Creeaza.com - informatii profesionale despre


Cunostinta va deschide lumea intelepciunii - Referate profesionale unice
Acasa » didactica » gradinita
DIDACTIC Educarea limbajului Primavara

DIDACTIC Educarea limbajului Primavara


PROIECT DIDACTIC

Educatoare:

Data 1.04.2009

Activitatea Educarea limbajului

Tema: Primavara

Forma de activitate: memorizare

Tipul activitatii : Formare de deprinderi

Scopul activitatii:

-Formarea deprinderii de a memora voluntar si logic

versurile poeziei;

-Imbogatirea reprezentarilor despre primavera si a vocabularului activ cu noi cuvinte si expresii

-Formarea expresivitatii limbajului prin recitarea nuantata;

Obiective operationale:

Pe parcursul si la sfarsitul activitatii, copiii vor fi capabili:

-Sa perceapa unele caracteristici ale primaverii pe baza   sugestiva a imaginilor artistice ale versurilor;

-Sa memoreze logic versurile;

-Sa recite corect si expresiv (ton, pauze, gesturi) ;

Metode si procedee:

-Explicatia

-Demonstratia

-Conversatia

-Exercitiul

Materiale didactice

-Planse cu primavera

-jetoane

Evenimente

didactice

Continutul stiintific

Strategii didactice

Evaluare

Organizarea activitatii

Se asigura climatul de lucru: organizarea spatiului de lucru, aerisirea salii, pregatirea materialelor necesare.



Organizarea frontala a copiilor pentru descoperirea machetei

Captarea atentiei

Se cerceteaza cu copiii si se observa plansa. Se percep materialele.Voi purat cu copiii o scurta convorbire despre anotimpul Primavara, vom analiza impreuna machete si plansa.

Observarea spontana

Conversatia

Joc- exercitiu de identificare a obiectelor .

Enuntarea obiectivelor si temei activitatii

Astazi vom invata o poezie care se numeste PRIMAVARA.

Familiarizarea cu continutul poeziei

Se afiseaza tabloul care ilustreaza continutul poeziei.Vom descrie pe rand continutul plansei.

Se lectureaza poezia.

Se recita nuantat poezia in fata copiilor.

Lectura

explicatia

Demonstratia

Dirijarea invatarii

Obtinerea performantei.

Incheierea activitatii

Se memoreaza poezia pe fragmente logice, fiecare fragment fiind reluat in legatura logica cu cel urmator.Se invata poezia pe strofe:prima strofa, a doua strofa ,iar apoi se recita ambele strofe.

Se exerseaza memorarea

poeziei individual cu fiecare copil, antrenand ceilalti copii sa ajute daca ne incurcam.

Cine reuseste sa recite frumos si clar primeste un fluturas, symbol al primaverii . Copiii sunt incurajati si apreciati intr-un climat de bucurie si de stimulare a efortului depus de fiecare.

Se fac aprecieri generale si individuale asupra felului cum s-a desfasurat activitatea.

Algoritmul

Copiii primesc recompense





Politica de confidentialitate


creeaza logo.com Copyright © 2024 - Toate drepturile rezervate.
Toate documentele au caracter informativ cu scop educational.