Plan de lectie
DATA:
CLASA: A IIA SI A IV A
PROPUNATOR:
ARIA CURRICULARA: clasa a II a Arta si tehnologii
clasa a IVa Om si societate
clasa a IV a Comunitatea
DISCIPLINA: clasa a II a Educatie plastica
clasa a IVa Educatie civica
SUBIECTUL: clasa a II a Dumbrava minunata
clasa
TIPUL LECTIEI: clasa a II a consolidare
clasa a IV a transmitere de noi cunostinte
DURATA: 50 min
OBIECTIVE OPERATIONALE
Clasa a II a
a) cognitive - sa recunoasca tipul materialelor
- sa numeasca personajele povestii
b) psiho-motorii - sa utilizeze corect ustensilele de lucru
c) afective - sa participe activ la ore
- sa colaboreze in echipe si frontal pentru realizarea sarcinilor primite
Clasa a IV a
a) cognitive - sa inteleaga notiunile noi
- sa-si
imbogateasca bagajul de cunostinte despre
b) psiho-motorii - sa sintetizeze informatiile primite
c) afective - sa participe cu interes la activitate
- sa colaboreze pentru realizarea sarcinilor de lucru
STRATEGIA DIDACTICA:
I. Resurse procedurale:
a) de comunicare orala:
expozitive: explicatia, instructajul verbal;
conversative: conversatia, discutia colectiva;
b) de exploatare:
directa: citirea hartilor,
2.Forme de organizare: individual; frontal; pe grupe
II. Resurse materiale: carti, caiete, creioane, harti, ilustratii, planse, zapada artificiala, foarfece, aracet, pensule, acuarele, ate, materiale textile, ace cu gamalie, staniol
III. Forme de evaluare: observatia sistematica, autoevaluarea, evaluarea de catre colegi
DESFASURAREA ACTIVITATII |
|
clasa a II a
Asigurarea unui climat optim pentru desfasurarea activitatii. Pregatirea necesarului pentru activitate. A.D. Anuntarea temei si a obiectivelor Ilustrarea textului din manual "Dumbrava minunata". Desfasurarea activitatii Invatatoarea imparte elevii in trei grupe, explica sarcinile de lucru pentru fiecare grupa, imparte materialele necesare pentru desfasurarea activitatii. A.I. Elevii realizeaza sarcinile de lucru pe echipe. A.D. Invatatoarea verifica stadiul de lucru al echipelor si ajuta sau da indicatii daca e nevoie. A.I. Elevii lucreaza in continuare. A.D. Asamblarea si finalizarea lucrarii. Aprecieri si autoaprecieri asupra activitatii. Echipa care a realizat sarcinile primite cel mai bine va fi aplaudata de catre ceilalti. Activitate suplimentara: fisa de lucru "Iepurasul de Paste" |
clasa a IV a Moment organizatoric Asigurarea unui climat optim pentru desfasurarea activitatii. Pregatirea necesarului pentru activitate. A.I. Brainstorming Elevii spun cat mai multe nume de "mari romani". Un elev scrie pe tabla toate personalitatile nationale enumerate de catre colegii lui. Elevii vor scrie enunturi despre personalitatile enumerate pe tabla. A.D. Anuntarea temei si a obiectivelor Astazi vom discuta despre oameni
si locuri importante din Desfasurarea activitatii Elevii citesc pe rand propozitiile formate anterior, precizand de ce acele personalitati sunt "buni romani". Invatatoarea intervine cu o intrebare:"Unde a domnit Stefan Cel Mare?" Raspuns: "In Incepand cu Se trece la folosirea manualului.Invatatoarea explica termenii noi de la lectie:patrie, patriotism A.I. Fixarea noilor continuturi Transcrierea ideilor principale ale lectiei. A.D. Localizarea din aproape in
aproape a satului pe harti: Invatatoarea insista pe formarea sentimentului de mandrie locala, amintind de rezervatia naturala de narcise "Poiana Vadului". A.I. Feed back Joc "TOMAPAN"- Elevii trebuie sa completeze contra timp tabele cu denumiri de tari, orase, munti, ape, plante, animale si nume care incep cu aceeasi litera. A.D. Incheierea activitatii Sloganul clasei: "Sunt mandru ca sunt vadean, Sunt mandru ca sunt roman!" |
Politica de confidentialitate |
.com | Copyright ©
2024 - Toate drepturile rezervate. Toate documentele au caracter informativ cu scop educational. |
Personaje din literatura |
Baltagul – caracterizarea personajelor |
Caracterizare Alexandru Lapusneanul |
Caracterizarea lui Gavilescu |
Caracterizarea personajelor negative din basmul |
Tehnica si mecanica |
Cuplaje - definitii. notatii. exemple. repere istorice. |
Actionare macara |
Reprezentarea si cotarea filetelor |
Geografie |
Turismul pe terra |
Vulcanii Și mediul |
Padurile pe terra si industrializarea lemnului |
Termeni si conditii |
Contact |
Creeaza si tu |