PROIECT DE ACTIVITATE DIDACTICA
GRUPA: MIJLOCIE
EDUCATOARE
CATEGORIA DE ACTIVITATE: EDUCATIE FIZICA
DOMENIUL DE ACTIVITATE: DOMENIUL PSIHO-MOTRIC
TEMA ACTIVITATII: JOC: "MICII BALERINI"
TIPUL ACTIVITATII: PREDARE
OBIECTIVE GENERALE:
dezvoltarea fizica si armonioasa a copilului
mentinerea starii de sanatate la parametrii corespunzatori varstei lor
stimularea motricitatii printr-un ansamblu de exercitii pregatitoare
formarea unor trasaturi de caracter precum: hotararea, independenta, disciplina, curajul
formarea reflexului de atitudine corecta a corpului static si in miscare
insusirea respiratiei corecte in repaus, dar si in efort
dezvoltarea calitatilor fizice
OBIECTIVE OPERATIONALE: Pe parcursul si la finalul activitatii copiii vor fi capabili:
sa execute cu deplin control miscari complexe cu cresterea efortului
sa respire corect
sa mearga in echilibru pe sol
sa dovedeasca faptul ca au inteles modul de exersare a exercitiilor, comform temei
sa manifeste grija fata de propria stare de sanatate, executand exercitiile cerute de educatoare
sa-si controleze comportamentul in timpul desfasurarii activitatii
sa execute exercitiile fara a depune effort fizic deosebit si sa aiba interes pentru activitate
RESURSE PROCEDURALE:
explicatia
demonstratia
corectarea
exemplul
exercitiul
jocul
LOCUL DE DESFASURARE:
sala de grupa
EXEMPLE DE COMPORTAMENTE:
COGNITIVE: - sa respecte regulile jocului
- sa reactioneze adecvat la comenzile primite
PSIHO-MOTORII: -sa execute corect miscarile cerute de joc
-sa-si reprime dorinta de a face miscari inutile in timpul activitatii
didactice
AFECTIVE: -sa participle cu interes la activitate
-sa manifeste dorinta de a face miscare
RESURSE BIBLIOGRAFICE:
"Metodica educatiei fizice" - manual clasa xll
"Programa activitatilor instructiv-educative in invatamantul prescolar"
DESFASURAREA ACTIVITATII
MOMENT ORGANIZATORIC
aerisirea salii de grupa
aranjarea mobilierului
organizarea colectivului de copii
verificarea starii de sanatate a copiilor
PREGATIREA ORGANISMULUI PENTRU EFFORT:
variantele de mers: pe varfuri, bratele sus, pe calcaie, coatele la spate, mersul piticului, mersul uriasului, schimbarea directiei de mers la comanda, vor fi combinate cu alergare usoara si mers normal
INFLUENTAREA SELECTIVA A APARATULUI LOCOMOTOR:
Se vor executa exercitii pentru fiecare segment al corpului:
ANUNTAREA TEMEI SI A OBIECTIVELOR:
Copiii, la activitatea de astazi, vom invata sa mergem in echilibru pe sol, jucandu-ne jocul: "Micii balerini"
Intr-un limbaj accesibil copiilor, educatoarea va enumera principalele obiective ale activitatii
DIRIJAREA INVATARII:
se va explica copiilor, corect, regulile jocului
educatoarea va da indicatii despre modul in care trebuie executat jocul, avand grija sa corecteze pozitia fiecarui copil si sa-l indrume corect in desfasurarea activitatii
EVALUAREA:
se vor face aprecieri verbale asupra modului in care s-au comportat copiii la activitate
INCHEIEREA ACTIVITATII:
se va aerisi sala de grupa
se va reamenaja sala de grupa
Politica de confidentialitate |
.com | Copyright ©
2024 - Toate drepturile rezervate. Toate documentele au caracter informativ cu scop educational. |
Personaje din literatura |
Baltagul – caracterizarea personajelor |
Caracterizare Alexandru Lapusneanul |
Caracterizarea lui Gavilescu |
Caracterizarea personajelor negative din basmul |
Tehnica si mecanica |
Cuplaje - definitii. notatii. exemple. repere istorice. |
Actionare macara |
Reprezentarea si cotarea filetelor |
Geografie |
Turismul pe terra |
Vulcanii Și mediul |
Padurile pe terra si industrializarea lemnului |
Termeni si conditii |
Contact |
Creeaza si tu |