PROIECT DIDACTIC
Scoala de Arte si Meserii Jirlau
Clasa I A
Data: 20.11.2009
Propunator:
Aria curriculara: Limba si comunicare
Disciplina: Limba si literatura romana
Unitatea de invatare: Sunetul si literele i/ I
Subiectul lectiei: Sunetul si litera i . Silabele mi/ ni, Mi/Ni ( prima ora)
Tipul lectiei: mixta, predare integrata
Obiective de referinta:
1.3. - sa distinga cuvintele dintr-o propozitie data, silabele dintr-un cuvant si sunetele dintr-o silaba;
3.1. - sa identifice litere, grupuri de litere, silabe, cuvinte si enunturi in textul tiparit si in textul scris de mana;
3.4. - sa citeasca in ritm propriu, corect, cuvinte;
4.1. - sa scrie corect litere, silabe, cuvinte.
Obiective operationale:
O.1. - sa identifice sunetul i in cuvinte date;
O.2. - sa coreleze sunetul i cu litera i ;
O.3. - sa formeze noi silabe: mi/ ni , Mi/ Ni si cuvinte noi;
O.4 - sa citeasca in ritm propriu cuvinte;
O.5. - sa scrie corect litera i mic de mana.
Strategia didactica:
Metode si procedee: metoda analitica- fonetica- sintactica,demonstratia, conversatia , invatarea prin descoperire, exercitiul, jocul didactic, munca independenta;
Mijloace de invatamant:
a) intuitiv - demonstrativ : poster cu literele i mic de tipar si i mic de mana;
b) distributiv de lucru: manualele, jetoane cu literele si silabele invatate si noi, care se invata in lectia curenta, caiete, instrumente de scris;
Forme de organizare: frontal, in perechi, individual;
Mod de prezentare a continutului: intuitiv- demonstrativ;
Interventiile invatatoarei : permanente;
Aplicarea cunostintelor: imediata;
Evaluare: individuala/ frontala, orala/ scrisa, formativa/ sumativa, observare sistematica, autoevaluarea;
Durata: 45 minute.
DEMERSUL DIDACTIC
Ob. Op. |
Secventele instruirii Continutul instructiv - educativ |
Resurse |
Evaluare |
1. Moment organizatoric - Pregatesc materialele necesare desfasurarii lectiei: Abecedare, caiete, instrumente de scris, jetoane cu literele si silabele invatate si noi. |
1 min. | ||
2. Captarea atentiei - In ce anotimp suntem? Ce cantec am invatat despre toamna? / Se intoneaza strofa a III- a a cantecului "Toamna": I, i , i ! Haideti copii la vii! Strugurele must se face Si noua mustul ne place. I, i, i ! Haideti copii la vii! - Cum incepe strofa? ( i, i, i ! ) Se fac exercitii de pronuntare a sunetului i . - In ce cuvinte se mai aude sunetul i ? ( haideti, copii, vii) Unde se aude sunetul i ? ( in interiorul cuvantului haideti, la finalul cuvintelor : copii, vii - se aud cate doi de i ). |
-exercitiul, conversatia 4 min. |
- frontala, formativa, orala observare sistematica |
|
O.1. O.2. O.3. O.4. O.5. |
3. Dirijarea invatarii a) Anuntarea temei lectiei si a obiectivelor urmarite Astazi , vom invata sunetul si literele i mic de tipar si i mic de mana, sa formam noi silabe, sa citim noi cuvinte. b) Identificarea sunetului i : printr-un joc de recunoastere a sunetului i se fac mai multe exercitii de identificare in diverse cuvinte spuse de invatatoare/ elevi. c) Intuirea literei i mic de tipar - o linioara verticala cu un punct deasupra. d) Selectarea literei i mic de tipar din jetoanele primite pe banca e) Corelarea intre sunet si litera Pe banci , elevii au toate literele invatate, inclusiv litera noua. Spun cuvinte cu si fara litera i . La sesizarea sunetului i , elevii arata litera corespunzatoare. Pentru cei care gresesc se face analiza cuvantului, silabe, sunete. f) Formarea silabelor mi/ ni , Mi / Ni Realizarea ancorelor invatarii: Ce litere am invatat? Se scriu pe tabla literele de tipar invatate: a/ A, m/ M, u/U, n/N si silabele invatate. Elevii isi aseaza pe banca jetoanele. - Puneti litera M , apoi litera i . Ce silaba s-a format? Se citeste silaba nou formata de 4-5 elevi. - Puneti litera m , apoi litera i. Ce silaba s-a format? Se citeste silaba nou formata de 4-5 elevi. Apropiati cele doua silabe, despartindu-le cu liniuta de unire. Cititi cuvantul nou format: Mi-mi . Ce este acesta? ( Un nume de fetita.) Se citeste prelungit prima silaba pana la citirea celei de-a doua. Scoateti liniuta de unire si apropiati silabele. Cum citim acum? (Mimi) - Pe stelaj se formeaza in acelasi timp cu elevii silabele si cuvintele noi de catre invatatoare. - Pentru formarea silabelor Ni / ni, si a cuvantului Nini se procedeaza asemanator. g) Formarea unor noi cuvinte cu literele si silabele invatate - Alaturi de silaba Ni puneti silaba na . Ce cuvant s-a format? ( Nina ) - Luati silabele ma, ni si litera i si asezati-le astfel incat sa formati un nou cuvant. Ce cuvant s-a format? (inima ) - Amestecati literele a si i si formati cuvinte. Ce cuvinte ati format? ( ai , ia ) - Amestecati literele a, i , n si formati un nou cuvant. Ce cuvant ati format? ( nai ) h) Identificarea silabelor si cuvintelor nou invatate pe pagina din Abecedar. - Subliniati cu o linie silabela si cuvintele pe care le-am invatat astazi. - Se citesc inca odata cuvintele nou invatate. i) Scrierea literei i mic de mana - Ce litera am invatat astazi? ( i mic de tipar) - Scriem pe caiete cu litere de mana. Vom invata sa scriem litera i mic de mana. - Se intuieste litera pe poster; este formata dintr- linioara oblica spre dreapta si un baston, pe un spatiu , cu intorsatura in partea de jos. - Se scrie litera model pe tabla; elevii exerseaza in aer scrierea literei , urmarind cu degetul desenul literei de pe tabla. - Se intuieste si modelul din manual, cat si din caietele speciale. - Se fac exercitii pentru dezvoltarea muschilor mainii de catre elevi. - Se ia pozitia corecta la scris si se incepe exersarea scrierii literei i mic de mana.( maxim doua randuri) - Pe parcursul scrierii verific calitatea scrierii, ajut elevii cu ritm lent. |
35 min. -jocul didactic explicatia - poster cu litera, jetoane cu litera i - activitate in perechi - metoda analitica- fonetica- sintactica - jetoane cu litere si silabe invatate - explicatia, demonstrarea, exercitiul, munca independenta - activitate in perechi - invatarea prin descoperire, exercitiul - exercitiul - activitate individuala - poster cu litera - activitate individuala - explicatia, demonstrarea, exercitiul, munca independenta |
- frontala, formativa, orala - frontala, formativa, practica autoevaluare, observare sistematica, evaluare practica/ orala - observare sistematica, autocorectare - observare sistematica, Evaluare formativa individuala |
4. Evaluarea activitatii - Fac aprecieri generale si individuale asupra implicarii elevilor in desfasurarea activitatii. - Se apreciaza caietele elevilor cu un scris caligrafic si ingrijit. |
- explicatia |
- evaluare sumativa |
Politica de confidentialitate |
.com | Copyright ©
2024 - Toate drepturile rezervate. Toate documentele au caracter informativ cu scop educational. |
Personaje din literatura |
Baltagul – caracterizarea personajelor |
Caracterizare Alexandru Lapusneanul |
Caracterizarea lui Gavilescu |
Caracterizarea personajelor negative din basmul |
Tehnica si mecanica |
Cuplaje - definitii. notatii. exemple. repere istorice. |
Actionare macara |
Reprezentarea si cotarea filetelor |
Geografie |
Turismul pe terra |
Vulcanii Și mediul |
Padurile pe terra si industrializarea lemnului |
Termeni si conditii |
Contact |
Creeaza si tu |