PROIECT DIDACTIC
Data
Grupa: mica
Domeniul experential: Stiinta
Categoria de activitate: Matematica
Tema: "Alegeti si grupati jucarii"
Mijloc de realizare: Joc exercitiu
Tipul activitatii: formare de priceperi si deprinderi
Scopul activitatii: formarea deprinderii de a opera cu obiecte concrete, grupand obiectele dupa forma lor; familiarizarea copiilor cu efectuarea unor actiuni cu grupele de obiecte si exprimarea verbala corecta din punct de vedere matematic; stimularea unor procese psihice de cunoastere: perceptiile, reprezentarile, gandirea; cultivarea spiritului de observatie si a atentiei.
Obiective operationale:
Forma de organizare: - frontal;
- individual.
Metode si procedee: exercitiul, explicatia, conversatia, problematizarea
Material didactic: - material individual;
- grupe de obiecte (masinute, ciupercute, ursuleti, barcute);
- recompense (buline colorate)
Locul de desfasurare: sala de grupa
Durata: 20-25 minute
Secventele activitatii |
Activitatea educatoarei |
Activitatea copiilor |
Metode si procedee |
Evaluare |
1. Moment organizatoric |
Pentru buna desfasurare a activitatii voi asigura urmatoarele : aerisirea salii de grupa ; aranjarea mobilierului in semicerc ; pregatirea materialului demonstrativ ; pregatirea recompenselor; intrarea ordonata a copiilor in sala de grupa ; |
Intra in sala de grupa si isi ocupa locurile la masute. | ||
2. Captarea atentiei |
Se se va realiza printr-o surpriza. La activitate va participa si papusica Dana care nu stie sa aranjeze fiecare jucarie la casuta ei. |
Conversatia |
Observarea copiilor |
|
3. Anuntarea temei si a obiectivelor |
Se va realiza intuirea materialului didactic (grupe diferite de obiecte ). - Dupa cum v-ati dat seama, noi vom desfasura acum activitatea de matematica. Astazi vom invata sa grupam obiectele dupa forma lor. Daca veti fi atenti pana la sfarsitul activitatii veti reusi sa rezolvati sarcina corect veti fi recompensati cu buline rosii. |
Conversatia |
Observarea copiilor |
|
4. Dirijarea invatarii 5. Obtinerea performantei si asigurarea conexiunii inverse |
Pentru a face cunoscut copiilor ceea ce li se cere sa lucreze, pt a le prezenta intregul material si a asigura distribuirea acestuia la mesele lor, in prma parte a activitatii se va proceda in felul urmator: La mijlocul mesei educatoarei se vor aseza amestecate 5-6 grupe de obiecte. La marginea mesei, pe 3 din laturile ei se va aseza cate un obiect apartinand unei grupe de pe masa. Voi demonstra modul in care se va realiza sarcina. Sunt numiti 3 copii si se indica fiecaruia sa stea in dreptul unei jucarii de la marginea mesei. Voi intreba pe fiecare copil: "Cum se numeste jucaria ta?". Apoi le voi spune: "luati acum din toate jucariile care sunt pe masa numai pe acelea care seamana cu ale voastre". Ceilalti copii trebuie sa fie atenti pt a vedea daca se greseste. Cei 3 copii grupeaza in fata lor jucariile care sunt de aceeasi forma. Se aplauda. Ii voi intreba: "Ce grupa de jucarii ai tu?". La fel se va proceda si cu ceilalti 2 copii. Apoi fiecare copil duce grupa de obiecte la o masuta, le voi amesteca si voi aranja cate un exemplar din fiecare grupa la marginea mesei. La masa mea voi aseza din nou cate o jucarie din alte 3 grupe de obiecte; sunt numiti alti 3 copii si demonstratia se continua in acelasi mod ca mai sus pana se sorteaza toate obiectele si toti copiii participa la aceasta actiune. Executarea exercitiilor de catre copii cu sprijinul educatoarei. Copiii vor sorta de 2-3 ori jucariile dupa forma, fiecare copil orientandu-se dupa jucaria pe care o are in fata. De fiecare data copiii vor sorta jucarii care apartin altei grupe. In timp ce voi schimba jucariile din fata copiilor si voi grupa restul de jucarii la mijlocul meselor, copiii stau cu ochii inchisi. Dupa ce grupeaza obiectele, 2-3 copii vor fi numiti pt a verbaliza actiunea efectuata. Daca aceeasi grupa de obiecte se intalneste la mai multi copii voi intreba: "- Cine mai are o grupa de ciupercute/masinute la fel?" |
- "jucaria mea se numeste masinuta" etc Copiii grupeaza obiectele de aceeasi forma "- eu am o grupa de ursuleti" "- am format grupa de ciupercute". etc Copiii raspund. |
Explicatia Demonstratia Frontal Individual Exercitiul Conversatia Problematizarea |
Aprecieri verbale, Chestionarea orala. Aprecierea rezolvarii corect a sarcinii date Aprecierea rezolvarii corect a sarcinii date |
Asigurarea retentiei si a transferului |
Voi forma 2 grupe diferite de obiecte. La clinchetul clopotelului copiii vor inchide ochii si voi integra un obiect din prima grupa in cea de a doua grupa. Copiii deschid ochii la sunetul clopotelului si trebuie sa descopere greseala. Apoi voi forma alte grupe de obiecte, copiii trebuind sa ghiceasca ce grupa a disparut dupa ce au inchis ochii. |
Conversatia Explicatia Frontal, individual Probelmatizarea |
Chestionarea orala. Aprecierea rezolvarii corect a sarcinii date |
|
7. Evaluarea performantei |
Voi solicita copiii sa priveasca in sala de grupa si sa formeze verbal grupe de obiecte cu aceeasi forma.. |
Obiecte diferite |
Explicatia Conversatia Exercitiul Frontal, Individual |
Chestionare orala |
8. Incheierea activitatii |
Fac aprecieri generale si individuale. Ofer recompense. Strang materialele. |
Conversatia |
Bravo, foarte bine! |
Politica de confidentialitate |
.com | Copyright ©
2024 - Toate drepturile rezervate. Toate documentele au caracter informativ cu scop educational. |
Personaje din literatura |
Baltagul – caracterizarea personajelor |
Caracterizare Alexandru Lapusneanul |
Caracterizarea lui Gavilescu |
Caracterizarea personajelor negative din basmul |
Tehnica si mecanica |
Cuplaje - definitii. notatii. exemple. repere istorice. |
Actionare macara |
Reprezentarea si cotarea filetelor |
Geografie |
Turismul pe terra |
Vulcanii Și mediul |
Padurile pe terra si industrializarea lemnului |
Termeni si conditii |
Contact |
Creeaza si tu |