PROIECT DIDACTIC
CLASA: I A
INVATATOR:
OBIECTUL: STIL SI COMPOZITIE
(Optional) - autor: Ileana Sorinela Teodorescu, Editura Corgal Press,
OBIECTIVE CADRU/
OBIECTIVUL FUNDAMENTAL: Dezvoltarea capacitatii de interpretare/creare a mesajului scris
OBIECTIVE OPERATIONALE:
A. COGNITIVE
La sfarsitul activitatii, elevii vor fi capabili:
OC1- sa citeasca fluent, expresiv si constient poezia "Inimoasa Tina":
minimal : citeste greoi, cu pauze, fara a regal respiratia;
mediu : citeste cu intonatie, fara a respecta pauzele impuse de semnele de punctuatie;
maximal : citeste cu intonatie, respectand pauzele impuse de semnele de punctuatie.
OC2 - sa sesizeze modificarile de sens ale cuvantului a invalui:
minimal : gaseste sensul cuvantului folosit in text, acela de "a cuprinde din toate partile";
mediu : gaseste, alcatuind propozitii, inca un sens propriu si unul figurat al cuvantului;
maximal: gaseste, alcatuind propozitii, mai multe sensuri proprii si figurate ale cuvantului;
OC3 - sa recunoasca personajele care participa la actiune, realizand corespondenta cuvant-imagine:
minimal : gaseste trei personaje care participa la actiune, desenandu-le fara a respecta ordinea aparitiei in
poezie
mediu: gaseste toate personajele care participa la actiune, fara a le desena in ordinea corecta a aparitiei lor;
maximal: gaseste toate personajele care participa la actiune, desenandu-le in ordinea aparitiei lor.
OC4- sa grupeze cuvintele obiect din poezie, utilizand desene- simbol sau cuvinte:
minimal : deseneaza un fenomen al naturii, trei fiinte ;
mediu: deseneaza/scrie doua fenomene ale naturii, patru fiinte si un lucru;
maximal : deseneaza/scrie toate fenomenele naturii, fiintele si lucrurile .
OC5 - realizeaza schema poeziei:
minimal: realizeaza doar prima parte a schemei (semnele ploii);
mediu: realizeaza prima si a doua parte a schemei(semnele ploii si declansarea ei);
maximal: realizeaza toata schema poeziei (semnele, declansarea ploii si adapostirea sub umbrela).
OC6 - realizeaza schema figurativa a poeziei:
minimal: selecteaza cuvintele reprezentate prin imagini, folosind doar patru elemente;
mediu: foloseste toate elementele ce pot fi reprezentate prin imagini,
maximal: foloseste toate elementele ce pot fi reprezentate prin imagini realizand un tablou .
B. MOTRICE
La sfarsitul activitatii, elevii vor avea posibilitatea:
OM1 - sa manuiasca materialele folosite: creioane, culori etc.
OM2:- sa foloseasca eficient manualul;
OM3: - sa adopte o pozitie corecta in banca.
C. AFECTIVE
Elevii:
OA1: - sa participle cu interes la lectie;
OA2. - sa se deprinda cu aprecierea obiectiva si asupra sa si asupra colegilor.
RESURSE: a) metodologice: conversatia, explicatia, exercitiul, jocul de rol, problematizarea, tehnica "desenului din covor","stiu/vreau sa stiu/am invatat"; explozia stelara(Starbusting), dramatizarea, munca independenta
b) materiale:
manual, caiet- support "Stil si compozitie"-Ileana Sorinela
Teodorescu, Ed.Corgal Press,
c)bibliografice:
"Metodica predarii limbii romane la clasele I-IV, E.D.P.-R.A,
Bucuresti, 1995; Manual "Stil si compozitie" - autor : Ileana
Sorinela Teodorescu, Ed. Corgal Press,
d) forme de activitate: frontala, individuala, independenta
e)temporale: 45 - 50 minute
ANEXA nr 1
Obiective cadru si de referinta:
SCENARIU DIDACTIC
Etapele lectiei |
Ob.op. |
Desfasurarea lectiei |
Metode |
Mijloace de invatamant |
Forme de activitate |
Modalitati de evaluare |
Captarea si orientarea atentiei |
Se citeste lectia "Ploua cu galeata", de Constanta Buzea, se povesteste continutul pe scurt al lectiei si se poarta discutii referitoare la fenomenul naturii intalnit in lectie, personajele etc. |
lectura conversatia |
manual |
frontala |
observare sistematica |
|
2.Enuntarea temei si a obiectivelor |
Obiectivele vor fi anuntate intr-un mod accesibil si chiar cunoscut copiilor. Tema va fi anuntata pornind de la discutiile referitoare la ploaie:"stiu/vreau sa stiu/am invatat". |
"stiu/vreau sa stiu/am invatat" |
frontala |
observare sistematica |
||
3. Dirijarea invatarii |
Se citeste poezia model de invatator.Se reciteste poezia de 1-2 elevi, dupa care se poarta discutii referitoare la continutul poeziei:titlul, autorul, nr.de strofe, cuvintele necunoscute, dialogul,locul,timpul si personajele care iau parte la actiune.Pentru cuvintele "zare si "a invalui"se alcatuiesc propozitii din care sa reiasa sensurile diferite ale acestora.Intrebarile vor fi puse sub forma unei stele(avand in mijloc titlul textului iar in varf intrebarile la care raspunde textul literar). Se exerseaza citirea poeziei cu intonatie, respectand pauzele impuse de semnele de punctuatie prin reglarea ritmului respiratiei. Cer elevilor sa deseneze in chenarele de la ex.nr.7/41 personajele, in ordinea aparitiei lor in poezie. |
exercitiul conversatia "explozia stelara" problematiz Tehnica "desenului din covor" |
Manual, culori,creioane |
Individual frontal |
obs. sistematica activitate practica tema in clasa |
|
4.Obtinerea performantei |
Se rezolva ex.8/41. Se incearca o dramatizare a poeziei, folosind jucarii si o transformare a dialogului in povestire. |
lectura descoperirea dramatizarea munca independenta problematiz |
manual papusi |
individ frontala |
evaluare tema in clasa |
|
5. Feedback |
Se realizeaza o schema a poeziei. |
conversatia |
manual creion |
frontal |
observare sistematica |
|
6.Evaluarea cunostintelor (achizitiilor) |
Se realizeaza schema figurativa a textului. |
tehnica "desenului din covor" |
caiet culori |
individual |
notare cu mascote |
|
7.Asigurarea retentiei si a transferului |
Se completeaza schema de la inceputul orei "stiu/vreau sa stiu/am invatat".Se fac discutii de incheiere si se citeste din nou poezia (in cor) |
conversatia |
manual |
frontal |
observare sistematica |
Politica de confidentialitate |
.com | Copyright ©
2024 - Toate drepturile rezervate. Toate documentele au caracter informativ cu scop educational. |
Personaje din literatura |
Baltagul – caracterizarea personajelor |
Caracterizare Alexandru Lapusneanul |
Caracterizarea lui Gavilescu |
Caracterizarea personajelor negative din basmul |
Tehnica si mecanica |
Cuplaje - definitii. notatii. exemple. repere istorice. |
Actionare macara |
Reprezentarea si cotarea filetelor |
Geografie |
Turismul pe terra |
Vulcanii Și mediul |
Padurile pe terra si industrializarea lemnului |
Termeni si conditii |
Contact |
Creeaza si tu |