PROIECT DIDACTIC
DATA:
ACTIVITATEA: Cunoasterea mediului
GRUPA: mare
TEMA: Iarna si primavara - joc didactic
TEMA SAPTAMANII: Iarna du-te acum cu bine!
TIPUL ACTIVITATII: transmitere si asimilare de noi cunostinte
SCOPUL ACTIVITATII:
OBIECTIVE OPERATIONALE:
O1: - sa descrie caracterisiticile celor doua anotimpuri ilustrate pe plansa;
O2: - sa dea exemple de poezii care au tema legata de cele doua anotimpuri;
O3: - sa enumere lunile specifice anotimpului iarna;
O4: - sa sorteze imaginile in functie de imaginea prezentata;
O5: - sa numeasca transformarile din natura intalnite la sfarsitul iernii.
MATERIAL DIDACTIC: - planse reprezentand cele doua anotimpuri;jetoane cu cele doua anotimpuri.
EVENIMENTUL DIDACTIC |
OB.OP. |
CONTINUTUL STIINTIFIC |
STRATEGII DIDACTICE |
EVALUARE |
1.Moment organizatoric 2. Captarea atentiei 3. Reactualizarea cunostintelor insusite anterior 4. Anuntarea temei si a obiectivelor 5. Dirijarea invatarii 6. Conexiunea inversa 7. Evaluare |
O1 O2 O3 O4 O5 |
Se pregateste sala de grupa pentru activitate si materialul didactic ce urmeaza a fi utilizat. Copiii vor fi asezati in semicerc, se vor face atentionari speciale referitoare la pozitia corecta pe scaunel. Voi prezenta elementul surpriza, doua papusi, Zana Iarna si Zana Primavara, pe care copiii va trebui sa le identifice.. cele doua zane au adus cu ele doua planse si un joc, cu acestea ne vom juca la activitate. Copii vor descrie cele doua planse, apoi vor recita doua poezii de iarna si de primavara. Acest moment se va realiza cu ajutorul intrebarilor, din aceste intrebari reiesind specificul celor doua anotimpuri.
Ne vom juca cu darurile aduse de cele doua zane un joc numit "Iarna si primavara", iar la sfarsitul activitatii copiii care vor fi atenti, vor rezolva corect sarcinile si vor respecta regulile, vor primi de la cele doua zane recompense. Vor fi explicate regulile jocului: jetoanele vor fi puse pe masute cu fata in jos, ei vor veni, vor alege un jeton si il vor descrie fara a-l arata grupei, iar grupa va trebui sa ghiceasca anotimpul caruia ii apartine imaginea. In final, jetonul va fi asezat pe tabla, fie langa Zana Iarna, fie langa Zana Primavara. Copii vor veni pe rand, vor alege un jeton si vor proceda dupa indicatii. Vor fi aplaudati. Dupa ce toate jetoanele vor fi puse la locul lor, le voi cere ca pe baza observarilor facute in zilele anterioare sa prezinte caracteristicile vremii, accentul fiind pus pe transformarile ce se petrec in natura o data cu sfarsitul iernii. Voi face aprecieri referitoare la modul in care au participat la joc si vor primi recompense. |
conversatia explicatia exercitiul conversatia de reactualizare explicatia explicatia si demonstratia conversatia observarea conversatia |
individuala frontala individuala |
Politica de confidentialitate |
.com | Copyright ©
2024 - Toate drepturile rezervate. Toate documentele au caracter informativ cu scop educational. |
Personaje din literatura |
Baltagul – caracterizarea personajelor |
Caracterizare Alexandru Lapusneanul |
Caracterizarea lui Gavilescu |
Caracterizarea personajelor negative din basmul |
Tehnica si mecanica |
Cuplaje - definitii. notatii. exemple. repere istorice. |
Actionare macara |
Reprezentarea si cotarea filetelor |
Geografie |
Turismul pe terra |
Vulcanii Și mediul |
Padurile pe terra si industrializarea lemnului |
Termeni si conditii |
Contact |
Creeaza si tu |