Creeaza.com - informatii profesionale despre


Evidentiem nevoile sociale din educatie - Referate profesionale unice
Acasa » didactica » didactica pedagogie
didactic limba engleza - particularitati ale oraselor din sua

didactic limba engleza - particularitati ale oraselor din sua



PROIECT DIDACTIC LIMBA ENGLEZA - PARTICULARITATI ALE ORASELOR DIN SUA


DATA:

CLASA:

PROPUNATOR:

OBIECTUL: LIMBA ENGLEZA

SUBIECTUL: PARTICULARITATI ALE ORASELOR DIN SUA

TIPUL.: formare de priceperi si deprinderi

POZITIA LECTIEI IN MODUL: Unitatea de invatare "I'VE BEEN HERE BEFORE"


a)      Competente specifice (din programa):



1.3.Selectarea unor informatii relevante din fragmente de texte informative, instructiuni, tabele, harti pentru a indeplini o sarcina de lucru;

3.2.Comunicarea interactiva intr-un schimb de informatii simple si directe

3.4.Notarea informatiilor dintr-o comunicare simpla su solicitare de reformulari sau repetari

4.1.Inregistrarea informatiilor receptate oral sau scris sub forma de notite cu suport dat


b) Obiective operationale :

O.1.Sa utilizeze vocabularul adecvat temei;

O.2.Sa produca enunturi simple, cu sprijin, despre orasele din SUA;

O.3. Sa lucreze in echipa si sa favorizeze invatarea prin cooperare;

O.4.Sa desprinda informatii particulare dintr-un text ;

O.5.Sa realizeze un dialog simplu pe baza unor imagini ;

O.6.Sa manifeste interes pentru cunoasterea unor aspecte legate de spatiul american ;


FORME DE ORGANIZARE

a)      a continuturilor: integratoare

b)      a activitatii: in grupuri mici


TIPURI DE INTERACTIUNI : profesor-elev, elev- profesor; elev-elev;

TIPURI, FORME,

STRATEGII

SI INSTRUMENTE

DE EVALUARE                        :formativa

orala si scrisa, in grup,

interevaluarea in cadrul grupului

RESURSE:

a)      pedagogice (metode si procedee): conversatia, brainstorming-ul, activitatea pe grupe constituite in functie de tema dezbaterii, reteaua de discutii, metoda interactiva- dezbaterea tip Ciorchinele

b)         materiale :       postere, mesaje, poze, imagini

specifice disciplinei : -manual cls.a IX-a,   Prospects Pre-Intermediate Ed.Macmillan, autori- Deirdre Howard -Williams


c) bibliografice:


metodice: Managementul activitatii didactice. Eficienta si calitate, autor

Mariana Dragomir;

Module de formare in cadrul proiectului "Dezvoltarea profesionala a cadrelor didactice prin activitati de mentorat"



d) temporale: 45 minute

D E S F A S U R A R E A L E C T I E I


ETAPELE LECTIEI

OB.

RESURSE PROCEDURALE

EVALUARE

(metode, instrumente, indicatori)

de continut

de timp

forme de organizare

metode si procedee

mijloace didactice

1. Captarea atentiei


Prof. prezinta elevilor imagini ale unor orase, fara a le spune care sunt acestea, si le comunica, pentru fiecare din ele, informatii interesante.



5'



Frontala/individuala


Problematizarea, explicatia, conversatia


Imagini



Sumativa


2. Anuntarea obiectivelor

O2

Sunt prezentate pe scurt si pe intelesul elevilor obiectivele si ceea ce se asteapta de la acestia


2'


Frontala



Explicatia



3. Dirijarea invatarii

a)Prezentarea continutului ce urmeaza a fi  predat, recapitulat, sistematizat si evaluat

b) prelegere interactiva







02

Prof. le spune elevilor ca urmeaza sa descopere lucruri noi si interesante depre anumite orase din SUA, fiecare trebuind sa contribuie.

Se citesc textele din manual aferente temei.




23'


Frontala



Conversatia

Explicatia

Utilizarea manualului.



Manualul



c) organizarea pentru activitatea de grup-

O3



Se formeaza grupuri a cate 5 elevi, fiecare grup avand orasul lui si fiecare elev este instruit in ceea ce priveste sarcinile sale de lucru.

a)      Descoperirea trasaturilor specifice fiecarui oras

b)      Coordonate geografice, asezare, clima, relief etc.

c)      Personalitati care provin din orasele respective, opere, citate etc.




Individuala



Conversatia

Cooperarea



Posterul




Observatia

elevilor

4 Feedback prin raportarea la obiectivele propuse initial, cu solicitarea elevilor

O2

Fiecare grup isi noteaza informatiile adunate de fiecare elev pe postere si apoi pe tabla pentru a fi vizibile tuturor membrilor clasei.

5'

In grup

Explicatia


Posterul


Sumativa

5) Obtinerea performantelor


O4

Elevii vor trebui sa aleaga cele mai interesante informatii si astfel cel mai interesant oras, desemnand orasul "castigator".


3'


Frontala




Evaluare individuala

6)Asigurarea retentiei si transferul de cunostinte


O5

Reprezentatul grupului castigator prezinta din nou orasul de data asta mai detaliat iar toti elevii sunt atenti la explicatiile acestuia, notandu-si cat mai multe informatii legate de acesta.


5'



Frontala


Conversatia



Posterul



7) Incheierea lectiei

O6

Tema pentru acasa: fiecare elev isi va alege orasul preferat din cele prezentate de colegi si va cauta informatii aditionale pe care le va structura intr-un referat, referat care se va adauga la portofoliu acestuia la limba engleza.



2'



Independenta



Explicatia





Sumativa



Politica de confidentialitate


creeaza.com logo mic.com Copyright © 2024 - Toate drepturile rezervate.
Toate documentele au caracter informativ cu scop educational.