PROIECT DIDACTIC
DATA:
CLASA:a II-a A
DISCIPLINA:Limba si literatura romana
UNITATEA DE INVATARE: PRIETENIA
SUBIECTUL:Textele narative:,,Cele patru piersici",dupa o poveste populara
,,Furnica si porumbita",dupa Lev Nicolaevici Tolstoi
,,Marul",dupa Mircea Sintimbreanu
TIPUL LECTIEI:de recapitulare si sistematizare a cunostintelor
OBIECTIVUL DIDACTIC FUNDAMENTAL:
Formarea de competente prin consolidarea cunostintelor despre ,,prietenie",oglindite in textele literare invatate
OBIECTIVE OPERATIONALE:
O1: -sa prezinte sintagme potrivite cuvantului ,,prietenie";
O2: -sa descrie atitudinea personajelor principale din textele studiate;
O3: -sa analizeze/sa compare comportamentul personajelor,in situatii diferite de viata;
O4:-sa asocieze comportamentul personajelor din texte cu cele din viata cotidiana,desprinzand mesajul transmis.
STRATEGIA DIDACTICA:
a) Resurse procedurale:conversatia,explicatia,metoda ciorchinelui,cubul,eseul de cinci minute,munca independent,cvintetul.
b) Resurse materiale:marker,fise de lucru,manual,caiet
c) Resurse informationale:
M.E.C.- Programa scolara,clasele I si a II-a,Bucuresti,2004
Paraiala,Viorica;Paraiala,D.Dumitru,Paraiala,Cristian-George -Limba si literatura romana,auxiliar pentru clasa a II-a,Editura Euristica,Iasi,2004
Forme de organizare a activitatii cu elevii:frontal,individual,pe grupe
SCENARIUL DIDACTIC
ETAPELE LECTIEI |
OB. OPER. |
CONTINUTUL INSTRUCTIV-EDUCATIV |
METODE SI PROCEDEE |
EVALUARE |
I.Moment organizatoric |
Pregatirea materialelor necesare.Crearea conditiilor optime pentru desfasurarea lectiei. | |||
II.Captarea atentiei |
01 |
-Ce ati avut de invatat pentru astazi? -Din ce unitate de invatare fac parte aceste texte ? Va ganditi sa spuneti cat mai multe cuvinte care s-ar asocia,s-ar potrivi cuvantului « prietenie ».Fiecare veti spune ceea ce credeti,orice cuvant,tot ceea ce va trece prin minte in acest moment. |
metoda brainstorming |
Subcapacitatea de redare a unui cuvant potrivit sau nu. |
III.Anuntarea lectiei si a obiectivelor |
Astazi vom cauta sa intelegem si mai bine continutul textelor invatate dar pentru aceasta va trebui sa fiti atenti la cerintele trasate de catre mine. Scriu titlul la tabla iar elevii in caiete. | |||
IV.Reactualizarea, aprofundarea si obtinerea performantelor (feed-back-ului) |
O2 O3 O4 O3 O2 |
Pentru o abordare a subiectului din mai multe perspective,folosesc metoda cubului. Impart clasa in grupuri de cate trei elevi.Fiecare grupa isi alege liderul.Cer liderilor sa vina in fata pentru a lua si arunca cubul.Ceea ce scrie pe fata cubului se traseaza elevilor din grup sa realizeze.Liderul ia fisa de lucru,merge la locul sau si impreuna cu ceilalti membri incep sa rezolve cerintele trasate. Exemplu : 1.DESCRIE a)Ce insusiri se potrivesc mezinului din textul « Cele patru piersici ? » b)Ce a dovedit porumbita salvand-o pe furnica ? c)Cand s-a petrecut intamplarea din textul « Marul ? » 2.COMPARA: a)Ce a facut mezinul cu piersica primita de la tatal sau in comparatie cu ceilalti frati? b)Cum este fapta furnicii in comparatie cu cea a porumbitei ? c)Cum s-a comportat baietelul- scolar in comparatie cu prietenii sai ? d)Prin ce se aseamana aceste personaje ? 3.ASOCIAZA a)Prietenul la nevoie se cunoaste. Cele patru piersici b)Bine faci,bine gasesti. Furnica si porumbita c)Dupa fapta si rasplata. Marul d)Cei ce se potrivesc lesne se-mprietenesc. e)Prietenul nu se cumpara,nici nu ce vinde. 4.ANALIZEAZA a)Cum a apreciat copilul bolnav fapta prietenului sau ? b)Ce s-ar fi intamplat daca furnica nu ar fi ajutat-o pe porumbita ? c)Cum s-a comportat baiatul in prima zi de scoala ? 5.APLICA Din ceea ce am invatat in lectiile din aceasta unitate de invatare,va ganditi si compuneti cate o strofa pentru personajele urmatoare : MEZINUL FURNICUTA MARUL Explic elevilor tehnica de lucru a cvintetului. 6.ARGUMENTEAZA A procedat bine sau nu taranul din lectia « Cele patru piersici ? » Ce invatatura desprindem din lectia « Furnica si porumbita ? » De ce lectia s-a intitulat « Marul ? » Elevii sunt anuntati ca au de rezolvat sarcina de pe fisa de lucru 15 minute. Fiecare lider vine in fata si prezinta rezolvarea fisei de lucru. Membrii de la celelalte grupe pot aduce completari.Se apreciaza fiecare realizare. Dupa tot ceea ce ati spus voi referitor la personajele si actiunea desavarsita de acestea as dori sa priviti la cuvintele care sunt scrise pe tabla.Acum am putea spune mai bine ce insemna prietenia.Care ar fi cuvintele ce se potrivesc mai bine temei dezbatute azi ? Subliniez trei-patru cuvinte potrivite.Elevii le scriu in caiete. Fiecare dintre voi are pe banca o foaie de hartie.As dori ca timp de cinci minute sa scrieti ce v-a placut mai mult din lectiile despre care am vorbit azi sau sa-mi adresati o intrebare daca ceva nu ati inteles.Raspunsurile le veti primi maine la ora de limba si literatura romana. |
metoda cubului Metoda cvintetului Metoda brainstorming Eseul de cinci minute |
Subcapacitatea de intelegere a sarcinilor trasate si de rezolvare a acestora. Subcapacitatea de prezentare a ceea ce stiu si ce nu au inteles din lectii. |
V.Incheierea activitatii |
-Cum vi s-a parut lectia de astazi voi scrie la tabla cinci forme de activitati din care ei vor alege :lectie instructiva,lectie atractiva,lectie greoaie,lectie plictisitoare,lectie distractiva). Fac aprecierile necesare notand elevii care s-au evidentiat. Tema pentru acasa:Alegeti personajul preferat din textele repetate astazi si incercati sa le dati contur intr-un desen pe care il veti atasa portofoliului vostru. |
Politica de confidentialitate |
.com | Copyright ©
2024 - Toate drepturile rezervate. Toate documentele au caracter informativ cu scop educational. |
Personaje din literatura |
Baltagul – caracterizarea personajelor |
Caracterizare Alexandru Lapusneanul |
Caracterizarea lui Gavilescu |
Caracterizarea personajelor negative din basmul |
Tehnica si mecanica |
Cuplaje - definitii. notatii. exemple. repere istorice. |
Actionare macara |
Reprezentarea si cotarea filetelor |
Geografie |
Turismul pe terra |
Vulcanii Și mediul |
Padurile pe terra si industrializarea lemnului |
Termeni si conditii |
Contact |
Creeaza si tu |