PROIECT DE LECTIE
Data:
Clasa :a IV-a C
Propunator
Aria curriculara : Om si societate
Tipul de curriculum: Curriculum nucleu
Unitatea de invatare: Popoare de azi
Subiectul lectiei: Romanii
Tipul lectiei: mixt
Obiective de referinta:
sa povesteasca aspecte ale legaturilor dintre mediul geografic si viata oamenilor ;
sa recunoasca si sa utilizeze informatii dintr-o sursa istorica ;
sa aprecieze rolul oamenilor in desfasurarea evenimentelor ;
Obiective operationale:
O1- sa incadreze in timp si spatiu etnogeneza romaneasca
O2- sa identifice, pe baza materialelor prezentate, informatii privind ocupatiile, obiceiurile si cultura romanilor
O3- sa compare viata romanilor din trecut cu cea a romanilor in prezent
O4- sa aplice intr-un produs de grup cunostintele dobandite in timpul lectiei
Strategii didactice:
a)resurse procedurale: metoda R.A.I. (Raspunde-Arunca-Interogheaza), brainstorming, Explozia stelara, lectura activa, conversatia euristica, metoda Cubul, invatarea prin descoperire, observatia dirijata
b)resurse materiale: prezentare Powerpoint, computer, videoproiector, ecran de proiectie, film scurt metraj " O lume fara Romania", harta Romaniei, post-it-uri, coli A4, flip-chart, markere.
c)forme de organizare: frontal, individual, pe grupe, perechi.
Bibliografie :
Programa scolara aprobata prin O.M. Ed.C. nr.3919/2005.
M.Penes, I.Troncota, Manual de istorie clasa a IV-a , Ed. Ana, Bucuresti, 2006.
V.Dinu, P.Didita, Istorie pentru toate manualele alternative clasa a Iva, Ed. Carminis, Pitesti, 2006.
Cleopatra Mihailescu, Tudora Pitila, Istorie,suport didactic clasa a IVa, Ed.Aramis, Bucuresti, 2005
Ob.Op. |
Etapele lectiei/Durata |
Desfasurarea lectiei |
Strategii didactice |
Instrumente de evaluare |
||||||||
Continutul informational al lectiei |
||||||||||||
Activitatea cadrului didactic |
Activitatea elevilor |
Resurse procedurale |
Resurse materiale |
Forme de organizare |
||||||||
1.Moment organizatoric(1min) |
Verifica daca toti elevii au in fata toate materialele necesare | |||||||||||
2.Actualizarea cunostintelor anterioare(5min) Raspunde-Arunca-Interogheaza |
Reaminteste tehnica de lucru. Supravegheaza desfasurarea jocului. In final, lamureste problemele la care nu s-au gasit solutii. |
Formuleaza intrebari si raspunsuri pe baza lectiei"Turcii". Participa activ. Corecteaza unde este cazul. |
R.A.I. |
Minge mica |
frontal |
Intrebarile si raspunsurile elevilor |
||||||
3.Captarea atentiei (3 min) |
Initiaza un brainstorming pornind de la cuvantul tematic dacii. Listeaza pe tabla |
Gandesc, propun cuvinte tematice(ex:stramosii nostri, steagul cu cap de lup, Sarmizegetusa, Decebal, daco-romani, razboaie cu romanii, spatiul dintre Carpati, Dunare si Marea Neagra) |
brainstorming |
Flip-chart Marker |
frontal |
Raspunsurile elevilor |
||||||
4.Anuntarea subiectului si obiectivelor(6 min) |
Pornind de la coordonatele geografice ale spatiului romanesc, ajuta elevii sa intuiasca titlul lectiei Aplica metoda Explozie stelara |
Prin formularea de intrebari, elevii vor intui obiectivele lectiei |
Explozia stelara |
Flip-chart Markere |
Pe grupe Frontal |
Raspunsurile elevilor |
||||||
O1 O1 O2 O3 O2 O2 O3 O2 O3 O4 |
5.Dirijarea invatarii (23 min) 6.Asigurarea feed-back-ului(6min) |
Prezinta un document Ppt. privind localizarea spatiului romanesc. Sprijina un elev pentru a localiza spatiul carpato-danubiano-pontic pe harta Romaniei si harta Europei. Imparte elevilor fise cu citate(anexa1) Completeaza cu alte informatii daca este necesar. Aminteste de limbile inrudite cu limba romana. Pe baza materialului Ppt. prezinta compozitia etnica a populatiei Romaniei si raspandirea romanilor pe mapamond Imparte elevii in 2 grupe romanii de ieri si romanii de azi. Indruma elevii din prima grupa sa lectureze citatul din manual(anexa2). Aduce in completare alte imagini(Ppt). Grupa a II-a are ca sarcina sa noteze, pe baza cunostintelor proprii, ocupatii ale romanilor de azi. Prezinta in continuare alte imagini Ppt. Adreseaza intrebari elevilor despre traditiile si obiceiurile cunoscute de ei. Imparte alte materiale informative : 2traditii din trecut/2 traditii din prezent(anexa3) Adreseaza elevilor intrebari legate de religia romanilor. Prezinta alte imagini Ppt.(lacasuri de cult) Prezinta un scurt metraj in care sunt prezentati cei mai de seama romani. Vine in completare cu imagini Ppt. Aplica metoda Cubul (anexa) Supravegheaza activitatea elevilor |
Localizeaza pe harta . Completeaza cu informatii fisele de lucru primite de fiecare pentru intocmirea schemei lectiei. Studiaza materialul. Extrag informatii privind originea si formarea poporului roman si a limbii romane. Urmaresc materialul prezentat. Raspund la intrebari. Pe baza textului citit, extrag informatii privind ocupatiile romanilor(agricultura, mineritul) Numesc alte ocupatii: torsul, tesutul, olaritul, prelucrarea lemnului Noteaza ocupatiile romanilor in prezent(fabrici, comert, medicina) Desprind informatii privind locuintele si portul romanesc atat din trecut cat si din prezent. Noteaza concluziile in schema lectiei. Enumera cateva obiceiuri cunoscute. Citesc si compara datinile. Raspund la intrebari. Urmaresc imaginile. Completeaza schema. Urmaresc cu atentie.raspund la intrebari. Noateaza cateva personalitati. Citesc si rezolva sarcinile Prezinta produsele colegilor |
Lucrul cu harta Invatarea prin descoperire Lectura activa Invatare prin descoperire Conversatia euristica Lectura activa Conversatia Observatia dirijata Cubul |
Prezentare Ppt Harta Romaniei Fise cu citate Material Ppt Manual Prezentare Ppt. Fise cu texte Ppt. Film scurt-metraj Ppt. Cub, fise, pos-it |
Frontal Individual Frontal Pe grupe Frontal Pe grupe Pe grupe Frontal In perechi Frontal |
Raspunsurile elevilor Raspunsurile elevilor |
|||||
7.Concluzii(2min) |
Apreciaza verbal activitatea elevilor. Reaminteste elevilor de semnificatia zilei de 1 Decembrie |
Interpreteaza cantecul: "Noi suntem romani" |
Conversatia |
Versurile cantecului |
frontal | |||||||
Anexa 1
"Este semnificativ ca singurul popor care a reusit sa-i invinga definitivpe daci, care le-a ocupat si colonizat tara si le-a impus limba a fost poporul roman(.). rezultatul acestei cuceriri si al acestei asimilari a fost nasterea poporului roman"
Mircea Eliade
"De la cucerirea Daciei de catre romani pana la intemeierea celor dintai voievodate se scursesera pe lung firul timpului mai bine de o mie de ani. In aceste zece veacuri ale trecutului indepartat se plamadi poporul nostru romanesc prin amestecul romanilor cu bastinasii daci. Aceasta zamislire nu se facu in tihna caci, incepand dintr-al patrulea veac, nenumarate semintii barbare din rasaritul departat trecura pe-aici valuri-valuri, ca peste o stanca de piatra: Ostrogoti, sarmati, roxolani, vizigoti, avari, huni si alte felurite neamuri asiatice"
Mihail Drumes, "Povestea neamului romanesc"
"Dupa cucerirea romana din 106 in Dacia a luat nastere o populatie daco-romana(respectiv traco-romana), care a fost mai tarziu influentata de popoarele slave in epoca migratiilor, dar nu atat de mult incat sa adopte limba slava ca limba de circulatie. Venirea slavilor nu a facut decat sa nuanteze caracteristicile limbii romane si ale poporului roman."
Wikipedia
"Formarea poporului roman se inscrie in procesul general european de formare a popoarelor si limbilor neolatine, similara formarii altor popoare latine, cu diferenta ca peste un element autohton venirea romanilor a fost urmata si de un al treilea ingredient, slavii"
Wikipedia
Anexa 4
Explozia stelara
Cine?
Ce?
Cand?
Unde? Cum?
Anexa 2
"aici se afla sesuri frumoase si dealuri roditoare, imbelsugate cu toate cele trebuitoare traiului omenesc. La suprafata ele sunt foarte bogate in grane, mei, canepa si cu tot soiul de legume, iar in maruntaiele lor sunt minereuri de aur, de argint, de fier, sarea cea mai frumoasa" ( Calatori straini)
Anexa 5
Cubul
ANEXA 6
Schema lectiei
ASEZARE: in S-E Europei centrale
ORIGINE: daci+romani→ populatie daco-romana+ slavi (si alti migratori)→romani
↓ ↓
convietuire asimilare
Romanii din trecut |
Romanii de azi |
|
3. Ocupatii |
agricultura, cresterea animalelor, albinarit, pescuit, vanatoare olarit, minerit tors, tesut |
Lucreaza in: - agricultura, fabrici, comert, medicina, invatamant |
4. Locuinte |
- colibe din lemn si pamant - case cu temelie din piatra si acoperis de lemn - conace boieresti |
- case din caramida sau chirpici - blocuri, vile |
5. Portul |
- itari, camasa, brau, pieptar, ii, fuste, fote - opinci, cizme |
-blugi, geci, tricouri, treninguri -adidasi, pantofi |
6. Traditii si obiceiuri |
Legate de: sarbatori religioase (Paste, Craciun) evenimentele majore din viata (nastere, casatorie, moarte) |
cele mai multe se pastreaza si acum Unele au suferit modificari |
7. PERSONALITATI: M.Eminescu, C.Brancusi, V.Poenaru, A. Aslan, G. Enescu, H.Coanda, N.Grigorescu
ROMANII
Schema lectiei
ASEZARE: .
ORIGINE:
.
Romanii din trecut |
Romanii de azi |
|
3. Ocupatii | ||
4. Locuinte | ||
5. Portul | ||
6. Traditii si obiceiuri |
7. PERSONALITATI: .
Politica de confidentialitate |
.com | Copyright ©
2024 - Toate drepturile rezervate. Toate documentele au caracter informativ cu scop educational. |
Personaje din literatura |
Baltagul – caracterizarea personajelor |
Caracterizare Alexandru Lapusneanul |
Caracterizarea lui Gavilescu |
Caracterizarea personajelor negative din basmul |
Tehnica si mecanica |
Cuplaje - definitii. notatii. exemple. repere istorice. |
Actionare macara |
Reprezentarea si cotarea filetelor |
Geografie |
Turismul pe terra |
Vulcanii Și mediul |
Padurile pe terra si industrializarea lemnului |
Termeni si conditii |
Contact |
Creeaza si tu |