PROIECT DIDACTIC
la Matematica
Unitatea de invatamant: Colegiul Tehnic 'Pontica' Constanta
Catedra: Matematica
Profesor:
Clasa: a XII-a A
Titlul lectiei: Divizibilitatea polinoamelor. Teorema lui Bezout.
Tipul lectiei: Lectie de sistematizare si expunere de continut nou
Scopul lectiei Recapitularea cunostintelor insusite anterior, completarea lacunelor, consolidarea anumitor parti, continut nou.
Timp de realizare: 50 min
Competente specifice :
C 1. Recunoasterea structurilor algebrice, a multimilor de numere, de polinoame si de matrice
C 3.2 Aplicarea unor algoritmi in calculul polinomial sau in rezolvarea ecuatiilor algebrice.
C 5.2 Determinarea unor polinoame sau ecuatii algebrice care indeplinesc conditiile date.
C 6.1 Exprimarea unor probleme practice, folosind structuri algebrice sau calcul polinomial.
C 6.2 Aplicarea, prin analogie, in calcule cu polinoame, a metodelor de lucru din aritmetica numerelor.
Metode si procedee:
M1Asalt de idei (brainstorming oral);
M2 Sustinerea proiectului de grup;
M3 Demonstratia
M4 Coversatia euristica.
M5 Stiu/Vreau sa Stiu/Am Invatat
Mijloace didactice:
Mj1 Postere, markere, scothci.
Mj2 Fise cu suport teoretic pregatit din timp.
Mj3 Tabla, creta colorata.
Mj4 Fisa cu test
Mj5 Flip-chart
Forme de organizare:
F1 Frontala
F2 Individuala
F3 In perechi
Bibliografie:
1.Nicolescu L., Matematica-clasa a XII-a M2, Editura Cardinal, 2007
2. Branzei D., Branzei R., Metodica predarii matematicii, Editura
Pralela 45, 2003
3.www.prodidactica.md
Nr. crt. |
Etapele lectiei |
Competente specifice vizate |
Activitatea profesorului |
Activitatea elevului |
Evaluare |
I. |
Captarea atentiei (2min) |
C 1. |
Motivez necesitatea cunoasterii polinoamelor si a operatiilor cu polinoame. |
Asculta, mediteaza asupra celor spuse de catre profesor . |
Urmaresc modul de atentie. |
II. |
Enuntarea temei si a competentelor specifice. (4min) |
C1, C3.2, C5.2, C6.1, C6.2 |
Tema: Divizibilitatea polinoamelor Scopul: Recapitularea cunostintelor insusite anterior , completarea lacunelor , consolidarea anumitor parti. Competentele specifice: Trec in revista competentele specifice lectiei, care sunt scrise din timp pe un poster. Propun fiecarui elev sa completeze in primele doua coloane din tabelul : Ce stiu / Ce vreau sa stiu / Ce am invatat |
Citesc in gand competentele, patrunzand in esenta lor. Elevii completeaza in tabel primele doua coloane . In rubrica STIU noteaza ceea ce considera cuboscut deja in legatura cu tema. In rubrica VREAU SA STIU vor nota ideile despre care au dubii si ceea ce ar dori sa stie in plus despre tema respectiva. |
Evaluez gradul de constientizare a competentelor propuse. |
III. |
Reactualizarea cunostintelor. (6min) |
C1, C3.2, C5.2, C6.1, C6.2 |
Propun elevilor urmatoarele intrebari legate de polinoame: Care este forma algebrica a unui polinom? Pun intrebari in timpul prezentarii raspunsului utilizand brainstormingul oral. Trec pe poster raspunsurile elevilor. 2. Cand polinomul f divide polinomul g? Pun intrebari in timpul prezentarii raspunsului utilizand brainstormingul oral. Trec pe poster raspunsurile elevilor. |
Elevii asculta , apoi raspund la intrebarea 1. Forma generala a unui polinom este coeficienti complecsi. Elevii asculta , apoi raspund la intrebarea 2: Polinomul divide polinomul
Teorema: Fie polinoamele , iar . Atunci daca restul impartirii lui f la g este zero. |
Verifica cum identifica elevii descrierile cerute. |
IV. |
Recapitularea si sistematizarea cunostintelor. (20min) |
C1, C3.2, C5.2, C6.1, C6.2 C1, C3.2, C5.2, C6.1, C6.2 |
Propun elevilor urmatoarea problema cu cerinte variate: a) Problema 1. Sa se determine stiind ca impartind polinomul la si se obtin, respectiv resturile si si ca Solicit un elev sa prezinte solutia problemei la tabla. Pun intrebari in timpul prezentarii raspunsului utilizand brainstormingul oral. Problema 2. Sa se determine parametrii reali astfel incat polinomul sa fie divizibil prin polinomul |
Elevii lucreaza individual , se consulta in perechi, raspund la intrebarile adresate. Solutia problemei 1. Vom imparti prin schema lui Horner pe la si si egalam resturile cu valorile date, obtinand urmatorul sistem de trei ecuatii cu trei necunoscute. cu solutia Solutia problemei 2. Vom rezolva problema 2 prin impartire directa, iar efectuind impartirea vom obtine catul si restul , pe care-l vom egala cu zero si vom obtine urmatorul sistem de doua ecuatii cu doua necunoscute. Conditia de divizibilitate a lui la este ca restul sa fie polinomul nul.
cu solutiile |
Evalueaza capacitatea de analiza, concentrare pe problema. Apreciez abilitatea de a comenta rezolvarea unui exemplu utilizind terminologia aferenta Urmaresc competenta de a depista mai multe metode si a argumenta alegerea celei mai rationale prin analiza si comparare. Evalueaza capacitatea de analiza, concentrare pe problema. Apreciez abilitatea de a comenta rezolvarea unui exemplu utilizind terminologia aferenta Urmaresc competenta de a depista mai multe metode si a argumenta alegerea celei mai rationale prin analiza si comparare. |
V. |
Prezentare de material nou ( 16min) |
C1, C3.2, C5.2, C6.1, C6.2 |
Anunt elevii ca le voi prezenta : Teorema lui Bezout Etienne Bezout (n.31 martie d. 27 septembrie - matematician francez, cunoscut mai ales pentru contributiile sale in domeniul algebrei. Contributii matematice
Teorema lui Bezout Restul impartirii unui polinom prin polinomul este egal cu valoarea numerica a polinomului pentru
Demonstratie: Conform teorelei impartirii cu rest a polinomului prin polinomul putem scrie unde De aici rezulta adica este un polinom constant sau Prin urmare . Daca aici punem rezulta Corolar: Polinomul se divide prin Aplicatie: Determinati restul impartirii polinomului la polinomul unde folosind schema lui Horner si teorema lui Bezout. Propun elevilor alte exemple cu alpicatii rezolvabile cu teorema lui Bezout, eventual problema 1 rezolvata utilizand teorema lui Bezout. La sfirsit le cer elevilor sa noteze in tabel pe coloana 3 notiunile noi |
Elevii isi iau notite in caiete . Elevii lucreaza independent . Elevul cu performante iese la tabla pentru rezolvarea exercitiului, in timp ce ceilalti lucreaza in perechi comparand cu rezultatul de la tabla: Elevii completeaza tabelul pe colana 3 ( Anexa 1) cu notiunile noi insusite. asimilate. |
Apreciez modul de participare activa la expunerea facuta la tabla |
V. |
Asigurarea feed-back-ului, tema pentru acasa (2 min) |
Discut cu elevii asupra structurii exercitiilor. Manual - pag 98 ex 1 si 2 Pag 99 - ex 1 |
Elevii pun intrebari referitoare probleme, exprima pareri. |
Apreciez modul de analiza a structurii subiectelor. |
Politica de confidentialitate |
.com | Copyright ©
2024 - Toate drepturile rezervate. Toate documentele au caracter informativ cu scop educational. |
Personaje din literatura |
Baltagul – caracterizarea personajelor |
Caracterizare Alexandru Lapusneanul |
Caracterizarea lui Gavilescu |
Caracterizarea personajelor negative din basmul |
Tehnica si mecanica |
Cuplaje - definitii. notatii. exemple. repere istorice. |
Actionare macara |
Reprezentarea si cotarea filetelor |
Geografie |
Turismul pe terra |
Vulcanii Și mediul |
Padurile pe terra si industrializarea lemnului |
Termeni si conditii |
Contact |
Creeaza si tu |