PROIECT DIDACTIC
Gradinita cu program prelungit nr. 9 Baia Mare
GRUPA: mare B
INSTITUTOR I:
ACTIVITATEA: Program recreativ
TEMA ACTIVITATII: Optional - Lb. Engleza:
"Mary says!",
"What's the time, Mr. Bumblebee?"
FORMA DE REALIZARE:jocuri de miscare si de atentie, cantece
Scopul activitatii:
cultivarea sociabilitatii copiilor, a intecomunicarii libere si civilizate intre copii in timpul jocului;
fixarea vocabularului legat de exprimarea timpului si facilitareaformarii automatismelor;
fixarea unor deprinderi de conduita individuala de participare activa la desfasurarea jocului;
dezvoltarea atentiei voluntare;
cultivarea imaginatiei;
dezvoltarea memoriei.
Obiective
operationale:
a) cognitiv informationale:
sa retina regulile jocului;
sa respecte regulile jocului;
sa-si dezvolte atentia in timpul jocului.
b) psiho-motorii;
sa execute cu deplin control jocul;
sa-si coordoneze lucrarile;
sa pastreze linistea.
c) afectiv-motivationale:
sa-si exprime unele sentimente fata de joc;
sa manifeste perseverenta in actiune;
Metode si procedee: demonstratia, conversatia, exercitiul.
Material didactic folosit: un ceas, jucarii, baloane, creta colorata
MATERIAL BIBLIOGRAFIC:
" Programa activitatilor instructiv-educative in gradinita de copii", Ed. V&I. Integral, Bucuresti, 2005.
Angela Nasulea, "Engleza in jocuri pentru mii de copii", Editura Compania, Bucuresti, 2005
Durata: minute
DESFASURAREA ACTIVITATII
EVENIMENTUL DIDACTIC |
CONTINUTUL STIINTIFIC |
STRATEGII DIDACTICE |
EVALUAREA |
. Moment organizatoric |
- aerisirea salii de grupa; - intrarea copiilor in sala de grupa; - desfasurarea in bune conditii a activitatii. |
| |
2. Introducerea in activitate |
Acum suntem copii mari si in fiecare zi avem tot mai multa nevoie de limba engleza. Doar exersand zilnic vom reusi sa invatam cat mai multe cuvinte si sa intelegem cat mai multe in limba engleza. |
- conversatie |
- frontala |
3. Anuntarea temei |
" Astazi ne vom juca mai multe jocuri. Primul se numeste "Mary says''. Trebuie sa fiti atenti si sa respectati regulile jocului. |
- explicatia | |
4. Desfasurarea propriu-zisa a activitatii Prezentarea regulilor primului joc si executarea lui |
Educatoare enunta modul de desfasurare a jocului "Mary says" Conducatorul da comenzile. Copiii executa numai atunci cand conducatorul incepe prin a spune MARY SAYS dar nu-l iau in seama daca da comenti fara sa rosteasca aceasta formula. Ca sa-i incurce pe copii, educatoarea face altceva decat spune. Jucatorii care gresesc sunt penalizati. Exemplu: Mary says: Put your hands on zour head! (toti asculta) Dar: Touch your nose (nimeni nu ar trebui sa asculte) Open your mouth! Jump! Run! Hands on your shoulders! Put your hands on your knees! Point to the ceiling! |
- explicatia demonstratia |
frontala daca retin regulile jocului |
Prezentarea regulilor jocului nr. 2 si executarea lui |
Este foarte important sa stim cat e ceasul: cand e ora mesei si cand e ora de joaca. Azi ne vom juca "What's the time, Mr. Wolf?" Se deseneaza doua cercuri pe covor, la cel putin doi metri distanta. Unul este mai mic (stupul bondarului),celalalt, mai mare, este stupul albinelor, in care insa nu incap toate oile. Bondarul trebuie sa stea in casa lui, in timp ce albinele ii dau roata, strigand in cor: "What's the time, Mr. Bumblebee?" Bondarul poate raspunde: "It's one o'clock". Pret de cinci intrebari si cinci raspunsuri, bondarul sta in casa lui, apoi poate adauga orice doreste: "dinner time", "I want honey", "it's lunch time". Atunci are voie sa iasa din stupul lui si sa prinda o albina ca sa-i ia mierea. Albinele fuhg inapoi in stupul lor, dar, cum acesta nu e destul de mare, bandarul cu siguranta ca va prinde o albina. Albina capturata devine bondar. Educatoare urmareste si indruma sa respecte regulile jocului. Pe langa cele doua jocuri se vor mai canta cateva cantecele: "Wind the Bobbin up", "If you are happy", "Happy birthday", "The months of the year", "I like chocolate", "The fingers" 1, 2, 3, 4, 5", "Head, shoulders.", "With my feet I tap, tap, tap". |
- explicatia - demonstratia - exercitiul |
- frontala - daca respecta regulile jocului - daca respecta regulile jocului - daca sunt atenti la desfasurarea jocului - daca au o pronuntie corecta in timpul cantecelor. |
5. incheierea activitatii |
- se fac aprecieri asupra activitatii copiilor; |
- aprecieri |
- finala |
Politica de confidentialitate |
.com | Copyright ©
2024 - Toate drepturile rezervate. Toate documentele au caracter informativ cu scop educational. |
Personaje din literatura |
Baltagul – caracterizarea personajelor |
Caracterizare Alexandru Lapusneanul |
Caracterizarea lui Gavilescu |
Caracterizarea personajelor negative din basmul |
Tehnica si mecanica |
Cuplaje - definitii. notatii. exemple. repere istorice. |
Actionare macara |
Reprezentarea si cotarea filetelor |
Geografie |
Turismul pe terra |
Vulcanii Și mediul |
Padurile pe terra si industrializarea lemnului |
Termeni si conditii |
Contact |
Creeaza si tu |