Proiect de lectie
Data:
Clasa: I
Aria curriculara: Matematica si stiintele naturii
Disciplina: Matematica
Subiectul: Consolidarea operatiilor de adunare si scadere
OBIECTIVE DE REFERINTA:
Rl: Sa inteleaga semnificatia operatiilor aritmetice: adunare, scaderea, inmultirea si
impartirea numerelor naturale in concentrul 0-1000;
R2: Sa rezolve si sa compuna probleme;
R3: Sa manifeste interes pentru analiza si rezolvarea unor probleme practice
OBIECTIVE OPERATIONALE:
Ol: Sa rezolve oral exercitii in care intervin cele patru operatii aritmetice;
O2: Sa inteleaga proprietatea de simetrie a relatiei de egalitate prin exemple ;
O3: Sa-si insuseasca terminologia specifica descazut, scazator, rest sau diferenta;
O4: Sa recunoasca ca scaderea este posibila numai daca descazutul este mai mare sau egal cu scazatorul, in consecinta scaderea nu este comutativa, precum adunarea;
O5: Sa afle unul din termenii adunarii sau scaderii;
O6: Sa lucreze independent.
STRATEGIA DIDACTICA
a) Metode si procedee: Exercitiul, observatia, explicatia, conversatia, problematizarea si munca independenta.
b) Mijloace de invatamant: jetoane, planse cu desene.
Etapele lectiei |
|
Strategia invatatorului |
Strategia elevului |
Evaluare |
Moment |
Voi asigura conditiile |
Elevii isi pregatesc | ||
organizatoric |
necesare bunei |
caietele si cartile | ||
desfasurari a |
pentru lectie. | |||
activitatii | ||||
2.Reactualizarea |
Voi verifica tema |
Elevii prezinta |
Aprecieri |
|
cunostintelor |
frontal si selectiv. |
caietele cu tema si |
verbale |
|
anterioare |
Propun spre |
raspund la intrebari | ||
rezolvare: |
Elevii scriu pe caiete |
Evaluare |
||
Ol |
Sa se efectueze: |
si rezolva cele doua |
continua |
|
exercitii |
asupra |
|||
operatiilor |
||||
3.Anuntarea |
Anunt subiectul: |
Elevii scriu titlul in | ||
subiectului si a |
Operatii de adunare si |
caietele lor. | ||
obiectivelor |
scadere - recapitulare. | |||
operationale |
Prezint cateva | |||
obiective | ||||
operationale | ||||
Scriu titlul pe tabla. | ||||
4.Consolidarea |
Propun spre |
Elevii repeta |
Aprobari/ |
|
priceperilor si |
rezolvare: |
problema si raspund. |
Dezaprobari |
|
deprinderilor | ||||
O3 |
Aprecieri |
|||
45x2= |
45x2=90 |
verbale |
||
Cu cat este mai mare | ||||
63 decat 43? | ||||
Ce este adunarea? | ||||
Cum se numeste | ||||
nr.care se aduna? Cati | ||||
termeni poate avea o | ||||
adunare? Ce se |
|
|||
intampla cu suma | ||||
daca schimbam | ||||
ordinea termenilor?Ce | ||||
inseamna expresiile: | ||||
'a mari', | ||||
'a adauga'? Se fac | ||||
exercitii orale | ||||
folosind aceste | ||||
expresii. Ce este | ||||
scaderea?Cum se | ||||
numeste nr. din care |
se scade? Dar nr. pe care il scadem? Cum trebuie sa fie descazutul fata de scazator? Care este rezultatul scaderii cand de |
Elevii raspund la intrebari si rezolva exercitiile. | |||
descazutul este | ||||
egal cu scazatorul? | ||||
7+ _ | ||||
10- _ | ||||
_ -2 | ||||
9= _ + _ | ||||
8 = 4 + _ | ||||
7= _ +2 | ||||
5 = 6- _ | ||||
S.Obtinerea performantei |
O4 |
Alcatuiti probleme dupa desene: 4 =0 6 = 9 0 = 2 |
Elevii compun probleme si le rezolva. |
Aprecieri asupra compunerii problemei Evaluare |
104 4 = 6 |
individuala |
|||
3 = 7 4 = 7 |
asupra rezolvarii problemei |
|||
6.Evaluarea cunostintelor |
Impart fise de evaluare. |
Elevii rezolva. | ||
7.Asigurarea procesului de retentie |
Voi da tema pentru acasa si indicatiile necesare. |
Elevii isi noteaza tema si asculta indicatiile primite. |
FISA DE EVALUARE
i |
i-3 |
a a
0
6
8
4
|
|
6 0 9 5
6 + 4 = 7 +_ = 7= 6 +_
3 + 5 = 5 +_ = 6= _ +5
9 = 8= _ +2
7 = _ = 9= _ +_
Politica de confidentialitate |
.com | Copyright ©
2024 - Toate drepturile rezervate. Toate documentele au caracter informativ cu scop educational. |
Personaje din literatura |
Baltagul – caracterizarea personajelor |
Caracterizare Alexandru Lapusneanul |
Caracterizarea lui Gavilescu |
Caracterizarea personajelor negative din basmul |
Tehnica si mecanica |
Cuplaje - definitii. notatii. exemple. repere istorice. |
Actionare macara |
Reprezentarea si cotarea filetelor |
Geografie |
Turismul pe terra |
Vulcanii Și mediul |
Padurile pe terra si industrializarea lemnului |
Termeni si conditii |
Contact |
Creeaza si tu |