PROIECT DE ACTIVITATE INTEGRATA
EDUCATOARE
GRADINITA: ,,Pinocchio", Campia-Turzii
NIVEL: I(grupa mijlocie ,, Fluturasii" )
TEMA DE STUDIU: ,,Cine si cum planifica/organizeaza o activitate?"
TEMA SAPTAMÂNII: "Ridichea uriasa"
FORMA DE REALIZARE: activitate integrata ALA+ADE(DS, DEC)+ADP
ACTIVITATI DE ÎNVATARE
ADP:
*Întalnirea de dimineata: discutii despre anotimpul primavara, in ce zi a saptamanii suntem, stabilirea fenomenelor care caracterizeaza ziua, sosirea Zanei Primavara
*Rutina
*Tranzitii: exercitii ritmice, numaratori, joc cu text si cant
ALA: CENTRE DE INTERES
Coltul casutei: De-a bucataresele
Arta: Desen, modelaj-Ridichea uriasa
ADE "În gradina de legume"- DS-rezolvare de probleme, DEC-Cantec "Mi-am luat unelte", j.m.pe melodia cantecului
SCOPUL ACTIVITATII
*Dezvoltarea capacitatii de a efectua operatii simple de adunare si scadere cu o unitate, in limitele 1-5
*Efectuarea unor operatii simple de lucru cu material pus la dispozitie;
*Formarea capacitatii de exprimare prin muzica
OBIECTIVE OPERATIONALE
ALA:
Coltul casutei:
Arta:
*Sa coloreze, sa modeleze ridichi
ADE:
DS: "Rezolvare de probleme"
DEC:,, Mi-am luat unelte"- cantec, joc muzical pe melodia cantecului
STRATEGII DIDACTICE:
Metode: Conversatia, explicatia, demonstratia, exercitiul, lucrul individual.
Mijloace de invatamant
ADP: Calendarul naturii, pilafeta, Zana Primavara
ALA: truse de bucatarie, cutite de unica folosinta, sortulete, foi, creioane colorate, plansete, plastilina
ADE: jetoane cu ridichi, o mini gradina, cifre, fise matematice, creioane
FORMA DE ORGANIZARE: pe grupuri, frontal, individual
DURATA: o zi
LOCUL DE DESFASURARE: sala de grupa
MATERIAL BIBLIOGRAFIC
3-5 ani;
SCENARIUL ZILEI
ADP:
Întalnirea de dimineata debuteaza cu salutul ,,Buna dimineata, draga primavara, se face prezenta prin aplicarea pozelor pe panoul cu copii prezenti. Se va lucra la calendarul naturii pentru a stabili anotimpul in care ne aflam, ziua din saptamana, si fenomenele naturii specifice zilei respective.
Joc de grup: "Spune ce leguma-ti place"
Copilul care primeste pilafeta alege o leguma si spune de ce-i place: "Buna, sunt Antonio si imi place ridichea pentru ca are culoarea rosie". Copiii primesc pe rand pilafeta si se implica in joc.
Evenimentul zilei este sosirea Zana Primavara care aduce un cosulet cu surprize pentru copii. Zana Primavara roaga copiii sa- i arate cat de multe lucruri stiu ei despre legumele de primavara, spunandu-le ca le-a pregatit multe materiale frumoase. Copiii primesc medalioane cu legume de primavara si sunt indrumati spre centrele pregatite pentru ei de catre Zana Primavara: coltul casutei, arta. În functie de medalionul primit, copiii se vor grupa la centrele de activitate, unde se afla imagini cu legumele redate pe medalioane.Voi explica pe rand copiilor ce sarcini au de indeplinit, dupa care copiii vor lucra in grupuri mici. Voi urmari activitatea copiilor pe centre si voi interveni ori de cate ori va fi nevoie. La terminarea activitatii pe centre, copiii vor intona cantecul ,,Ridichea uriasa", care va fi elementul de tranzitie pentru urmatoarea activitate, ADE.
În incheierea activitatilor voi face aprecieri verbale asupra comportamentului si activitatii copiilor, iar Zana Primavara le va darui copiilor medalioanele cu legume.
EVENIMENT DIDACTIC |
CONTINUT STIINTIFIC |
STRATEGII DIDACTICE |
EVALUARE |
1. Momentul organizatoric |
-aerisirea salii de grupa si asigurarea unui climat benefic pentru desfasurarea activitatii; -pregatirea materialelor necesare | ||
2. Captarea atentiei |
Copiii descopera in buzunarelul cu surprize un jeton pe care este redat o leguma de primavara. |
-explicatia; -conversatia; -frontal; | |
3.Reactualizarea cunostintelor |
Se poarta o scurta conversatie cu copiii despre legumele de primavara, referitor la: denumire, aspect, importanta in alimentatie |
-explicatia; -conversatia; |
-urmaresc cu atentie explicatiile date; |
4. Anuntarea temei |
- Copii, pentru ca stiti foarte multe lucruri despre legumele de primavara, o sa invatam impreuna cantecul "Mi-am luat unelte ", apoi vom rezolva probleme de adunare si scadere |
-conversatia; -explicatia; | |
5. Dirijarea invatarii |
Cantec "Mi-am luat unelte" Pentru a putea canta corect si frumos, o sa facem cateva exercitii pentru incalzirea vocilor. - Se audiaza CD-ul cu cantecul - Educatoarea intoneaza integral cantecul, dupa care explica unele cuvinte: destinatii, trasee - Educatoarea intoneaza prima strofa a cantecului, dupa care copiii vor canta strofa de doua-trei ori; -Educatoarea intoneaza ambele strofe, dupa care si copiii vor intona de 2-3 ori - Se intoneaza cantecul pe grupuri mici si individual. Rezolvare de probleme Pentru ca ati cantat foarte frumos, acum o sa ne deplasam la masute sa vedem ce ne-a pregatit Zana Primavara pentru activitatea matematica. Solicit copiii sa descopere ce materiale le-am pregatit. -Ei, acum o sa rezolvam probleme de adunare si scadere. La inceput vom planta in gradina ridichi, apoi le vom culege. 1.Voi formula problema, apoi voi solicita copiii sa rezolve:"În gradina, este o ridiche. Mai plantez inca una. Cate ridichi sunt in total?" -"Daca in gradina era o ridiche si mai plantam una, in total sunt doua ridichi". -Copiii vor lucra in perechi, manuind materialul de pe masute pentru rezolvarea problemelor. Voi solicita copiii sa verbalizeze in termeni matematici adecvati. 2. Unul, doi copii, vor formula probleme dupa modelul meu, iar ceilalti copii le vor rezolva. Lucrul individual pe fisa matematica: -Copii, luati fisa matematica in fata voastra. -Ce sunt desenate pe fisa? -Veti rezolva problemele de pe fisa, scriind atatea buline cate ne spune rezultatul problemei. Voi citi pe rand enuntul problemelor, vom rezolva oral problemele de pe fisa, apoi copiii vor rezolva pe fisa. |
- conversatia; - explicatia; - demonstratia - exercitiul; -explicatia; -demonstratia; -exercitiul |
-urmaresc si apreciez comportamentul copiilor pe parcursul interpretarii cantecului -urmaresc si apreciez modul de interpretare a copiilor; -observarea modului in care copiii realizeaza sarcinile si colaboreaza in perechi -aprecieri; -observarea modului in care copiii realizeaza sarcina pe fisa -aprecieri verbale, notare cu bulina rosie |
6. Asigurarea feed-back-ului |
- Acum, copiii, pentru ca ati compus si rezolvat corect probleme de adunare si scadere, este timpul sa ne jucam. Joc muzical pe melodia cantecului. Copiii vor forma un cerc si ne vom juca jocul muzical pe melodia cantecului invatat. |
-conversatia; -exercitiul |
Observarea modului de realizare a miscarilor jocului muzical |
7. Încheierea activitatii |
Voi face aprecieri asupra comportamentului copiilor, a modului in care au cantat, au rezolvat probleme, au realizat sarcina pe fisa matematica. Copiii primesc recompense de la Zana Primavara medalioanele cu legume si ne vom juca jocul de miscare" Plantam legume". |
-conversatia; |
-aprecieri verbale; -recompense. |
Politica de confidentialitate |
.com | Copyright ©
2024 - Toate drepturile rezervate. Toate documentele au caracter informativ cu scop educational. |
Personaje din literatura |
Baltagul – caracterizarea personajelor |
Caracterizare Alexandru Lapusneanul |
Caracterizarea lui Gavilescu |
Caracterizarea personajelor negative din basmul |
Tehnica si mecanica |
Cuplaje - definitii. notatii. exemple. repere istorice. |
Actionare macara |
Reprezentarea si cotarea filetelor |
Geografie |
Turismul pe terra |
Vulcanii Și mediul |
Padurile pe terra si industrializarea lemnului |
Termeni si conditii |
Contact |
Creeaza si tu |