PROIECT DIDACTIC
Data
Grupa: Mijlocie
Educatoare:
Unitatea scolara:
Activitatea: "Jocuri si activitati alese in ariile de stimulare
Tema activitatii: "Sfarsit de iarna in padure"
Tipul activitatii: Mixt
Forma de organizare: individual, pe echipe, in grupuri
Durata: 120'
Scopul activitatii:
Stimularea imaginatiei creatoare a copiilor in initierea ti desfasurarea jocurilor, a originalitatii si expresivitatii in interpretarea rolurilor asumate.
Educarea unei exprimari verbale corecte din punct de vedere gramatical.
Educarea si cultivarea unor calitati volitiv morale: initiativa, harnicia, perseverenta in desfasurarea si finalizarea jocurilor.
I. Sectorul "ARTA"
Teme: "Coloreaza si povesteste"( scena din povestea "Coliba iepurasului")
"Hrana pentru iepuras" - modelaj
Obiective operationale:
O1. - sa coloreze o scena dintr-o poveste cunoscuta, folosind adecvat culorile;
O2. - sa utilizeze corect instrumentul de scris;
O3. - sa modeleze morcovi mici si mari, folosind tehnici invatate;
O4. - sa foloseasca cuvinte si expresii specifice activitatilor plastice;
O5. - sa pastreze ordinea si curatenia la locul de joaca;
O6. - sa gaseasca o utilitate lucrarilor realizate.
Strategii didactice:
Metode si procedee: - conversatia
explicatia
instructajul verbal
jocul
evaluare
Material didactic: - fise de lucru individuale pe care sunt desenate scene din povestea : "Coliba iepurasului", creioane colorate;
- plastilina, plansete, servetele si un iepuras modelat care asteapta hrana
II. Sectorul "BIBLIOTECA"
Teme: Citire si descrieri de imagini cu sfarsit de iarna
Convorbire "Ce stim despre iarna"
Obiective operationale:
O1. - sa participe la activitatile de grup atat in calitate de vorbitor, cat si in calitate de auditor;
O2. sa utilizeze un limbaj corect din punct de vedere gramatical;
O3. - sa puna intrebari si sa raspunda adecvat;
O4. - sa discrimineze sunetul initial al unui cuvant dat;
O5. - sa relationeze cu membrii grupului si sa dialogheze pe tema data.
Strategii didactice:
Metode si procedee: - conversatia
observatia
explicatia
exercitiul
jocul
Material didactic:
- imagini, carti, reviste cu fenomene caracteristice sfarsitului de iarna
III. Sectorul "JOC DE MASA"
Teme : "Din jumatati - intregul"
"Alege si grupeaza" - animalele din padure
"Cauta si potriveste" -
Obiective operationale:
O1. - sa identifice materialele puse la dispozitie;
O2. - sa clasifice imaginile animalelor salbatice asociindu-le cu hrana si mediul in care traiesc;
O3. - sa reconstituie din jumatati intregul;
O4. - sa caute si sa potriveasca imaginile din poveste in succesiune logica;
O5. - sa manifeste spirit cooperant in activitatea de grup comunicand cu partenerii;
Strategii didactice:
Metode si procedee: - conversatia
explicatia
instructajul verbal
jocul
Material didactic: jetoane si lotoane din jocurile: "Gaseste al cui este", "Toto si loto cu animale";
siluetele personajelor din povestea "Coliba iepurasului" sectionate in doua parti;
Jocul "Spune din ce poveste este"
IV. Sectorul " JOC DE ROL"
Tema: "De-a gospodinele"
Obiective operationale:
O1. - sa participe la joc impartindu-si echilibrat rolurile;
O2. - sa interactioneze cu accesoriile puse in joc;
O3. - sa poarte dialoguri privitoare la pastrarea sanatatii prin realizarea curateniei in locuinte, curti - la sfarsitul anotimpului iarna;
O4. - sa utilizeze formule de politete.
Strategii didactice:
Metode si procedee: - explicatia
conversatia
instructajul oral
jocul
Material didactic: Trusa de creatie "De-a gospodinele" , sortulete albe
V. Sectorul "CONSTRUCTII"
Tema: "Coliba iepurasului" - prin suprapunere si plana
Obiective operationale:
O1. - sa redea cu ajutorul trusei ARCO (cuburi), imaginea colibei iepurasului;
O2. - sa redea o constructie plana cu ajutorul trusei MOZAIC ( pioneze);
O3. - sa-si asume responsabilitati in cadrul grupului;
O4. - sa relationeze cu partenerii de joc;
O5. - sa verbalizeze actiunile intreprinse referitoare la asezarea pieselor - deasupra, dedesubt, departe, aproape;
O6. - sa faca ordine la terminarea jocului.
Strategii didactice:
Metode si procedee: - explicatia
conversatia
instructajul verbal
jocul
Material didactic: - Piesele truselor "ARCO" si "Mozaic" - pioneze .
Material bibliografic:
Programa activitatilor instructiv - educative in gradinita de copii, M.E. C. , Bucuresti - 2005
Viorica Preda, "Gradinita altfel", Ed. INTEGRAL, Bucuresti - 2003
Revista "INVATAMÂNTUL PRESCOLAR" nr. 3 - 4 /1997 pag.66 - 103
Aurelia Ana, Smaranda Cioflica, "Proiecte tematice orientative", Ed. Tehno - Art. - 2003
SCENARIUL DIDACTIC
Evenimentul didactic |
CONTINUTUL STIINTIFIC |
Strategii didactice |
Evaluare |
Momentul organizatoric Captarea atentiei Anuntarea temei si enuntarea obiectivelor Desfasurarea jocului Încheierea activitatii |
Se pregateste sala de grupa si materialele necesare pentru fiecare centru de interes. Voi atrage copiii intr-un dialog referitor la domeniul de cunoastere si la etapa anotimpului in care ne aflam - potrivit calendarului naturii - dirijand discutiile catre tema pe care o urmarim - "Sfarsit de iarna in padure" Introducerea in activitatea de joc o voi realiza printr-o conversatie referitoare la cunostintele acumulate despre lumea inconjuratoare, urmata de cateva miscari euritmice pe versurile: "Du-te iarna, din oras Ca de nu, vin cu-n faras Un faras si-un maturoi Sa te-alung de pe la noi! Du-te iarna, cata-ti cale Da drumul la mandrul Soare. Du-te iarna, iesi afara, Ca mi-e dor de primavara!" Voi anunta jocurile si activitatile ce urmeaza a fi desfasurate in fiecare centru de interes, invitand grupa de copii sa le viziteze pentru ca apoi sa aleaga tema dorita. Pentru fiecare centru de interes voi purta discutii referitoare la ceea ce vor realiza cu ajutorul materialelor puse la dispozitie, modul de utilizare al pieselor, ustensilelor si accesoriilor enuntand totodata si obiectivele. Copiii se organizeaza in centrul dorit, intuiesc si se familiarizeaza cu materialele si accesoriile pregatite, isi asuma rolurile, se costumeaza, construiesc, sorteaza jetoanele dupa criteriul stabilit, reconstituie intregul, coloreaza si povestesc. Pe tot parcursul activitatii voi trece pe la fiecare centru, prezint elementele de comportament, asigur conditiile optime, urmaresc modul cum relationeaza, cum comunica si interactioneaza cu partenerii de grup dar si cu accesoriile puse in joc. Voi face aprecieri stimulative referindu-ma la fiecare grup in parte si voi nominaliza copiii care s-au remarcat in joc. Lucrarile realizate vor fi expuse la expozitia din holul gradinitei |
conversatia jocul observatia conversatia explicatia Instructajul verbal conversatia jocul conversatia de incheiere |
Participare afectiva in grup Frontala Individual În grup Pe echipe aplauze expozitia |
Politica de confidentialitate |
.com | Copyright ©
2024 - Toate drepturile rezervate. Toate documentele au caracter informativ cu scop educational. |
Personaje din literatura |
Baltagul – caracterizarea personajelor |
Caracterizare Alexandru Lapusneanul |
Caracterizarea lui Gavilescu |
Caracterizarea personajelor negative din basmul |
Tehnica si mecanica |
Cuplaje - definitii. notatii. exemple. repere istorice. |
Actionare macara |
Reprezentarea si cotarea filetelor |
Geografie |
Turismul pe terra |
Vulcanii Și mediul |
Padurile pe terra si industrializarea lemnului |
Termeni si conditii |
Contact |
Creeaza si tu |