 
      Proiect didactic
Data:
Unitatea de invatamant: Scoala cu clasele I-VIII Nr.2 Vatra Dornei
Clasa: a III-a
Propunator:
Obiectul: Matematica distractiva - optional
Subiectul: Exercitii si probleme
Tipul lectiei: de consolidare
Scopul: consolidarea deprinderilor de a efectua exercitii cu cele 4 operatii matematice si de a rezolva diferite tipuri de probleme
Obiective operationale:
O1 : sa selecteze semnul operatiei
matematice corespunzator pentru a obtine rezultatul dorit;
  O2 : sa calculeze
exercitii cu cele patru operatii matematice, respectand ordinea
efectuarii lor;
 O3 : sa
rezolve diferite tipuri de probleme (de concentrare a atentiei, de
logica si perspicacitate);
 O4: sa
integreze intr-un text dat rezultatele obtinute in urma
efectuarii operatiilor indicate;
 O5: sa
compuna exercitii de adunare, scadere si
inmultire cu numere date, rezolvandu-le apoi.
Strategii didactice:
a) metode si procedee: convorbirea, exercitiul, ciorchinele, problematizarea, jocul didactic
b) mijloace: fise, planse
c) mod de organizare: frontal, pe grupe, individual
Material bibliografic:
| Etapele lectiei | Continut stiintific | Activitati propuse elevilor (situatii de invatare) | Strategii didactice | Evaluare (itemi de evaluare) | ||
| Metode si procedee | Mijloace | Mod de organizare | ||||
| 1. Moment organizatoric | - se asigura conditii optime desfasurarii orei de curs | conversatia | ||||
| 2. Captarea atentiei | - se initiaza o conversatie legata de sintagma "matematica distractiva" | - asociaza sintagma data cu alti termeni | conversatia | frontal | Capacitatea de a asocia un termen dat cu alti termeni | |
| 3. Anuntarea temei si a obiectivelor | - se anunta tema si obiectivele ce urmeaza a fi atinse pe parcursul orei | explicatia | ||||
| 4. Consolidarea si sistematizarea cunostintelor | - se dirijeaza desfasurarea jocului "În lumea lui Daca" (anexa 1) - se distribuie fisele de lucru (anexa 2) - se verifica variantele de raspuns - se propune rezolvarea orala a mai multor tipuri de probleme (de concentrare a atentiei, de logica si perspicacitate) (anexa 3) - se verifica corectitudinea rezolvarii exercitiilor - se propune extragerea altui bilet ce contine textul unei probleme - se dirijeaza desfasurarea jocului "Alege drumul corect (anexa 4) - se propune extragerea unei alte probleme si rezolvarea ei - se propune rezolvarea ex. 4 de pe fisa | - efectueaza mintal exercitiile propuse - rezolva ex. 1 de pe fisa - colectivul e impartit in 3 echipe, corespunzatoare randurilor de banci; - un elev din echipa 1 extrage textul unei probleme dintr-un plic si o propune spre rezolvare celorlalte echipe; - rezolva ex. 2 de pe fisa - corecteaza exercitiul efectuat de colegul de banca - reprezentantul grupei 2 extrage din plic textul problemei si propune rezolvarea acesteia celorlalte 2 grupe - fiecare elev alege un exercitiu de pe plansa si il rezolva - reprezentantul grupei 3 extrage textul problemei, il citeste in fata celorlalte 2 grupe si propune problema spre rezolvare - completeaza spatiul liber cu numerele care lipsesc | jocul didactic exercitiul exercitiul exercitiul jocul didactic exercitiul exercitiul | fise plic fisa plic planse plic fise | frontal pe grupe individual pe grupe individual | Deprinderea de calcul mintal Deprinderea de a selecta semnele de operatie corespunzatoare Deprinderea de a rezolva o problema Deprinderea de a selecta varianta corecta de raspuns capacitatea de a interevalua corect Deprinderea de a rezolva o problema Deprinderea de a respecta ordinea efectuarii operatiilor Deprinderea de a rezolva o problema Deprinderea de a rezolva exercitii cu cele 4 operatii | 
| 5. Obtinerea performantei | - se propune "o poveste matematica" lacunara (anexa 5) | - calculeaza pe fisa operatiile indicate si integreaza rezultatele acestora in textul povestii | exercitiul | plansa | individual | Capacitatea de a integra intr-un text rezultatele obtinute in urma efectuarii operatiilor | 
| 6. Evaluare | - se dirijeaza desfasurarea jocului "Jocul numerelor" | - sunt selectati 4 copii, fiecare reprezentand cate un numar si 3 copii reprezentand semnele de operatie +, -, x; - se compun si se rezolva exercitii utilizand aceste numere si semne matematice | jocul didactic | frontal | Deprinderea de a efectua operatii de adunare, scadere si inmultire | |
| 7. Tema acasa | - de rescris "povestea lacunara" | |||||
Anexa 1
Joc "În lumea lui Daca"
DACA: - inmultesc nr. 10 cu nr. 30 obtin nr. ...
- descazutul este egal cu scazatorul, rezultatul este intotdeauna ....
- adun la un numar suma numerelor 40 si 20, obtin rezultatul 200. Care este numarul?
- inmultim orice numar cu 0 obtinem ....
- scad din numarul 430 numarul 330, obtin numarul ....
- inmultesc un numar cu 3, obtin rezultatul 90. Care este numarul?
Anexa 2
Fisa de lucru


 1.
Pune semnele de operatie care lipsesc:
1.
Pune semnele de operatie care lipsesc: 
3 3 3 3 = 3
. Se da exercitiul 645 = 672 - 27
Ce reprezinta numarul 27 ? a) scazator
b) descazut
c) diferenta
 4.
Completeaza numerele care lipsesc:
4.
Completeaza numerele care lipsesc: 
 
   
 
  
   
  


 X 6
 X 6

 + 100
  + 100
 
   
 
  
   
  
 : 5
 : 5
Anexa 3
Probleme
Cei 3 frati Popescu au fiecare o sora. Cati copiii are familia Popescu?
Care este suma cifrelor anului in care suntem?
Pe o corabie sunt 4 pirati. Fiecare pirat ia cate 3 prizonieri. Cati oameni sunt pe corabie?
Un ou fierbe in 3 min. În cate min. fierb 5 oua simultan?
Anexa 4
Joc "Alege drumul corect"
Opreste-te la capatul sau si spune ce ai gasit!
 217 +
10 - 16 =
 217 +
10 - 16 =
 217 + 5 x 2 - 16 =
217 + 5 x 2 - 16 = 
222 x 2 - 16 =
 280 x 6 x 44 =
 280 x 6 x 44 =
 300 - 20 x 6 - 0 x 44 =
300 - 20 x 6 - 0 x 44 =
300 - 120 - 0 =
 430 +
33 =
 430 +
33 =
 10
x 44 + 99 : 3 =
10
x 44 + 99 : 3 =
10 x 142 : 3 =
ANEXA 5
Poveste matematica lacunara
A fost odata un imparat care avea un fiu pe nume Fat- Frumos.
Cand a implinit 2 x 44 - 64 ani, feciorul a plecat in lume, sa-si caute norocul.
A umblat mult si a trecut peste 1348 - 1295 mari si tot atatea tari (cate ?) pana a ajuns la imparatul. (daca nu e Alb, cum e?). Acesta avea 27 : a= 9 fete, toate frumoase una. Pentru a se insura cu cea mai frumoasa (oare cum o fi chemand- o?), feciorul a trebuit sa treaca de 12 x 2 : 8 incercari, la care l-a supus imparatul. Abia atunci s-a casatorit cu printesa, iar nunta a tinut 300 : 100 zile si tot atatea nopti.
Si au trait fericiti pana la adanci batranete.
| Politica de confidentialitate | 
|  .com | Copyright © 
      2025 - Toate drepturile rezervate. Toate documentele au caracter informativ cu scop educational. | 
| Personaje din literatura | 
| Baltagul – caracterizarea personajelor | 
| Caracterizare Alexandru Lapusneanul | 
| Caracterizarea lui Gavilescu | 
| Caracterizarea personajelor negative din basmul | 
| Tehnica si mecanica | 
| Cuplaje - definitii. notatii. exemple. repere istorice. | 
| Actionare macara | 
| Reprezentarea si cotarea filetelor | 
| Geografie | 
| Turismul pe terra | 
| Vulcanii Și mediul | 
| Padurile pe terra si industrializarea lemnului | 
| Termeni si conditii | 
| Contact | 
| Creeaza si tu |