Creeaza.com - informatii profesionale despre


Cunostinta va deschide lumea intelepciunii - Referate profesionale unice
Acasa » didactica » gradinita
DIDACTIC 5-7 ani Dezvoltarea limbajului - Raspunde repede si bine

DIDACTIC 5-7 ani Dezvoltarea limbajului - Raspunde repede si bine


PROIECT DIDACTIC

OBIECTUL: Dezvoltarea limbajului

SUBIECTUL: Raspunde repede si bine

FORMA DE REALIZARE: Joc didactic

TIPOLOGIA: verificare de capacitati

SCOP: educarea exprimarii orale si utilizarea corecta a semnificatiilor structurilor verbale.

OBIECTIVE OPERATIONALE:

sa  formuleze corect propozitiile din punct de vedere gramatical si sa numere cuvintele dintr-o propozitie;



sa gaseasca cuvinte care sa inceapa cu silaba si sunetul dat si sa identifice locul sunetului in cuvant;

sa desparta cuvintele in silabe, precizand numarul de silabe din acel cuvant si sa redea grafic o propozitie, printr-o linie orizontala la capat cu punct, iar cuvintele prin cercuri, silabele prin liniute;

SARCINA DIDACTICA: sa formeze propozitii ; sa desparta corect cuvantul in silabe si sa stie numarul silabelor;- sa cunoasca primul si ultimul sunet al unui cuvant

METODE DIDACTICE:

conversatia, explicatia, demonstratia, exercitiul.

ELEMENTE DE JOC: versuri, aplauze, concurs

REGULILE JOCULUI

- copii trebuie sa citeasca actiunile de pe tablou, redandu-le in propozitii corecte;

- sa desparta corect cuvintele in silabe si sa recunoasca sunetul dat;

- sa spuna cat mai multe cuvinte cu silabele si sunetul dat;

sa redea grafic o propozitie data de educatoare.

MOMENTUL ORGANIZATORIC:

Urmaresc aranjarea corespunzatoare a salii, pregatesc materialul, urmaresc intrarea organizata a copiilor in sala.

SCENARIUL DIDACTIC

Etapele activitatii

Activitatea educatoarei

Activitatea copiilor

Metode

Captarea atentiei

Prezint tabloul sub forma de surpriza si cer sa-l intuiasca.

Copii intuiesc materialul prezentat.

conversatia

Anuntarea temei

Astazi ne vom juca jocul:

"Raspunde repede si bine".

Copiii asculta denumirea jocului.

Reactualizarea cunostintelor

Prezentarea continutului si dirijarea invatarii

Asigurarea retentiei si a transferului

Evaluarea

performantelor

Vor citi actiunile de pe tablou.

Ce ati spus acum?

Cand spunem papusa, scaun masa?

Specific ca propozitiile sunt formate din cuvinte si ca noi ne intelegem prin cuvinte.

Cine-mi desparte cuvantul masa in silabe?

Care e prima silaba?

Care a doua?

Unde auzim sunetul M

Varianta 1

Analiza unei propozitii de pe tablou "Adelina stropeste florile".

Cer sa redea propozitia grafic.

"Foaie verde, foaie lata

Hai sa spunem toti odata

Cuvantul "Adelina".

Sa-l despartim.

A-de-li-na

Se vor analiza silabele din cuvantul "Adelina".

Varianta 2

Voi cere sa spuna cat mai multe cuvinte care sa cuprinda anumite silabe

"Roata morii se-nvarteste

Toata lumea se gandeste"

la cuvinte care incep cu silaba: ma, sa, ta, ra

Cu sunetul...la inceput

Cu sunetul....la sfarsit

"Cine nu greseste

Bulina primeste"

Varianta 3

"Mii de tepi are un arici,

Vino repede aici!"

Cel la care s-au terminat versurile va privi prin binoclu

Pun diapozitivul in binoclu, un copil priveste si spune prima silaba

Varianta 4

Plimbarea unui jeton cu o imagine, din mana in mana;

Se alege un cuvant cu care se va formula o propozitie

R. propozitii

R. Spunem cuvinte

Copiii isi insusesc notiunea de "cuvant".

Copiii vor spune cuvintele din propozitie.

Vor formula propozitii si le vor analiza.

Copiii despart cuvintele in silabe si spun numarul de silabe, apoi redau propozitiile grafic.

Copiii spun cuvinte cu silaba "ra" si primesc buline pentru raspunsurile corecte.

In acest concurs copiii vor fi impartiti in doua grupe

Va castiga grupa care a acumulat mai multa buline

Copiii incearca sa gaseasca cuvantul dat spunand cat mai multe cuvinte cu silaba data

Copiii , pe rand vor trebui sa spuna cate o silaba iar ultimul cuvantul intreg.

Vor formula propozitiile cu acest cuvant.

Vor reda grafic propozitia pe foaia de desen prin linii si cerculete.


.

Conversatia explicatia

Demonstratia

Explicatia

Exercitiul

Conversatia

Problematizarea

Conversatia

Exercitiul

problematizarea

exercitiul

Incheierea activitatii

In incheiere voi verifica felul in care au lucrat.

Vom numara bulinele celor doua grupe si vom stabili grupa castigatoare.

Pentru grupa castigatoare vor canta cantecul

" Daca vesel se traieste"





Politica de confidentialitate


creeaza logo.com Copyright © 2024 - Toate drepturile rezervate.
Toate documentele au caracter informativ cu scop educational.