PROIECT DIDACTIC
Grupa: mijlocie
Educatoare
Categoria activitatii: Activitate matematica
Mijloc de realizare : activitate pe baza de exercitii cu material individual
Tema : " Formeaza perechi intre elementele celor doua multimi "
Tipul activitatii : predare de cunostinte si deprinderi
Scopul:
Obiective operationale:
Cognitive:
sa ordoneze elementele multimilor dupa forma;
sa formeze perechi intre elementele celor doua multimi;
sa determine raporturi cantitative intre multimile comparate;
sa verbalizeze actiunea efectuata si sa exprime rezultatele obtinute folosind expresii ca "tot atatea", "mai multe","mai putine" elemente;
Psiho-motorii:
Afective:
Strategia didactica:
a) Modul de abordare a invatarii: algoritmica;
b) Metode si procedee: conversatia, observarea, explicatia, demonstratia, exercitiul, problematizarea;
c) Mijloace de invatamant: tabla magnetica, panou, fise de evaluare, carioca, cosulete cu multimi de obiecte (stelute si globuri), recompense;
d) Forma de organizare: frontal si individual
Evaluarea activitatii:
Continua - formativa
Durata : 15-20 minute
Material bibliografic: "Programa activitatii instructiv-educative din gradinita de copii"M.E.C.
"Activitati matematice de gradinita", editura AS/1995
DESFASURAREA ACTIVITATII
Evenimentul didactic |
Continutul didactic |
Strategii didactice |
Evaluare/ Instrumente/ indicatori |
1. Moment organizatoric |
Se organizeaza mobilierul; se pregateste materialul; se introduc copii si se stabileste ordinea si linistea necesare inceperii activitatii. |
Exercitiul practic |
Observarea+corectarea comportamentului copiilor |
2. Captarea atentiei |
Materialele vor fi acoperite si anunt copiii ca, dupa ce vor vedea ce se afla sub servetele, va trebui sa demonstreze ca au fost atenti la toate activitatile pentru a putea raspunde astazi, ca sa ii trimit o scrisoare lui Mos Craciun despre ei. |
Explicatia Observarea |
Observarea+corectarea comportamentului copiilor |
3. Reactualizarea cunostintelor |
Voi purta o conversatie privind cunostintele despre numaratul pana la 5; voi executa exercitii de numarat individuale; voi intreba copii ce eveniment se apropie (serbarea de Craciun) |
Conversatia Exercitiul |
Analiza raspunsurilor |
4.Intuirea materialelor |
Voi cere copiilor sa descopere materialele si sa le intuiasca utilizand limbajul matematic. Voi descoperi si materialul de la suport cerandu-le sa le denumeasca. |
Observarea Explicatia Conversatia |
Observarea+corectarea comportamentului copiilor |
5. Anuntarea temei si a obiectivelor |
Voi anunta tema si voi spune copiilor ca ei vor trebui sa raspunda la intrebari dupa ce vor forma perechi intre elementele celor doua multimi, spunand unde sunt mai multe, mai putine, sau daca sunt tot atatea din ambele multimi. |
Explicatia Observarea |
Observarea+corectarea comportamentului copiilor |
6. Dirijarea invatarii |
Voi explica si demonstra pe tabla magnetica formarea de perechi intre elementele celor doua multimi (stelute si globuri), asezand de jos in sus si de la stanga la dreapta, spunand ca fiecarei stelute sa ii corespunda cate un globulet; asezarea in perechi se face prin alaturarea unu cate unu pana se vor aseza toate elementele. Dupa demonstratia la tabla voi solicita copii sa exprime verbal actiunea efectuata, folosind limbajul matematic, unde se afla "mai multe", "mai putine" elemente, apoi voi lua un element si vor spune ca sunt "tot atatea"elemente sau sunt multimi egale. Voi solicita copii sa formeze si ei perechi pe masute cu elementele din cosulet; in timpul lucrului vor urmari si corecta copiii unde este nevoie; voi cere copiilor sa spuna in care multime au "mai multe" sau "mai putine"sau cum pot sa aiba in cele doua multimi "tot atatea"elemente. |
Conversatia Exercitiul practic Problematizarea Observarea Explicatia |
Corectarea raspunsurilor copiilor Analiza orala Aplauze |
7. Asigurarea feed-back-ului |
Voi cere copiilor sa puna in cos multimea cu mai multe elemente si apoi cu cea mai putine elemente. Voi cere copiilor sa intoarca si sa analizeze sarcina dintre fisele matematice, cerandu-le sa le rezolve corect pentru ca le va vedea si Mos Craciun cand va sosi la serbare. |
Problematizarea Exercitiul practic |
Aprecieri orale |
8. Evaluarea finala |
Dupa expirarea timpului voi analiza fisele si le voi aprecia, anuntand pe cei acre nu au terminat sau au gresit, ca vor lucra in activitatea aleasa de dimineata. |
Conversatia Observarea |
Aprecieri notabile |
9.Incheierea activitatii |
Apreciez modul de comportare si participare pe tot parcursul activitatii si le voi acorda recompense. |
Explicatia |
Observarea comportamentului copiilor |
Politica de confidentialitate |
.com | Copyright ©
2024 - Toate drepturile rezervate. Toate documentele au caracter informativ cu scop educational. |
Personaje din literatura |
Baltagul – caracterizarea personajelor |
Caracterizare Alexandru Lapusneanul |
Caracterizarea lui Gavilescu |
Caracterizarea personajelor negative din basmul |
Tehnica si mecanica |
Cuplaje - definitii. notatii. exemple. repere istorice. |
Actionare macara |
Reprezentarea si cotarea filetelor |
Geografie |
Turismul pe terra |
Vulcanii Și mediul |
Padurile pe terra si industrializarea lemnului |
Termeni si conditii |
Contact |
Creeaza si tu |