentare ppt frontal |
Apreciere orala a corectitu- dinii raspunsuri |
4. Anuntarea lectiei noi (si a obiectivelor operationale) 2min |
Dirijarea atentiei, pregatirea pentru noua activitate |
Titlul lectiei:Unitatile majore ale reliefului terestru |
Scrie titlul lectiei pe tabla, enunta/scrie obiectivele |
Asculta, recepteaza, noteaza |
Expunere frontal |
Observare, apreciere orala |
5. Dirijarea invatarii 30min |
O1 Sa defineasca corect notiunile cheie |
Relief Unitate de relief, treapta de relief Caracteristici morfometrice, caracteristici morfografice |
Orienteaza atentia elevilor spre termenii corespunzatori din dictionarul geografic Noteaza termenii pe tabla |
Lectureaza formuleaza definitii |
Lectura textului |
Aprecierea corectitudinii |
Dirijarea invatarii 30min |
O2 sa localizeze continentele si oceanele Terrei |
Continente Asia, America, Africa, Antarctida, Europa, Australia si Oceania O. Pacific, O. |
Orienteaza observarea spre planiglobul fizic, cere elevilor sa identifice continentele si oceanele Imparte suporturi cartografice , cere elevilor ca fiecare sa completeze pe harta 1 denumire de continent/ocean Cere elevilor sa localizeze |
Analizeaza harta, identifica continente si oceane, completeaza fisele, stabilesc pozitia geografica in raport cu unitatile majore invecinate |
Observare, descoperire Tehnica hartiei de un minut Grupe |
Notare cu puncte de activitate |
O3 clasifice unitatile de relief terestre dupa marime |
Tabelul taxonomia unitatilor de relief Megarelief- continente si oceane, placi tectonice Macrorelief- sisteme montane,podisuri, campii, platforma continentala, abruptul continental, bazine oceanice, fose si dorsale Mezorelief microrelief |
Orienteaza observarea spre datele din tabel, exemplifica Noteaza treptele de relief ale continentelor si ale oceanelor |
Citesc datele, compara dimensiunile, exemplifica cu ajutorul hartii |
Observare, exercitiul, conversatia |
Observare si apreciere verbala |
|
O4 Sa descrie caracteristicile morfografice si morfometrice ale treptelor de relief terestre |
Descrierea aspectului treptelor de relief, precizarea intervalului altimetric de desfasurare ptr. fiecare treapta |
Imparte clasa in 7 grupe Sarcini de lucru: lecturarea textului din manual si notarea caracteristicilor specifice unei trepte de relief, instruirea grupelor de experti, dirijarea invatarii in grupuri |
Citesc si prelucreaza informatia noteaza caracteristici Prezinta oral colegilor din grupa |
Grupe Metoda mozaic |
Apreciere verbala |
|
O5 Sa explice modul de formare a treptelor de relief |
Corelarea noilor cunostinte cu cunostintele anterioare legate de dinamica scoartei terestre Factori determinanti - dinamica placilor tectonice( continente, oceane, macroforme), alcatuirea si structura substratului si agenti modelatori - mezoforme si microforme |
Dirijeaza conversatia spre identificarea corelatiilor, pune intrebari |
Analizeaza datele din tabelul taxonomia reliefului terestru raspund |
Frontal conversatie |
Apreciere verbala |
|
O6 Sa caracterize-ze relieful major al continente-lor* |
Identificarea pentru fiecare continent a treptelor de relief si caracterizare prin localizarea acestor trepte in cadrul continentului |
Grupeaza elevii Explica sarcina de invatare Asigura indeplinirea corecta a sarcinii Verifica invatarea evalueaza |
Caracterizeaza relieful major al contionentelor |
Grupe, turul galeriei |
Observare, apreciere verbala, puncte de activitate |
|
6.Fixarea cunostintelor 4min |
Schema lectiei |
prezinta materialul ppt si asigura interactivitatea |
Urmaresc repeta si fixeaza |
frontal | ||
7. Evaluarea finala 4min |
Propune la finalul materialului ppt. un text lacunar care trebuie completat de elevi in scris |
Completeaza cu informatiile necesare |
individual |
notare |
||
8. Tema pt. acasa |
Realizati dupa model schema grafica "Curba hipsometrica a Terrei" Sub schema descrieti sintetic, prin caracteristici morfografice specificul treptelor de relief Realizati schema grafica a dispunerii treptelor de relief in cadrul continentelor folosind suporturi cartografice ale megareliefului terestru* |
Politica de confidentialitate |
.com | Copyright ©
2024 - Toate drepturile rezervate. Toate documentele au caracter informativ cu scop educational. |
Personaje din literatura |
Baltagul – caracterizarea personajelor |
Caracterizare Alexandru Lapusneanul |
Caracterizarea lui Gavilescu |
Caracterizarea personajelor negative din basmul |
Tehnica si mecanica |
Cuplaje - definitii. notatii. exemple. repere istorice. |
Actionare macara |
Reprezentarea si cotarea filetelor |
Geografie |
Turismul pe terra |
Vulcanii Și mediul |
Padurile pe terra si industrializarea lemnului |
Termeni si conditii |
Contact |
Creeaza si tu |