GRADINITA CU O.P. "STELUTELE
MARII"
PROIECT DE ACTIVITATE
PROPUS IN CADRUL INSPECTIEI CURENTE 1 PENTRU OBTINEREA GRADULUI DIDACTIC II
TEMA : "EU SI LUMEA MEA"
SUBTEMA: "COMUNITATEA-ORASUL MEU"
PROPUNATOR:
AN SCOLAR 2009-2010
PLANIFICAREA ACTIVITATILOR
GRUPA: Mare pregatitoare
TEMA PROIECTULUI TEMATIC:" Eu si lumea mea"
SUBTEMA: "Comunitatea- Orasul meu"
Scopul:stimularea si dezvoltarea la copii a proceselor psihice de cunoastere si a unor calitati ale acestora:spirit de observatie,memorie vizuala,analiza,sinteza,comparative,limbaj,atentie voluntara.
Categoria de activitate |
Tema |
Activitati liber alese ( |
1.Biblioteca: "Sortam,citim si expunem imagini din Constructii: "Portul Tomis" Joc de masa: "Jocul umbrelor" Joc de rol: " De-a ghidul" Joc de miscare: "Cursa vaporaselor" |
Activitati de dezvoltare personala (ADP) |
Intalnirea de dimineata "Localitatea mea"-"Cum ma comport pe strada" Rutine si tranzitii : primirea copiilor, servirea micului dejun,jocuri de miscare :"Luati seama bine",masa de pranz, perioada de relaxare, gustarea, deprinderi de ordine si disciplina,plecarea acasa |
Activitati pe domenii experientiale (ADE) |
|
Obiective urmarite in cadrul domeniilor experientiale:
1.Stiinte:
►sa denumeasca materialele/obiectele cu care vor interactiona;
►sa prezinte produsul activitatii lor intr-un mod creativ, misterios;
►sa recunoasca imaginile
specifice orasului
►sa descrie in cateva cuvinte obiectele din imagine;
►sa formuleze enunturi( intrebari, raspunsuri);
►sa se orienteze in spatiu in functie de pozitiile spatiale;
►sa manifeste comunicativitate,curiozitate,spirit de observatie,spirit creativ;
►sa se deplaseze in ordine pentru buna desfasurare a activitatii;
2.
►Sa identifice materialele puse la dispozitie pentru realizarea lucrarii;
► Sǎ respecte etapele de lucru in confectionarea produsului;
►Sa combine in mod creativ materialele pentru realizarea unui produs original;
►Sa manuiasca corespunzator ustensilele si materialele de lucru;
►Sa aprecieze calitatea produsului final in functie de criteriile specificate;
►Sǎ pǎstreze ordinea si curǎtenia la locul de muncǎ;
►Sa participe activ la desfasurarea activitatii;
►Sa manifeste interes,curiozitate pentru lectie.
ACTIVITATI PE CENTRE DE INTERES
Scopul: Socializarea copiilor prin activitati semidirijate care fixeaza cunostintele acumulate si pregatesc activitatile urmatoare;
1.BIBLIOTECA:
Tema: "Sortam ,citim si
expunem imagini din orasul
Metode:conversatia,explicatia,jocul,problematizarea;
Mijloace:
jetoane cu imagini din orasul
Sarcini de lucru:
►sa sorteze din imaginile expuse doar
pe cele care apartin orasului
►sa citeasca imaginile prezentate, descriindu-le cu propriile cuvinte;
►sa interactioneze cu colegii de grup;
►sa expuna pe panou imaginile dup ace au fost sortate si "citite".
2.CONSTRUCTII:
Tema: "Portul Tomis"
Metode: conversatia,explicatia,exercitiul;
Mijloace: cuburi din lemn, jucarii de tip vaporase,barci;
Sarcini de lucru:
►sa redea prin intermediul constructiei aspecte din portul Tomis;
►sa interactioneze cu partenerii de joc.
3.JOC DE MASA:
Tema: "Jocul umbrelor"
Metode: conversatia,explicatia,exercitiul;
Mijloace: jetoane cu imagini din
Sarcini de lucru:
►sa recunoasca imaginile prezentate in fisa de lucru;
►sa identifice umbra corespunzatoare fiecarei imagini;
►sa potriveasca asezand pe plansa fiecare imagine cu umbra sa;
4.JOC DE ROL:
Tema: " De-a ghidul"
Metode: conversatia, explicatia, jocul;
Mijloace: cadru adecvat;
Sarcini de lucru:
►sa realizeze mini dramatizari pornind de la tema data;
►sa interactioneze cu partenerii de joc.
INTALNIREA DE DIMINEATA
1.SALUTUL: Dupa ce au sosit toti copiii, le propun, ca in fiecare dimineata sa facem cercul prieteniei pentru a desfasura "intalnirea noastra obisnuita de dimineata.
Le voi propune ca in aceasta dimineata sa folosim un anumit tip de salut.Intrucat discutam despre orasul nostru de la malul marii in aceasta saptamana, salutul sa fie unul formal respectuos dar in acelasi timp prietenos. Pentru a-i face sa inteleaga mai bine voi fi prima care ii salute: "Buna dimineata dragii mei concetateni! apoi individual voi saluta cativa copii "Buna dimineata pescarus vesel!".
Copiii isi vor transmite reciproc cate un salut , urmat de cateva cuvinte placute, optimiste si incurajatoare urmand modelul meu si tinand cont de tema saptamanii.
2.IMPARTASIREA CU CEILALTI: In aceasta parte a intalnirii voi purta o discutie cu copiii despre cum se simt, cum ii influenteaza vremea de afara, daca au ceva sa ne impartaseasca.
Le voi "impartasi" si eu intamplarea mea: "un pescarus mi-a aparut in vis.Acesta era tare ingrijorat ca lumea in ziua de azi nu mai acorda importanta asa mare ca odinioara locurilor consacrate din orasul nostru si ca din ce in ce mai mult,oamenii uita sa mai viziteze muzeele, cazinoul, acvariul, delfinariul si toate celelalte institutii importante si interesante ale orasului Constanta.Astfel, i-am promis ca impreuna cu voi,vom incerca sa cunoastem cat mai multe despre orasul nostru, vom crea un cadru cu aspecte din Constanta si vom desfasura activitati in acest sens".
Copiii isi vor exprima propriile pareri in lagatura cu acest vis purtand discutii pe aceasta tema.
3.ACTIVITATEA DE GRUP: Completarea calendarului naturii : ziua, luna, anul, vremea de afara.
4.NOUTATEA ZILEI: le voi expune copiilor programul din aceasta zi: "vom merge intr-o calatorie cu surprize, vom realiza un album al orasului Constanta, vom lucra la centrele: Biblioteca, Joc de masa, Constructii si Joc de rol, vom invata un joc de miscare nou "Cursa vaporaselor si vom avea parte si de cateva surprize la sfarsitul zilei.
Trecerea la lucrul la centrele de interes deschise o vom face prin intermediul unor versuri: "Haideti sa ne adunam,/La plimbare sa plecam!/Unu, doi, unu, doi,/Hai si tu in rand cu noi!".
SCENARIUL DIDACTIC
Eveniment didactic |
Continut stiintific |
Strategii didactice |
Evaluare |
|
Metode |
Mijloace |
|||
1.Organizarea activitatii 2. Captarea atentiei 3.Reactualiza rea cunostintelor
4.Anuntarea temei si a obiectivelor 5.Dirijarea invatarii
6.Obtinerea performantelor
7.Asigurarea feedback-ului
8.Incheierea activitatii |
Se asigura conditiile optime pentru realizarea activitatii; Se realizeaza inca de la intalnirea de dimineata . Le voi "impartasi" intamplarea mea: "un pescarus mi-a aparut in vis.Acesta era tare ingrijorat ca lumea in ziua de azi nu mai acorda importanta asa mare ca odinioara locurilor consacrate din orasul nostru si ca din ce in ce mai mult,oamenii uita sa mai viziteze muzeele, cazinoul, acvariul, delfinariul si toate celelalte institutii importante si interesante ale orasului Constanta. Astfel, i-am promis ca impreuna cu voi,vom incerca sa cunoastem cat mai multe despre orasul nostru, vom crea un cadru cu aspecte din Constanta si vom desfasura activitati in acest sens". Copiii isi vor exprima propriile pareri in lagatura cu acest vis purtand discutii pe aceasta tema: ceea ce stiu ei despre orasul de la malul marii,ce institutii cunosc ei si pe care le-au vizitat. Le voi expune copiilor programul din aceasta zi: "vom merge intr-o calatorie cu surprize, vom realiza un album al orasului Constanta, vom lucra la centrele: Biblioteca, Joc de masa, Constructii si Joc de rol, vom invata un joc de miscare nou "Cursa vaporaselor si vom avea parte si de cateva surprize la sfarsitul zilei. Trecerea la lucrul la centrele de interes deschise o vom face prin intermediul unor versuri: "Haideti sa ne adunam,/La plimbare sa plecam!/Unu, doi, unu, doi,/Hai si tu in rand cu noi!". Impartirea pe grupe se va face in mod aleatoriu sau dupa preferintele lor. Vor fi 4 grupe cate una pentru fiecare centru de interes. La centrul Biblioteca,copiii vor sorta si vor expune pe panou doar acele imagini care apartin orasului nostru. Grupul de copii care lucreaza la centrul Joc de masa, va identifica umbrele unor importante institutii din Constanta si le vor aseza corespunzator pe plansa. "De-a ghidul" se vor juca copiii care sunt la centrul Joc de rol.Ei vor alcatui un scurt moment in care vor prezenta 2-3 institutii din Constanta. Cel de-al patrulea centru de interes,Constructii, va oferi posibilitatea copiilor sa redea aspecte din portul Tomis si vor folosi pentru aceasta cuburi de constructii. Dupa ce se va incheia "joaca" pe centrele de interes,voi face cateva aprecieri si le voi propune sa ne jucam acum altfel,ca in acest fel sa vada toti copiii ce s-a lucrat pe la fiecare centru.Vom numi aceste centre "locuri cu surpize". Se va anunta titlul jocului: "O calatorie cu surprize". Le voi explica faptul ca , vom porni intr-o calatorie imaginara prin oras .Pe drum vom intalni diverse persoane in prezenta colegilor nostri de la care vom afla cat mai multe despre orasul nostru de la malul marii. De asemenea vom avea si cateva sarcini de rezolvat si vom avea parte de multe surprize. Le voi prezenta modul de desfasurare al jocului,sarcinile si regulile jocului: Cu totii vom porni intr-o calatorie imaginara prin orasul nostru. Drumul ne va fi ghidat de sagetile aranjate prin clasa si de diferite indicatii scrise pe acele sageti. Vom trece pe la fiecare centru la care am lucrat in prealabil.Fiecare grup, pe rand, va prezenta celorlalte grupuri de calatori ceea ce au rezolvat.Daca sarcinile vor fi fost rezolvate corect,vom avea acces la cutiuta cu surprize si vom primi piesele de puzzle.Dupa ce vom aduna toate pisele si le vom aranja corespunzator, vom descoperi imaginea celei mai reprezentative cladiri din Constanta,cel mai important obiectiv turistic. Vom incepe calatoria,deci, executarea jocului propriu-zis. Jocul se incheie in momentul in care se dezleaga puzzle-ul cu imaginea Cazinoului din Constanta.Daca pe parcursul jocului, nu se rezolva sarcinile in mod corespunzator si nu se strang toate piesele de puzzle,copiii vor primi cate o sarcina ajutatoare ca in acest mod sa primeasca toate piesele. Vom avea acces in final la ultima cutiuta cu surprize: cateva
informatii interesante despre Cazinoul din Impreuna cu copiii vom face aprecieri verbale generale si individuale asupra lucrului in echipa facand in acelasi timp si un rezumat la jocul desfasurat si anume "O calatorie cu surprize". Le voi propune sa folosim tot ceea ce am realizat noi in aceasta calatorie intr-o alta activitate. Intrucat avem imagini despre orasul Le voi prezenta cateva albume cu un design mai deosebit. (Copiii isi vor aduce aportul cu propriile pareri si cunostinte despre acest lucru). Vor intui materialele primite si modul in care le vom folosi: plansele pe care vom lipi fotografiile cu aspecte din Constanta,cariocile,creioanele cu care vom decora albumul,hartia glase si foarfecele cu care vom decupa si,,la fel,vom decora albumul. Vom folosim materialele mai sus mentionate si la final vom expune acest album in gradinita .In acest fel,toti parintii si musafirii il vor vedea,imbogatindu-si astfel cunostintele despre orasul nostru si multumindu-l pe pescarusul din vis. Le voi repartiza sarcinile, materialele si ustensilele.Le voi prezenta inca o data albumele de fotografii si un model facut de mine.Apoi le voi demonstra cum o sa lucram. Iar inainte de a ne apuca de lucru,vom face cateva exercitii de incalzire a muschilor fini ai mainii:"Boboc-floare", "Ploua", "Tuna ", "Cantam la pian". Vor realiza lucrarea colectiva iar eu voi fi atenta la colaborarea dintre ei, la grija cu care manuiesc ustensilele.Voi face aprecieri in timpul lucrului. Voi face aprecieri verbale generale si individuale asupra modului cum au lucrat. Vor face si copiii aprecieri asupra produsului finit,asupra esteticii lucrarii si vom sublinia titlul activitatii noastre si ceea ce am realizat. Albumul fiind gata pregatit ,urmand a fi expus in gradinita,ne putem recrea. Astfel,o sa desfasuram un joc de miscare : " Cursa vaporaselor".La sfarsit,toti copiii vor primi stimulente sub forma unor medalii de tip ancora. Vom face o racapitulare a ceea ce am lucrat in ziua respectiva subliniind tema noastra. |
Conver satia explicatia Explicatia Demonstratia Jocul Exercitiul Explicatia "O calatorie misterioasa" Conversatia Conversatia Explicatia Demonstratia Munca independenta,in echipa Jocul |
jetoane cu imagini ale
principalelor institutii din orasul Cuburi de constructie Elemente decorative Jetoane Produsul activitilor pe centre de interes Cutiutele cu surprize Piesele de puzzle Albume de fotografii Materiale si instrumente de lucru Palarii de marinar Stimulente |
Evalua re conti nua apreci eri verbale evalua re orala |
Joc de miscare
Tema: " Cursa vaporaselor"
Scopul: Consolidarea deprinderii de tarare pe sezut cu ajutorul picioarelor;
Sarcini de lucru:
sa interactioneze cu partenerii de joc;
sa raspunda motric la comenzile date;
sa se binedispuna prin miscare;
Regulile jocului:
Copiii sunt impartiti in doua echipe.Cate un copil din fiecare echipa executa tararea din sezut cu ajutorul picioarelor pe un traseu stabilit de la inceputul jocului.Echipa a caror copii termina traseul intr-un timp cat mai scurt este declarata castigatoare.
Desfasurarea jocului:
Copiii vor fi impartiti in doua echipe egale.Daca nu este posibila impartirea in mod egal,educatoarea va participa si ea.Impartirea se va face aleatoriu.Echipele vor fi numite :"Echipa vaporaselor albastre" si "Echipa vaporaselor albe". Inainte de inceperea jocului li se va explica faptul ca este o intrecere si se va face un joc de proba la care copiii vor fi ajutati de educatoare.
La semnalul educatoarei,cate un copil din fiecare echipa va pleca,asezat in pozitie corespunzatoare,pe traseul stabilit si adus la cunostinta copiilor.Cand ajung la finalul traseului, vaporasele intra in port( adica se vor ridica in picioare si se opresc cu fata spre echipa lor din celalalt capat al clasei).In acel moment ,alti 2 copii, fiecare din cate o echipa,vor porni in aceeasi pozitie, pe acelasi traseu.Cand vor ajunge la final ei vor fi ancorati de colegul care ii asteapta si se vor aseza la capatul sirului nou format. Jocul continua pana cand toti copiii celor doua echpe vor fi terminat de parcurs traseul ( vor fi ancorat pe celalalt tarm). Va fi declarata castigatoare acea echipa care a parcurs acest traseu intr-un timp mai scurt.
Politica de confidentialitate |
.com | Copyright ©
2024 - Toate drepturile rezervate. Toate documentele au caracter informativ cu scop educational. |
Personaje din literatura |
Baltagul – caracterizarea personajelor |
Caracterizare Alexandru Lapusneanul |
Caracterizarea lui Gavilescu |
Caracterizarea personajelor negative din basmul |
Tehnica si mecanica |
Cuplaje - definitii. notatii. exemple. repere istorice. |
Actionare macara |
Reprezentarea si cotarea filetelor |
Geografie |
Turismul pe terra |
Vulcanii Și mediul |
Padurile pe terra si industrializarea lemnului |
Termeni si conditii |
Contact |
Creeaza si tu |