Proiect didactic
Data 19 februarie 2008
Grupa: pregatitoare
Educatoarea :
Activitatea : Activitate practica - lipire, pliere
Tipul de activitate : de predare,
Tema : "Animale si pasari polare"-colaj
Forma de realizare : microgrupuri
Scopul activitatii :
Obiective operationale :
Metode si procedee : conversatia, explicatia, exercitiul, demonstratia, expunerea, instructajul ;
Material didactic - distributiv : role de carton, hartie glacee, hartie alba, lipici,
demonstrativ : modelul educatoarei;
Material bibliografic : Programa activitatilor instructiv - educative in gradinita de copii ; Bucuresti 2000.
Metodica predarii desenului, modelajului si a lucrului manual ;
Durata : 25 -30 minute
Momentul didactic |
Activitatea educatoarei |
Activitatea copiilor |
Metode si procedee |
1. Momentul organizatoric 2.Captarea atentiei Anuntarea temei Intuirea materialului 5.Prezentarea si analiza modelului |
Pentru buna desfasurare a activitatii , voi asigura urmatoarele: -aerisirea salii de grupa; -aranjarea mobilierului astfel incat sa se obtina trei grupuri de lucru; -pregatirea materialului distributiv pe masute; O voi realiza purtand o discutie despre tema saptamanii " Calatorie imaginara la Poli" Vom confectiona diferite animale polare( pinguini si balene) pe care le vom folosi pentru a amenaja un mic colt polar. Ne vom grupa, in functie de ecusoanele pe care le purtati, in trei grupuri. Fiecare grup de copii va realiza cate un animal sau pasare polara, folosind metode si tehnici diferite. - Ce ati descoperit pe masute? - Ce credeti ca vom lucra cu aceste materiale? Se vor prezenta modelele si se explica modul de realizare al fiecarui model Grupa 1 -pinguinul tridimensional Grupul 2- pinguinul plan Grupul 3- balena |
- Copiii intra in sala de grupa. Copiii asculta si raspund la intrebari. Analizeaza materialul de pe masut - Pe masa am primit :
Copiii urmaresc cu atentie explicarea si demonstrarea modului de lucru. |
instructajul conversatia conversatia Observatia, Conversatia Explicatia |
Exercitii pentru incalzirea muschilor mainii 6.Realizarea temei de catre copii 7.Evaluarea lucrarilor |
Vom executa exercitii pentru pregatirea muschilor de la maini : - "Ploua", "cantam la pian", "mainile in fata, deschidem si inchidem pumnii". Voi da semnalul de incepere a lucrului . Pe parcursul activitatii voi da indicatii cu privire la respectarea cerintelor si a tehnicilor de lucru si voi ajuta copiii acolo unde este necesar. De asemenea voi atrage atentia asupra aplicarii unei cantitati potrivite de lipici, pentru a pastra aspectul ingrijit al lucrarii. Voi da indicatii acolo unde este cazul si voi nota numele copiilor pe lucrari. Inainte cu cateva minute de expirarea timpului de lucru, voi atentiona copiii sa se apropie de final. Dupa semnalul de incetare al lucrului vor fi evaluate lucrarile copiilor dupa urmatoarele criterii : - corectitudinea lipirii elementelor. - aspectul estetic al lucrarii. |
Copiii executa exercitiile de pregatire a manutelor. Copiii realizeaza tema. Privesc lucrarile si le indica pe cele frumoase si pe cele mai putin frumoase motivand alegerea. |
explicatia demonstratia observatia exercitiul conversatia Aprecierea |
Politica de confidentialitate |
.com | Copyright ©
2024 - Toate drepturile rezervate. Toate documentele au caracter informativ cu scop educational. |
Personaje din literatura |
Baltagul – caracterizarea personajelor |
Caracterizare Alexandru Lapusneanul |
Caracterizarea lui Gavilescu |
Caracterizarea personajelor negative din basmul |
Tehnica si mecanica |
Cuplaje - definitii. notatii. exemple. repere istorice. |
Actionare macara |
Reprezentarea si cotarea filetelor |
Geografie |
Turismul pe terra |
Vulcanii Și mediul |
Padurile pe terra si industrializarea lemnului |
Termeni si conditii |
Contact |
Creeaza si tu |