Creeaza.com - informatii profesionale despre


Simplitatea lucrurilor complicate - Referate profesionale unice
Acasa » didactica » didactica pedagogie
DE LECTIE Clasa: I Matematica - Adunarea si scaderea numerelor naturale de la 0 la 30, fara trecere peste ordin

DE LECTIE Clasa: I Matematica - Adunarea si scaderea numerelor naturale de la 0 la 30, fara trecere peste ordin


PROIECT DE LECTIE

Clasa: I

Aria curriculara: Matematica si Stiinte ale naturii

Obiectul: Matematica

Unitatea de invatare: Adunarea si scaderea numerelor naturale din concentrul 0-30, fara



trecere peste ordin

Subiectul : Adunarea si scaderea numerelor naturale de la 0 la 30, fara trecere peste ordin.

Exercitii si probleme recapitulative

Tipul lectiei: consolidare a cunostintelor

Obiective generale :

Consolidarea operatiilor de adunare si scadere a numerelor naturale in concentrul 0-30, fara trecere peste ordin

Dezvoltarea capacitǎtii de a comunica folosind limbajul matematic

Dezvoltarea operatiilor gandirii si a calitǎtilor acesteia

Obiective operationale :

Pe parcursul lectiei, elevii vor fi capabili:

O1-sa efectueze corect minim sase operatii de adunare si de scadere in concentrul 0-30,

fara trecere peste ordin, utilizand algoritmul de rezolvare sau cu sprijin in obiecte;

O2- sa completeze cu semnele matematice invatate minim trei exercitii, utilizand

incercarile;

O3- sa calculeze suma a minim doua numere, pe baza explicatiilor institutorului;

O4- sa identifice minim un numar care este cu atat mai mic sau mai mare decat un numar

dat, pe baza explicatiilor institutorului;

O5-sa identifice termenul necunoscut in minim trei situatii, utilizand algoritmul de calculare

sau incercari;

O6- sa rezolve minim o problema, care presupune o singura operatie, pe baza imaginii date.

O7- sa compuna minim o problema, colaborand cu colegii, respectand indicatiile institutorului

Metode si procedee: conversatia,exercitiul, explicatia, jocul didactic

Mijloace de invatamant: plansa cu drumul lui Fat-Frumos, planse cu personaje, fise de lucru

SECVENTELE

LECTIEI

CONTINUTUL LECTIEI

STRATEGIA DIDACTICA

EVALUARE

Activitatea institutorului

Activitatea elevilor

Resurse procedu-rale

Resurse materiale

Moduri de

organizare

1.Moment

organizatoric

▪ Stabileste un climat propice desfasurǎrii activitatii. Se pregatesc materialele necesare desfasurǎrii acesteia .

▪ Se pregǎtesc pentru ora de matematica, raspunzand cerintelor .

conversatia

fise de lucru, planse

frontal

Verificarea temei

▪ Verifica tema scrisa. Se fac observatii, scurte generalizari etc.

▪ Prezinta tema. Corecteaza eventualele greseli.

conversatia

explicatia

caiete

frontal

tema pentru acasa

3. Captarea

atentiei

▪ Prezinta plansa cu Fat-Frumos si povestea acestuia. Printul vrea sa o salveze pe Ileana Cosanzeana. Aceasta este tinuta prizoniera intr-un castel, iar podul de acces este incuiat cu sase chei. Din fericire acestea au fost gasite de sase personaje din Imparatia Matematicii. Acestea si elevii vor putea sa-l ajute

▪ Privesc plansa si asculta explicatiile institutorului.

conversatia

plansa cu castelul si Fat-Frumos

frontal

observarea sistematica

4. Anuntarea

temei

▪ Anunta elevii titlul lectiei

("Adunarea si scaderea numere-lor naturale de la 0 la 30, fara trecere

peste ordin.. Exercitii si proble-

me recapitulative").

▪Scrie titlul pe tabla. Prezinta obiectivele lectiei pe intelesul elevilor .

▪ Asculta explicatiile institu-torului.

conversatia

frontal

1.Melcul:

Spune melcul suparat:

De ieri, de cand s-a inserat

Si Zmeul-n graba a plecat,

Am tot stat si-am calculat,

Am scazut si-am adunat.

Din pacate pentru mine

Eu sunt lent si nu e bine !

Daca corect vei calcula

Cu cheia de la prima poarta vei pleca!

2.Iepurasul:

Bombanila urecheat

Este tare suparat.

De o umbra s-a speriat

Si s-a pus pe alergat

Spre-un tufis apropiat.

Din graba, s-a-mpiedicat

De Rila ingandurat.

Semnele matematice, toate

Sunt acum imprastiate.

Cine vine imediat

Sa-l ajute, neaparat?

-Fat-Frumos, de vei putea

Rezolva problema mea

A doua cheie o vei avea!

3.Broscuta testoasa

Ce e suma n-am aflat!

Mai mult, m-am si rasturnat!

Fat-Frumos, tu poate stii,

Ai invatat de la copii

O suma sa calculezi !

Iti dau cheia, o sa vezi!

4. Veverita

Eu sunt Rita Veverita

Abia am inceput gradinita.

Dar intalnesc exercitii

complicate

Nu stiu sa le rezolv pe toate.

Daca ma vei ajuta

A patra cheie o vei avea.

5. Ciuperca

Buna, eu sunt ciupercuta Lia!

Tocmai mi-am murdarit

palaria!

Cauta numerele ascunse de pe

palarie,

Rezultatul 22 sa fie!

Daca te invoiesti

Cheia mea o primesti!

Vulpea

La ultima vizita in poiata

Gainile au venit roata.

Prietenoasa cu toti din casa,

Le-am invitat la un tenis de

masa.

Sase au jucat,

Zece au asistat.

Pe toate le-am bagat in sac

Cand victorioasa am plecat.

Fat-Frumos ai calculat

Cate gaini am furat?

Ca sa intri in palat





Politica de confidentialitate


creeaza logo.com Copyright © 2024 - Toate drepturile rezervate.
Toate documentele au caracter informativ cu scop educational.