Creeaza.com - informatii profesionale despre


Evidentiem nevoile sociale din educatie - Referate profesionale unice
Acasa » didactica » gradinita
DE ACTIVITATE INTEGRATA NIVEL I : grupa mijlocie Cum este, a fost si va fi aici pe pamant? - Animale salbatice din tara noastra si din alte tari

DE ACTIVITATE INTEGRATA NIVEL I : grupa mijlocie Cum este, a fost si va fi aici pe pamant? - Animale salbatice din tara noastra si din alte tari


PROIECT DE ACTIVITATE INTEGRATA

NIVEL I : grupa mijlocie

TEMA DE INVATARE:Cum este, a fost si va fi aici pe pamant?

SUBTEMA: Animale salbatice din tara noastra si din alte tari

DOMENIUL EXPERENTIAL: DLC + DS 



TEMA ACTIVITATII: DLC : Spune ce stii despre

DS : Hai sa numaram, copii (limitele 1-3)

SCOP: Dezvoltarea capacitatii de cunoastere si intelegere a mediului inconjurator, stimularea curiozitatii de investigare a acestuia

Antrenarea priceperilor si deprinderilor copiilor de a actiona cu obiecte potrivit cerintelor formulate de educatoare

Stimularea si dezvoltarea la copii a proceselor psihice de cunoastere si a unor calitati a acestora: spirit de observatie, memorie, analiza, sinteza, comparatie, exprimare orala, atentie voluntara

Consolidarea numeratiei in limitele 1-3

OBIECTIVE OPERATIONALE:

DLC:

sa recunoasca si sa denumeasca animalele salbatice din tara noastra si din alte tari

sa denumeasca locul unde traiesc

sa se exprime in propozitii corecte gramatical

sa alcatuiasca propozitii simple

sa se aseze corect in mediul in care traiesc animalele

DS:

sa numere corect in limitele 1-3

sa asocieze numarul la cantitate si invers

sa formeze grupe de obiecte dupa diferite criterii

sa intoneze corect cantecul

METODE SI PROCEDEE: conversatia, explicatia, problematizarea, ciorchinele,

MATERIAL DIDACTIC: animale salbatice de plus, jetoane cu animale salbatice de la noi din tara si din alte tari, imagini, macheta padurii, macheta gradinii zoologice, videoproiector, calculator

Secventa didactica

Continut

Strategii didactice

Evaluare (forme si indicatori)

1. Organizarea activitatii

Aranjarea mobilierului, pregatirea materialului didactic necesar

2. Captarea atentiei

Se realizeaza prin prezentarea la videoproiector a unor animale salbatice insotite fiecare de cateva versuri specifice - copiii recunosc animalele

Apare un animal ratacit care isi cauta prietenii (alte animale din padure), se cere copiilor sa adune animalele raspandite in grupa si sa le aduca in jurul anumalului ratacit 

Conversatia

Ciorchinele

Problematizarea

Evaluare formativa orala

3. Anuntarea temei

Prezentarea obiectivelor propuse pe intelesul copiilor

Astazi au venit la noi multe animale salbatice pe care voi le cunoasteti, unele traiesc la noi in tara, altele le putem vedea doar la gradina zoologica. Ele doresc sa se joace cu voi, sa vada ce stiti despre ele si cat de mult le iubiti.

Conversatia

Explicatia

Intelegerea obiectivelor de realizat

4. Desfasurarea activitatii

Se va prezenta copiilor imagini cu animale salbatice care traiesc la noi in tara, se cere copiilor sa le recunoasca, sa le denumeasca, sa descrie pe scurt mediul lor de viata (hrana, culcus, pui) .

Se distribuie copiilor ecusoane cu animale salbatice de la noi din tara, li se cere ca la semnalul educatoarei sa se ridice in picioare toti copiii care au ecuson cu animalul aratat de educatoare, realizandu-se, astfel, grupe de animale: grupa de ursi, grupa de iepurasi, etc.

Se va denumi fiecare grup cu ajutorul copiilor, se vor numara animalele din fiecare grup, (1-3), se va atasa numarul corespunzator.

Se va descoperi apoi o alta imagine, de aceasta data cu animale salbatice de la gradina zoologica, se cere copiilor sa le denumeasca, sa spuna ce stiu despre ele: unde le putem vedea, de ce nu traiesc in padurile noastre.

Educatoarea arata copiilor o cifra (ex 2), cere copiilor sa aduca de la gradina zoologica atatea animale cite arata cifra.

Pentru ca animalele sunt prietenele noastre haideti sa le cantam un canecel despre ele: se canta cantecul "Sfatul animalelor"

Acum vreau sa ne jucam jocul "Ce stii despre mine"

Copiii vor plimba de la unul la celalalt cate o jucarie ce reprezinta un animal salbatic, la semnalul educatoarei plimbarea jucariei se opreste iar copilul la care s-a oprit jucaria spune o trasatura a animalului din mana sa. Ex. : « Vulpea este sireata », sau « Ursul este puternic ».

Observatia

Conversatia

Problematizarea

Exercitiul

Observatia

Conversatia

Problematizarea

Exercitiul

Identificarea animalelor si a mediului lor de viata

Evaluare formativa orala

Realizarea sarcinii de lucru din cadrul grupului

Evaluare formativa orala

5. Realizarea conexiunii inverse

6. Incheierea activitatii

Pentru ca ati fost foarte cuminti, ati raspuns frumos eu v-am mai pregatit o surpriza. V-am adus o macheta ce reprezinta gradina zoologica si o alta macheta ce reprezinta o padure. Pentru ca animalele noastre sunt obosite ar dori sa le puneti acolo unde traiesc ele sa se odihneasca.

- Cum stim care e locul fiecaruia?

- Animalele de la noi din tara le punem in padure iar pe cele din alte tari le punem in gradina zoologica..

Astazi ati fost deosebiti, animalele sunt foarte multumite cu voi, de aceea eu v-am adus pentru fiecare biscuiti Zoo. Innainte de a-i manca trebuie sa recunoasteti ce animal ati primit

Conversatia

Exercitiul

Problematizarea

Realizarea sarcinii de lucru

Evaluare formativa orala

Evaluare formativa orala

Bibliografie:

1.Curriculum pentru invatamant prescolar, 2008

2.Activitati integrate din gradinita, 2008

SCENARIUL ZILEI

Intalnirea de dimineata:

  1. Salutul: Soarele a rasarit

Toti copiii au venit

Incepem o noua zi

Buna dimineata, dragi copii!

Copiii raspund la salut: Buna dimineata!

  1. Prezenta: Oare azi cine lipseste / Sa vedem cine ghiceste?

La panoul cu pozele copiilor pentru prezenta se intorc pozele copiilor absenti.

  1. A-nceput o noua zi / Cum e vremea azi, copii?

Se aleg imaginile corespunzatoare timpului de afara si se completeaza calendarul naturii.

4. Acum ne-am organizat / Sa ne punem pe lucrat.

Trecerea la sectoare se face prin tranzitie: jocul cu text si cant "Iepurasul Tup"

Sunt pregatite urmatoarele sectoare de activitate:

Arta: Coloreaza animalul preferat

Biblioteca: Citire din carti si reviste: Lumea animalelor

Constructii: Adaposturi pentru animalele salbatice

Stiinta: Cauta mama si puiul (fise individuale)

Urmeaza Activitatile pe Domenii Experientiale, dupa care relaxarea va cuprinde jocuri hazlii: "Animalele la sfat", "Ursul doarme"





Politica de confidentialitate


creeaza logo.com Copyright © 2024 - Toate drepturile rezervate.
Toate documentele au caracter informativ cu scop educational.