LICEUL INTERNATIONAL DE INFORMATICA BUCURESTI - SCOALA GENERALA SI GRADINITA
DATA: 22 februarie 2007
GRUPA: mare, pregatitoare pentru scoala 2 "Stelutele"
EDUCATOARE:
PROIECT DIDACTIC
CATEGORIA DE ACTIVITATE: Jocuri si activitati la alegerea copiilor, recreativ-distractive
DENUMIREA ACTIVITATII: Jocuri si activitati pe arii de stimulare
TEMA: "Calatorie in zonele polare"
SUBIECTUL: JOC DE ROL: ''De-a eschimosii'
BIBLIOTECA: 'Animale si pasari de la Poli' - citire de imagini
ARTA: "Animalele de la Poli si puii lor" - desen dupa puncte
OBIECTIVE GENERALE:
●Consolidarea deprinderii de a-si defini opiniile in functie de interesul personal
●Stimularea capacitatilor copiilor de a-si asuma responsabilitati
●Imbogatirea vocabularului si dezvoltarea aptitudinii de comunicare
●Stimularea cooperarii in joc si negocierea solutiilor intre copii
●Egalizarea sanselor de educatie pentru toti copiii
●Intarirea motivatiei pentru invatare, actiune si a sentimentului de siguranta pe care il da produsul propriei activitati
●Formarea unor abilitati si a unor capacitati instrumentale specifice activitatilor pe micro-grupuri
OBIECTIVE OPERATIONALE:
SECTORUL JOC DE ROL:
O -sa utilizeze corect materialele puse la dispozitie,manifestand creativitate in abordarea temei;
O -sa se exprime verbal, folosind expresii adecvate actiunii efectuate;
O -sa reproduca, cu mijloace specifice jocului, anumite relatii sociale;
SECTORUL BIBLIOTECA:
O sa descrie succint imaginile pe baza cunostintelor insusite;
SECTORUL ARTA:
O - sa contureze desenele dupa puncte recunoscand animalele de la Poli si puii lor.
STRATEGII DIDACTICE:
♦METODE SI PROCEDEE: ■conversatia
■explicatia
■exercitiul
■observarea
■auditia
■jocul
♦MATERIAL DIDACTIC: fiecare sector va fi amenajat cu materialele didactice necesare realizarii temei
♦MIJLOACE DE INVATAMANT: casetofon, caseta audio, video proiector
MATERIAL BIBLIOGRAFIC:
♦'Programa activitatilor instructiv-educative din gradinita de copii',MEN,2005
♦'Revista invatamantului prescolar'Nr. 1-2/2002,Bucuresti, 2002
FORME DE ORGANIZARE: frontal, individual, pe grupuri
DURATA: 30 minute
ETAPELE ACTIVITATII |
OBIECTIVE OPERATIONALE |
CONTINUTUL STIINTIFIC |
STRATEGII DIDACTICE |
EVALUARE |
1. MOMENT ORGANIZATORIC 2. CAPTAREA ATENTIEI 3. ANUNTAREA TEMEI SI A OBIECTIVELOR 4. DIRIJAREA INVATARII 5. INCHEIEREA ACTIVITATII |
O1, O2, O3, O4, O5 |
Se asigura conditiile necesare pentru buna desfasurare a activitatii: aerisirea salii de grupa; pregatirea materialului necesar desfasurarii activitatii; introducerea copiilor in sala de grupa. In decorul realizat, grupa de copii este invitata sa vizioneze un material stiintific intitulat "Animale si pasari din zonele polare". Pornind de la aceasta prezentare voi explica copiilor ca astazi vom desfasura activitati legate de animalele si pasarile de la Poli. Voi familiariza copiii cu sarcinile specifice fiecarui sector, explicandu-le ce au de facut. SECTOR JOC DE ROL : Voi explica jocul de rol pe care-l vom juca, « De-a eschimosii ». "Pentru ca toata saptamana am discutat despre viata in zonele polare sa ne imaginam ca suntem eschimosi si traim la Pol. Eschimosii traiesc in grupuri, se ocupa cu pescuitul si vanatoarea. Ei locuiesc in igluuri facute din blocuri de gheata si zapada iar inauntru sunt confortabile si calduroase." SECTOR BIBLIOTECA: La sectorul BIBLIOTECA vom citi imagini din atlase, albume cu viata de la Poli (atat viata animalelor cat si a oamenilor). Trebuie sa privim imaginile cu atentie sa descoperim care sunt animalele si pasarile pe care le intalnim la Poli si sa le descriem. SECTOR ARTA : In cadrul sectorului ARTA, avem cateva imagini punctate. Trebuie sa unim punctele cu creionul si sa recunoastem ceea ce este desenat. Apoi vom colora imaginile corespunzator. Copiii isi vor alege sectorul unde vor lucra pentru inceput, urmand sa faca schimb de sector pe parcursul activitatii. In timp ce copiii se vor roti prin toate sectoarele ii voi indruma si urmari indeaproape. Voi face aprecieri individuale si colective asupra modului de participare al copiilor la activitate, dar si unele recomandari. |
Observarea Auditia Conversatia Explicatia Jocul Exercitiul |
Obiectivele se considera realizate daca 70% din copii au rezolvat sarcina. |
Politica de confidentialitate |
.com | Copyright ©
2024 - Toate drepturile rezervate. Toate documentele au caracter informativ cu scop educational. |
Personaje din literatura |
Baltagul – caracterizarea personajelor |
Caracterizare Alexandru Lapusneanul |
Caracterizarea lui Gavilescu |
Caracterizarea personajelor negative din basmul |
Tehnica si mecanica |
Cuplaje - definitii. notatii. exemple. repere istorice. |
Actionare macara |
Reprezentarea si cotarea filetelor |
Geografie |
Turismul pe terra |
Vulcanii Și mediul |
Padurile pe terra si industrializarea lemnului |
Termeni si conditii |
Contact |
Creeaza si tu |