PROIECT DE LECTIE
Scoala: Grup scolar "Nicanor Morosan" Pirtestii de Jos, Suceava
Profesor
Clasa: aVI-a si a VII-a
Data: 12mai 2007
Disciplina: Consiliere si orientare
Componenta si subcomponenta educatiei: Educatia pentru sanatate
Tema: ACORDAREA PRIMULUI AJUTOR
Durata: 2 ore scolare
Scopul lectiei: - pregatirea elevilor pentru acordarea primului ajutor in caz de accidente
OBIECTIVE SPECIFICE |
OBIECTIVE OPERATIONALE |
1. Cunoasterea principiilor de baza ale primului ajutor. |
O1-Sa respecte urmatoarele principii: -asigurarea locului accidentului -prevenirea agravarii situatiei -ameliorarea durerii -stabilirea prioritatilor |
2. Cum actionam in cazul fracturilor? |
O2- sa descrie cu propriile cuvinte ce se intelege printr-o fractura, diferentiind fractura "inchisa" de cea "deschisa" Elevii vor urmari cu atentie demonstratia oferita de asistenta Popovici Elisabeta-invitata sa participe la lectie impreuna cu medicul generalist de la Dispensarul uman Pirtestii de Jos- despre cum trebuie actionat in cazul fracturilor |
3. Cum actionam in cazul starii de inconstienta? |
O3- sa recunoasca indiciile care semnaleaza starea de inconstienta, actionand rapid in cazul in care cineva se afla in aceasta stare. Elevii vor retine ce trebuie facut din urmarirea materialului pregatit de diriginte |
4. Cum actionam in caz de hemoragie? |
O4- sa deosebeasca cele doua tipuri de hemoragii: interna si externa Elevii vor invata ceea ce trebuie facut in fiecare caz, urmarind o demonstratie, apoi vor raspunde intrebarilor puse de cele 2 invitate. |
5. Cum actionam in caz de electrocutare? |
O5- sa descrie fenomenul electrocutarii ,insusindu-si prima reactie in acordarea de ajutor intr-un caz de electrocutare ( izolarea victimei de sursa de curent) Elevii isi vor insusi pasii ce trebuie urmati in aceasta situatie. |
6. Cum actionam in caz de arsuri sau degeraturi? |
O6- sa enumere cele mai frecvente situatii in care pot aparea arsurile, respectiv degeraturile Elevii vor retine modul de actionare corect in accidentele soldate cu arsuri sau degeraturi |
7. Cum actionam in cazul insolatiei? |
O7- sa constientizeze pericolul aparitiei insolatiei dupa expunerea prelungita la soare Elevii vor raspunde intrebarilor dupa vizionarea materialului pregatit |
8. Cum actionam in caz de otravire sau corpi straini prin inghitire, prin inhalare, prin contactul cu pielea ? |
O8- sa recunoasca cazurile in care putem suspecta o otravire (cu substante chimice, detergenti, medicamente, ciuperci otravitoare, alte substante toxice) Elevii vor da, pe viitor, importanta chemarii doctorului in fiecare caz |
Resurse materiale:
Pentru activitatea frontala: organizarea unor mici scenete, cu ajutorul invitatelor, din care sa se inteleaga cat mai temeinic modul de a actiona in diverse accidente ce necesita primul ajutor. Obiectele cu care se realizeaza demonstratiile pentru elevi au fost aduse de cele doua invitate, de elevi si de profesorii organizatori ai activitatii (fasa pentru bandaj, leucoplast, plasturi, seringi, spirt medicinal, alcool iodat, betisoare, vata, atele, imagini, planse, mulaje, carti medicale,etc. Lectia se desfasoara in Laboratorul de Biologie. Evaluarea frontala:elevii raspund la intrebarile invitatelor sau ale celor doi diriginti.
Pentru activitatea individuala: chestionare, caietele pentru notite iar evaluarea unor elevi se face practic, acestia fiind pusi sa actioneze intr-o situatie ipotetica
Resurse procedurale
Conversatia euristica, dezbaterea, comparatia, problematizarea, exercitiul, jocul didactic, metoda experimentului, observatia psihologica
Bibliografie
Marinescu, S., Invitatie la educatie Ed. Carminis- Pitesti 2003,
Dr. Andrei Firica, Sa acordam corect primul ajutor, ed. Medicala, Bucuresti, 1977
Desfasurarea lectiei
asigurarea ordinii si disciplinei in clasa;
prezentarea invitatiilor care vor participa la lectie
formularea scopului lectiei a carei tema a fost anuntata din timp
notarea pe tabla a titlului temei propuse si a obiectivelor specifice vizate
prezentarea pericolelor care pot aparea pe neasteptate atat in vacanta cat si cu alte ocazii
specificarea importantei de a actiona rapid si corect inainte de venirea medicului
prezentarea materialelor pregatite de elevi
realizarea unei comunicari intre elevi si invitati pentru intelegerea cat mai corecta a pasilor ce trebuie urmati in fiecare caz prezentat
identificarea factorilor care ajuta la actiunea corecta
evidentierea unor situatii care pot duce la aparitia unor accidente neprevazute
inlaturarea acelor factori care pot influenta accidentele sau alte situatii critice
intelegerea importantei anuntarii medicului
propunerea spre analiza a unei situatii ipotetice si urmarirea modului in care se descurca
argumentarea necesitatii cunoasterii modului in care se poate acorda primul ajutor pentru a salva un om
Politica de confidentialitate |
.com | Copyright ©
2024 - Toate drepturile rezervate. Toate documentele au caracter informativ cu scop educational. |
Personaje din literatura |
Baltagul – caracterizarea personajelor |
Caracterizare Alexandru Lapusneanul |
Caracterizarea lui Gavilescu |
Caracterizarea personajelor negative din basmul |
Tehnica si mecanica |
Cuplaje - definitii. notatii. exemple. repere istorice. |
Actionare macara |
Reprezentarea si cotarea filetelor |
Geografie |
Turismul pe terra |
Vulcanii Și mediul |
Padurile pe terra si industrializarea lemnului |
Termeni si conditii |
Contact |
Creeaza si tu |