Proiect didactic
SCOALA GENERALA BUDILA
Clasa: a -IV-a B
Data:
Invatator
Aria curriculara: Matematica si stiinte
Disciplina: Matematica
Unitatea de invatare: Adunarea si scaderea numerelor naturale mai mici
sau egale cu 1 000 000.
Subiectul: Adunarea si scaderea fara trecere peste ordin.
Tipul lectiei: consolidare- sistematizare de cunostinte.
Obiective de referinta:
O 2.1 - sa identifice terminologia specifica operatiilor de
adunare si scadere
O 2.2 - sa efectueze operatii de adunare si scadere a numerelor
naturale utilizand algoritmii de calcul si proprietatile
operatiilor.
O 4.3- sa manifeste disponibilitate de a invata de la altii si a-i
ajuta pe ceilalti in rezolvarea exercitiilor si problemelor.
Obiective operationale:
Pe parcursul lectiei elevii vor fi capabili sa:
a) cognitive:
O.1- sa recunoasca operatiile matematice ce se regasesc in
expresiile matematice exemplificate ( si pentru CES)
O.2- sa efectueze corect adunarile, scaderile, inmultirile si
impartirile date (si pentru CES)
O.3- sa evalueze rezolvarile colegilor in cadrul sarcinilor de grup;
b) afective:
O.4- sa manifeste initiativa , placere si o atitudine degajata
in comunicarea orala;
O.5- sa-si respecte colegii si opiniile acestora;
c) psihomotorii:
O.6- sa adopte o pozitie corecta a corpului in timpul scrisului;
O.7- sa se grupeze/regrupeze corect si rapid in conformitate cu
specificul sarcinii de lucru;
Forme de organizare a activitatii: frontal individual, pe grupe
Resurse :
a) umane: elevii clasei a IV-a D, invatatorul
b) procedurale: conversatia, explicatia, exercitiul, rezolvarea de
probleme, cubul, joc puzzle, evaluare initiala dialogata
c) materiale: carte, bilete pentru sarcinile de grup, piese de puzzle,
emblema echipei
d) temporale: 45 min.
Bibliografie:
1. Atanasiu , Gh., Purcaru , M.,(2002) Metodica predarii matematicii
pentru invatamantul primar , Ed. Universitatii Transilvania, Brasov
2. Maior, A., Calugarita, A., Maior, E., ( 2006), Matematica- manual
pentru clasa a IV-a, Ed. Aramis, Bucuresti
3. Programa scolara pentru matematica- clasa a IV-a, (2004), Ed.
Didactic Press, Bucuresti
Demersul didactic
Momentele Lectiei |
Obiective |
Activitatea invatatoarei |
Activitatea elevilor |
Metode |
Evaluare |
|
1. Moment organizatoric |
Se asigura climatul necesar desfasurarii lectiei in conditii optime: organizarea colectivului de elevi, se impart elevii in 3 echipe. |
Elevii se pregatesc pentru lectie. |
Conversatia | |||
2. Verificarea temei |
Se verifica tema calitativ si cantitativ. |
Elevii prezinta tema. |
Conversatia |
Autoevaluarea |
||
3.Reactualiza-rea cunostintelor |
O1 O2 |
Joc: "Intrebare pentru." Elevii isi vor adresa intrebari, din matematica, unii altora. Se formuleaza intrebarea, apoi este numit colegul provocat la raspuns. In cazul in care acesta nu stie raspunsul va fi ajutat de ceilalti. ( de ex. Cu cat este egal 200 + 200) Cel care a raspuns, va formula o intrebare pentru un altul.si tot asa |
Elevii isi adreseaza intrebari unii altora si raspund. |
Jocul didactic, Explicatia Exercitiul Problematizarea |
Evaluare initiala dialogata |
|
3.Anuntarea temei |
Se anunta titlul lectiei: Exercitii de adunare si scadere fara trecere peste ordin ", si se enunta pe scurt obiectivele pe intelesul copiilor. Se scrie titlul pe tabla, iar elevii vor scrie in caiete. |
Elevii sunt atenti si recepteaza. Elevii noteaza titlul lectiei in caiete. |
Conversatia | |||
4. Dirijarea invatarii |
O1 O2 O3 O5 |
Se va aseza pe tabla un poster pe care sunt desenate copii, casa ( scoala) si cateva drumuri pe care sunt scrise operatii de adunare si scadere care sunt rezolvate corect si gresit. Elevii impartiti in echipe, vor avea ca sarcina, sa calculeze exercitiile si sa aleaga rezultatele corecte, pentru a gasi drumul care este bun pentru a ajunge la scoala. Se va face concurs intre echipe: care echipa are cat mai multe raspunsuri corecte, castiga. |
Elevii calculeaza exercitiile si aleg raspunsurile corecte. Elevii sunt atenti si recepteaza. |
Problematizarea Evaluarea orala Exercitiul |
Aprecieri verbale privind rezolvarea corecta a exercitiilor, precum si exprimarea directa a elevilor |
|
5. Obtinerea performantei |
O1 O2 O3 O5 O7 |
Se aplica metoda ,,Cubul Fiecare echipa va primi cateva biletele ( cate unul pentru fiecare membru al echipei) cu sarcini de lucru, diferentiate, in functie de nivelul copiilor. Elevii vor avea ca sarcina de lucru sa rezolve exercitiile. Rezultatele finale ale lucrului pe echipe vor conduce la rezolvarea unui puzzle (pe tabla vor fi mai multe piese unele bune altele nu.fiecare piesa are un numar pe verso). Piesele bune din puzzle au rezultatele corecte pe verso. Fiecare grupa va descoperi o piesa din puzzle astfel, rezolvarea va fi realizata prin munca tuturor. Elevii vor primi indicatii, apoi vor incepe sa lucreze( pe parcursul rezolvarilor, toata grupa verifica corectitudinea |
Elevii vor iesi la tabla, vor alege biletelele si le vor lipi pe ramura copacului. |
Jocul didactic Exercitiul Munca in echipa Explicatia |
Usurinta sau greutatea cu care elevii calculeaza exercitiile. |
|
calculelor). Elevii vor rezolva jocul si vor descoperi mesajul ( Anexa 5) "Sunteti campioni !" | ||||||
6.Asigurarea feed-backului |
O1 O2 |
Fiecare membru din echipa va primi cate o fisa de lucru cu sarcini diferentiate, in functie de nivelul elevilor. ( Anexa 3, 4) Elevii vor avea ca sarcina de lucru sa rezolve fisa de lucru, in echipa. |
Elevii vor primi fisa, sunt atenti la explicatii si o vor completa in echipa. |
Exercitiul Munca in echipa |
Evaluare scrisa |
|
7.Asigurarea transferului |
Se vor face aprecieri verbale asupra raspunsurilor si comportamentului elevilor, vor fi incurajati si notati. Se noteaza tema pe tabla. |
Elevii sunt atenti si recepteaza. Elevii noteaza tema. |
Conversatia |
Aprecieri generale si particulare |
||
ANEXA 1
ANEXA 2.
23 453 + 45 336 = 10 + 10 =
235 764 + 134 232 = 23 + 10 =
45 666 + 21 122 = 342 + 120 =
Afla diferenta numerelor: Afla suma numerelor:
986 675 si 657 231 si 212 456
Afla diferenta numerelor : Afla diferenta numerelor:
345 987 si 124 335 988 777 si 444 333
345 - 200 23 - 12 = 14 + 10 =
453 241 + 334 320 = 562 432 + 231 253=
56 - 34 = 45 + 23 = 15 + 30 =
96 987 - 33 502 = 44 534 - 22 222 =
ANEXA 3
FISA DE LUCRU
1. Afla suma numerelor :
453 241 + 334 320 =
562 432 + 231 253 =
2. Afla diferenta numerelor:
379 475 - 253 243 =
298 548 - 181 134 =
3. Compara numerele folosind semnul potrivit ( <, >, =):
576 843 - 232 321 474 836 - 131 215
472 580 + 321 232 123 405 + 341 262
Ce calificativ crezi ca vei lua? Incercuieste chipul corespunzator acestui calificativ.
Nu sunt sigur insuficient suficient bine foarte bine
ANEXA 4
FISA DE LUCRU
1. Uneste ce se potriveste:
Semnul adunarii este ... -
Semnul scaderii este .... +
Mai mult cu ... x
Mai putin cu .... :
2. Calculati:
223 453 + 120 + 20 +
335 123 231 30
3. Pune semnul potrivit ( <, >, =):
20 30 45 65 50 50
Ce calificativ crezi ca vei lua? Incercuieste chipul corespunzator acestui calificativ.
Nu sunt sigur insuficient suficient bine foarte bine
Descriptori de performanta
Item |
S |
B |
FB |
Potriveste corect doua semne. |
Rezolva un exercitiu corect si celalat cu mici greseli. |
Rezolva corect toate exercitiile. |
|
Rezolva un exercitiu, dar cu unele greseli. |
Rezolva un exercitiu corect si celalalt cu mici greseli. |
Rezolva corect toate exercitiile. |
|
Rezolva un exercitiu corect. |
Rezolva corect un exercitiu, si celalat dar cu mici greseli. |
Compara correct toate exercitiile. |
Descriptori de performanta
CES
Item |
S |
B |
FB |
Completeaza doua enunturi. |
Completeaza trei enunturi. |
Completeaza toate enunturile. |
|
Rezolva corect un exercitiu. |
Rezolva corect doua exercitii. |
Rezolva corect toate exercitiile. |
|
Compara un exercitiu. |
Compara doua exercitii. |
Compara toate exercitiile. |
Politica de confidentialitate |
.com | Copyright ©
2024 - Toate drepturile rezervate. Toate documentele au caracter informativ cu scop educational. |
Personaje din literatura |
Baltagul – caracterizarea personajelor |
Caracterizare Alexandru Lapusneanul |
Caracterizarea lui Gavilescu |
Caracterizarea personajelor negative din basmul |
Tehnica si mecanica |
Cuplaje - definitii. notatii. exemple. repere istorice. |
Actionare macara |
Reprezentarea si cotarea filetelor |
Geografie |
Turismul pe terra |
Vulcanii Și mediul |
Padurile pe terra si industrializarea lemnului |
Termeni si conditii |
Contact |
Creeaza si tu |