PROIECT DIDACTIC
Profesor:
Unitatea de invatare: Basmul
Titlul lectiei: Praslea cel voinic si merele de aur
Tipul lectiei: lectie de dobandire de noi cunostinte
Competente specifice:
2.1 Inlantuirea clara a ideilor intr-un mesaj oral
3.1 Identificarea ideilor principale dupa citirea globala a unui text
3.3 Identificarea expresiilor si a cuvintelor noi intr-un text literar
Strategii didactice
Metode si procedee: conversatia euristica, exercitiul, cubul, jocul
didactic (puzzle), descoperirea
Forme de organizare: activitate frontala, individuala si activitate pe grupe de elevi
Materiale didactice: fise de lucru, pps, manualul, dictionar de sinonime, DEX
Etapele lectiei |
Continutul si activitatile de invatare |
Strategii didactice |
||
Activitatea profesorului |
Activitatea elevului |
Metode si mijloace |
Forme de organizare |
|
1. Actualizarea cunostintelor insusite anterior |
- profesorul intreaba elevii ce fel de opera este Praslea cel voinic si merele de aur - cere elevilor sa-si argumenteze raspunsul si sa explice cele 3 caractere ale literaturii populare |
- elevii raspund la intrebarile profesorului |
Conversatia euristica |
Activitate frontala, individu-ala |
2. Precizarea titlului si a obiectivelor |
- anunta titlul lectiei: Cunoasterea textului si exercitii de vocabular - precizeaza obiectivele lectiei. |
- noteaza titlul lectiei in caiete. - asculta cu atentie. |
Explicatia |
Activi tate frontala |
3. Captarea atentiei |
- profesorul imparte elevilor fisele amestecate continand rezumatul basmului - cere elevilor sa le ordoneze - profesorul prezinta prezentarea pps, iar elevii isi corecteaza puzzel-ul, daca este cazul |
- elevii, pe 6 grupe, gasesc ordinea intamplarilor - castiga grupa care termina mai repede - elevii rezolva puzzel-ul, reordoneaza fisele, la nevoie - vizioneaza prezentarea power point |
Jocul didactic (puzzle) |
Activitate pe grupe |
4. Dirijarea invatarii |
- profesorul imparte elevilor asezati pe 6 grupe, fisele cu diferite sarcini - monitorizeaza activitatea grupelor |
- elevii rezolva cerintele, folosind dictionarele |
cubul |
Activitate pe grupe |
5. Evaluare formativa |
- noteaza pe tabla concluziile la care au ajuns elevii, in ceea ce priveste vocabularul - evaluarea are loc pe tot parcursul lectiei prin aprecieri verbale |
- elevii noteaza concluziile in caietele de clasa |
Conversatia Explicatia Descoperirea |
Activitate frontala Activitate pe grupe |
6. Asigurarea retentiei si a transferului de cunostinte |
- profesorul anunta tema pentru acasa: |
- elevii noteaza tema in caiete |
Conversatia |
CUBUL
Identificati, in urmatoarele constructii, cuvintele care apar intr-o alta ordine decat cea obisnuita: nepovestita fu mirarea tatalui sau; rogu-te, o incercare voi face si eu; adevar graieste gura mea; scoase palosul Praslea.
Care este efectul inversarii ordinii obisnuite a cuvintelor in exemplele mentionate mai sus
Dati exemple de 5 cuvinte populare si argumentati prezenta lor in aceasta opera. Gasiti sinonimele lor.
Dati sinonimele urmatoarelor expresii din text: a o sfecli; a se lega ca; a pune mana pe; a face voia cuiva; a-si incerca norocul; a tine sfat
Construiti scurte enunturi cu 3 dintre ele.
Aplicand cunostintele anterioare, explicati cum s-au format cuvintele: frumusica, mahnire, negresit, a induiosa
Ce inteles are cuvantul rugaciune in enuntul: Praslea veni cu rugaciune catre tata-sau?
Alcatuiti o propozitie in care acest cuvant sa fie folosit cu sensul lui obisnuit.
Gasiti si alte cuvinte folosite cu sens mai putin obisnuit.
Descoperiti forma literara a urmatoarelor cuvinte din text: ma prinz, spuindu-se, sa piarza, umere.
Politica de confidentialitate |
.com | Copyright ©
2024 - Toate drepturile rezervate. Toate documentele au caracter informativ cu scop educational. |
Personaje din literatura |
Baltagul – caracterizarea personajelor |
Caracterizare Alexandru Lapusneanul |
Caracterizarea lui Gavilescu |
Caracterizarea personajelor negative din basmul |
Tehnica si mecanica |
Cuplaje - definitii. notatii. exemple. repere istorice. |
Actionare macara |
Reprezentarea si cotarea filetelor |
Geografie |
Turismul pe terra |
Vulcanii Și mediul |
Padurile pe terra si industrializarea lemnului |
Termeni si conditii |
Contact |
Creeaza si tu |