Creeaza.com - informatii profesionale despre


Evidentiem nevoile sociale din educatie - Referate profesionale unice
Acasa » didactica » gradinita
DE ACTIVITATE Educarea limbajului GRUPA: mare -pregatitoare Vara

DE ACTIVITATE Educarea limbajului GRUPA: mare -pregatitoare Vara


PROIECT DE ACTIVITATE

GRADINITA NR.15 SATU MARE

EDUCATOARE:

GRUPA: mare -pregatitoare

CATEGORIA DE ACTIVITATE: Educarea limbajului

TEMA ACTIVITATII: Vara

TIPUL DE ACTIVITATE: consolidare-verificare

FORMA DE REALIZARE: convorbire

SCOPUL ACTIVITATII:Consolidarea deprinderii de a formula propozitii corecte ,din punct de vedere gramatical. Verificarea cunostintelor copiilor despre anotimpul vara.



OBIECTIVE OPERATIONALE:

  • - sa alcatuiasca propozitii simple sau dezvoltate, de doua-cinci cuvinte, cu si fara suport intuiti ;
  • - sa completeze propozitia rostita de educatoare, pentru a transforma in propozitie dezvoltata ;
  • - sa recite expresv poezii despre vara ;
  • - sa ghiceasca ghicitori despre vara ;
  • - sa cunoasca cateva reguli de protectie - cand este foarte cald afara ;
  • sa cunoasca reguli de protectie - in apa. ;

- sa complecteze tabloul de vara.

METODE SI ROCEDEE: conversatia, explicatia, demonstratia, exercitiul, problematizarea, jocul.

MATERIALE DIDACTICE:

  • - o barcuta cu jetoane reprezentand diferite fenomene specifice anotimpului vara, jocurile copiilor la munte si la mare;
  • - planese care infatiseaza munci specifice anotimpului vara;
  • - imagine cu reguli de protectie in caz de caldura prea mare;
  • - imagini cu reguli de protectie in apa;
  • - recompense pentru copii( galetute, situte, forme pentru nisip, stropitoere, umbrelute).

DURATA: 35 minute.

NR.

CRT.

EVENIMENT

DIDACTIC

CONTINUT STIINTIFIC

STRATEGII DIDACTICE

EVALUARE

Moment

organizatoric

Asigurarea conditiilor optime desfasurarii activitatii.

Copiii se vor aseza pe bucati de burete sub forma de pluta.

Voi aranja materialul didactic pregatit pentru activitate.

Captarea atentiei

- Voi face prin prezentarea barci cu imagini.Vom purta o scurta conversatie pe baza materialului gasit in barcuta.

-explicatia

- conversatia

- materal intuitiv

Anuntarea temei si a obiectivelor

- Voi anunta tema convorbirii si voi enumera obiectivele propuse pe intelesul copiilor. Voi prezeta si materialul necesar in desfasurarea convorbirii

- expunere

- jetoane

Desfasurareaactivitatii

- In ce anotimp ne aflam?

- Ce anotimp urmeaza dupa primavea?

- Care sunt celelalte anotimpuri?

- Cine vrea sa recite o poezie cu cele patru anotimpuri?

- Care sunt aspectele caracteristice ale anotimpului vara?

Intrebari ajutatoare:

-Care sunt semnele anotimpului vara?

- Cum incalzeste sorele?

- Care sunt fnomenele naturii specifice anotimpului vara?

-Ce munci agricole se fac vara?

Copii vor formula propozitii cu ajutorul jetoanelo din barcuta.

Voi spune propozitii simple iar copii vor adauga cuvinte potrivite transformant in propozitii dezvoltate.

Vom recita poezia - Aripa de vara - de Mihai Negulescu.

- conversatia

- exercitiul

-recitarea poezie - Cele patru anotimpuri de Nicolae Tache

Copii vor complecta propozitiile incomplete cu

cuvinte potrivite.

Alcatuiesc propozitii cu ajutorul jetoanelor.

Copii transforma propozitiile simple in propozitii dezvoltate.

Recita poezii legate de anotimpul vara.

Copii raspund la intrebari.

Raspunurile corecte sunt rasplatite cu aprecieri verbale, aplauze.

Formeaza propozitii dezvoltate.

Felul cum recita poezia.

Evaluare

Pe un panou copii aseaza jetoanele potrivite pentru a realiza un tablou de vara.

Voi spune ghicitori despre vara iar copilul care ghiceste va primi o recompense.

( barcute, sita, forme pentru nisip, ubrelute,etc)

- jetoane

Anexa 1

- reconpense

Daca realizeaza corect tabloul de vara.

Ghici, gicitoare mea.

Incheierea

activitatii

In incheiere voi prezenta copiilor cateva reguli de protectie la mare( pe apa):

nu te ridica in picioare in barca;

poarta vesta de salvare;

inoata doar sub supravegherea unui adult.

Voi prezenta si o imagine cu reguli de protectie in caz de caldura prea mare.

- expunere.

- problematizare

Anexa 2

Observ comportanmentul copiilor.

ANEXA 1 Ghici, ghicitoarea mea.

De pe cer batranul soare,

Arde fara incetare

Ziua-i mare dogoreala

Si noaptea-i inaduseala.

(vara)

De arsita mare

Secoace griul sub soare,

Copiii merg la scaldat.

In ce anotimp am intrat?

( vara )

Spicele inalte si bogate

Pe cimpii stau inaltate,

Iar la munte si la mare

Merg copiii sa stea la soare.

Cred ca-i usor de ghicit

Ce anotimp a sosit?

( vara)

Soarele dogoreste,

Teiul infloreste

Griu-i aurit,

Cine a sosit?

( vara )

Are raze straluceste,

Chiar de sus ne dogoreste ?

( soarele )

ANEXA 2 CAND AFARA ESTE FOARTE CALD:

  • - poarta imbracaminte usoara , de culori deschise;
  • - evita stupii de albine sau cuiburile de viespe;
  • - daca te simti oboist, ametit, iti este greata, spune imediat unui adult;
  • - bea multa apa, pe tot parcursul zilei, chiar daca nu iti este sete;
  • - joaca-te la umbra.

CE CALDURA!





Politica de confidentialitate


creeaza logo.com Copyright © 2024 - Toate drepturile rezervate.
Toate documentele au caracter informativ cu scop educational.