Creeaza.com - informatii profesionale despre


Cunostinta va deschide lumea intelepciunii - Referate profesionale unice
Acasa » didactica » didactica pedagogie
didactic Clasa: a IV-a - Istoria romanilor - Unirea Principatelor Romane-1859

didactic Clasa: a IV-a - Istoria romanilor - Unirea Principatelor Romane-1859


Proiect didactic

Unitatea scolara SCOALA RAZBOIENI



e

Clasa a IV-a

Data

Învatator

Aria curriculara Om si societate

Disciplina Istoria romanilor

Unitatea de invatare Spatiul romanesc, ieri si azi

Subiectul Unirea Principatelor Romane-1859

Tipul lectiei predare-invatare

Scopul - familiarizarea elevilor cu personalitatea marelui domnitor Alexandru

Ioan Cuza si cu a momentului in care s-a infaptuit Unirea;

-intelegerea caracteristicilor esentiale ce au contribuit la realizarea Unirii

Moldovei cu Tara Romaneasca;

-cultivarea sentimentului de mandrie patriotica pentru realizarile inaintasilor

si de responsabilitate pentru destinul tarii noastre.

Obiective de referinta:

2.1-sa recunoasca si sa utilizeze informatii dintr-o sursa istorica ;

3.1-sa foloseaca termeni istorici in situatii diverse ;

4.1-sa aprecieze rolul oamenilor in desfasurarea evenimentelor ;

5.1-sa exprime opinii personale in aprecierea faptelor din trecut si prezent.

Obiective operationale

a) cognitive:

O1: sa asimileze informatii despre evenimentul istoric prezentat;

O2: sa localizeze in timp si spatiu evenimentul istoric;

O3: sa recunoasca granitele Pricipatelor Romane in timpul lui Cuza;

O4. sa evidentieze importanta acestui eveniment ca rezultat firesc al luptei

poporului roman pentru unitate;

O5. sa opereze corect cu notiunile istorice: ,,divan ad- hoc", ,,stat national",

,,reforma";

O6. sa sintetizeze cunostintele istorice insusite prin alcatuirea schemei lectiei;

O7. sa completeze fisa de evaluare pe baza cunostintelor acumulate;

b) afective :

O8. sa coopereze in cadrul grupului, pentru realizarea sarcinilor primite;

O9. sa admire vointa de secole a poporului roman pentru realizarea Unirii

intr-un singur stat;

O10. sa -si cultive sentimentul de dragoste si mandrie fata de neam

(inaintasi) si tara.

O11. sa participe cu interes si placere la realizarea activitatii;

c) psiho-motorii:

O12. sa delimiteze pe harta teritoriul Romaniei din1859.

Resurse:

Resurse materiale

-plansa cu ,,Intalnirea de dimineata"

-harta Romaniei din 1859

- fise de lucru in grup(perechi) ;markere ;coli ;

-video-proiector,material Power- Point, plansa despre evenimentul 24ianuarie

1859;

-CD cu melodia ,,Hora Unirii"; insemne heraldice ale Unirii; ecusoane ;diplome.

Resurse umane elevii clasei impartiti pe grupe(4 grupe a cate 4 elevi) ;

Resurse procedurale: conversatia ,explicatia,expunerea ,studiul de caz,

munca in echipa, problematizarea,turul galeriei,evaluarea,povestirea,

observarea, munca independenta, jocul didactic,metoda ciorchinelui,


,,Explozia stelara".

Resurse de timp: 50 de minute

Forme de organizare: frontal, individual,in grup

Bibliografie:

Consiliul National pentru Curriculum-Programe scolare pentru clasa a IV-a,

Bucuresti,2005

Magda Stan,Cristian Vornicu,Istorie-manual pentru clasa a

IV-a Ed.Niculescu,2006

Metodica predarii istoriei,Editura Didactica si Pedagogica,1983

,,Documente ale Unirii",Ed. Militara,1984

Dumitru Almas,,Povestiri istorice".

Ob.

op.

Evenimentele

lectiei

Continutul lectiei

Strategia didactica

Activitatea invatatorului

Activitatea

elevilor

Resurse

procedurale

Resurse

materiale

Forme de

organizare

1.Moment organizatoric

,,Intalnirea de dimineata"

(anexa 1).

Voi imparti elevii pe 4 grupe, a cate 4 copii.Fiecare grupa va avea un nume istoric(Moldova,

Transilvania,Tara Romaneasca,

Bucovina).

Pregatirea materialelor pentru lectie

Elevii vor participa activ la acest moment.

Se pregatesc pentru ora de istorie cu cele necesare.

conversatia

Plansa cu ,,Intalni

rea de dimineata"

harta,

portretul domnitoru

lui,materiale

frontal

pe grupe

2.Reactualizarea cunostintelor

Voi adresa urmatoarea intreba-

re:

-Ce lectie ati avut de pregatit pentru astazi la ora de istorie ?

Voi adresa un set de intrebari pentru verificarea cunostintelor dobandite ora trecuta. Vor fi evidentiate problemele:

-anul 1848 in Europa;

-situatia Tarilor Romane in preajma anului 1848;

-izbucnirea si desfasurarea revolutiei;

-reprezentanti de seama din Moldova, Muntenia si Transilvania;

Concluzia principala pe care au formulat-o fruntasii revolutiei a fost aceea ca scaparea de jugul

strain se poate realiza numai prin .. tuturor romanilor.

- Romanii la 1848.

Fiecare grupa va desemna un reprezentant pentru a raspunde la intrebarea data.

Elevii asculta, gandesc , raspund corectla intrebari.

Se va scrie ideea ca un slogan,la tabla.

conversatia

frontal

pe grupe

3.Captarea

atentiei

O voi face printr-un rebus.(anexa 2)

Pe verticala,de la A-B,reiese cuvantul,,UNIREA".

Unirea a fost visul de aur al romanilor.

Elevii gandesc si raspund

jocul didactic

conversatia

frontal

4. Anuntarea subiectului si a obiectivelor

- Astazi la istorie vom vorbi despre: ,,Unirea Principatelor Romane din 1859 ,despre insemnatatea domniei si a reformelor lui Alexandru Ioan Cuza.

Voi scrie titlul lectie pe tabla.

Asculta,retin si scriu titlul lectiei pe caiete.

conversatia

tabla

frontal

O1

O2

O4

O6

O9

O10

O5

O3

O12

O7

O8

5.Dirijarea invatarii

6.Fixarea cunostintelor

7.Aprecieri asupra lectiei si tema pt acasa

Voi expune continutul lectiei printr-un materialPower-point,cu ajutorul video-proiectorului si se alcatuieste apoi schita lectiei

la tabla.

(anexa3)

Se realizeaza caracterizarea domnitorului sub forma de ciorchine, care se completeaza la tabla .

(anexa4)

Pe harta care reprezinta Tarile Romane la 1859 se vor localiza cele doua provincii care s-au unit, fiind marcate granitele si spatiul ocupatdePrincipatele Romane.Se precizeaza ca Unirea infaptuita in 1859 a fost numita Unirea Mica, Unirea Mare, (unirea si cu Transilvania), realizandu-se mai tarziu.

Explozia stelara

Voi antrena elevii in formularea de intrebari de tipul: ce?cine?cand?

unde?de ce?

Cate un elev din fiecare grupa va formulaintrebarea,iar un altul va raspunde.

Fac aprecieri asupra modului in care au raspuns elevii la lectie.

Voi evidentia grupele care au lucrat corect, printr-o diploma.

Pentru ora urmatoare sa invete lectia.

-Elevii sunt atenti,retin cele prezentate, scriu pe caiete schita lectiei.

Gandesc

Formuleaza si raspund la intrebari.

expune

rea

conversatia

explica

tia

observa

tia

conversatia,

metoda ciorchinelui

conversatia,

explicatia,demons

tratia

Explozia stelara

dialogul

problematizarea

video-pro

iectorul,calculatorul,

tabla

harta

Plansa cu ciorchinele

harta reprezen

tandTarile Romane la 1859

coliA4

diplome

frontal

frontal

frontal

pe grupe

frontal

Anexa 3

Unirea Principatelor Romane din 1859

1. Unirea Principatelor Romane-problema europeana

- revolutionarii de la 1848 aduc in atentia europeana dorinta romanilor

-tari care vin in sprijinul Unirii:Franta, Anglia

-cei care nu doresc Unirea: Imperiul Otoman,Imperiul Habsburgic.

2.Etapele desfasurarii unirii

-Adunarile ad-hoc (speciale):din ele faceau parte si reprezentanti ai taranimii-13 tarani in frunte cu Mos Ioan Roata.

-In Moldova - 5 ianuarie -A.I.Cuza este ales domnitor;

-In Muntenia - 24 ianuarie- tot A.I.Cuza.

-24 ianuarie 1859 Al.I.Cuza infaptuieste Unirea Principatelor Romane.

3).Insemnatatea domniei lui Al.I.Cuza

-A dat legea invatamantului primar, obligatoriu si gratuit;

-infiinteaza primele universitati(la Iasi si Bucuresti);

-reforma agrara(impropritarirea taranilor);

-Unirea a constituit un prim pas spre cucerirea independentei.

Anexa 4

Explozia stelara

CE?

CINE?

DE CE?

UNDE? CAND?





Politica de confidentialitate


creeaza logo.com Copyright © 2024 - Toate drepturile rezervate.
Toate documentele au caracter informativ cu scop educational.