Creeaza.com - informatii profesionale despre


Evidentiem nevoile sociale din educatie - Referate profesionale unice
Acasa » tehnologie » electronica electricitate
Amplificator cu tranzistor bipolar in conexiune emitor comun

Amplificator cu tranzistor bipolar in conexiune emitor comun


PROIECT DE LECTIE

Date generale:

Student

Facultatea..Electronica..Anul de studiu..IV.

Specialitatea studentuluiScoala de aplicatie .PTTR

Anul de studiu(clasa)Specialitatea elevilor.

Disciplina la care se sustine lectia:DCE

Subiectul lectiei: Amplificator cu tranzistor bipolar in conexiune emitor comun

Tipul de lectie: Lectie mixta

Timp: 50minute

Locul de desfasurare: Sala de curs

I. PROIECT DE INSTRUIRE

1. Competente specifice



Cod

Continutul competentei specifice

CS1

Recunoasterea structurii de tip etaj amplificator EC

CS2

Calculul parametrilor care definesc o asemenea structura

CS3

Aplicarea caracteristicilor in proiectarea amplificatoarelor

2. Obiective pedagogice operationale

CodTip

Continutul obiectivului

Conditii de probare

Criteriul de reusita

O1/

psihomotor

Sa identifice schema operationala a etajului amplificator cu tranzistor bipolar in conexiune emitor comun

Se ofera o serie de scheme de amplificatoare.

Recunoasterea corecta a genului de amplificator in proportie de 60%.

O2/

psihomotor

Sa calculeze punctul static de functionare al circuitului in curent continuu.

Se ofera un set de 2 probleme.

Rezolvarea corecta a 1 psf.

O3/

psihomotor

Sa deseneze schema de curent alternativ.

Se ofera acelasi set de2 probleme.

Desenarea corecta a schemelor in proportie de70%.

O4/

psihomotor

Sa calculeze amplificarea in tensiune si amplificarea in curent.

Idem.

Calculul corect in 1 dintre situatii.

O5/

psihomotor

Sa calculeze rezistentele de intrare si de iesire din circuit.

Idem

Calculul corect a cel putin uneia dintre perechile de Ri si Ro.

3. Organigrama continutului de instruire

Arii de continut

Subarii de continut

Codul obiectivului

1. Calculul psf

Recapitulare calcul de psf

1.1.1 Ce se neglijeaza initial din schema?

1.1.2 Ce legi se aplica?

1.1.3 Care sunt aproximatiilecare se utilizeaza?

1.2 Realizarea calculului in conditii exacte.

1.3 Calculul ingineresc

1.3.1 Aproximatiile pe care le presupune

1.3.2 Conditiile in care se poate utiliza varianta ingineareasca.

O1

2. Calculul amplificarilor in tensiune si in curent

2.1 Desenarea schemei de curent alternativ

2.1.1 Pasivizarea surselor de curent continuu

2.1.2 Se considera condensatoarele scurtcircuitate

2.2 Scrierea relatiilor in noul circuit

2.3 Utilizarea acestora pentru a obtine raportul dintre tensiunea de intrare si cea de iesire

O2

3. Utilizarea noilor relatii de calcul pentru rezistentele de iesire si intrare in tranzistor

3.1 Formulele de calcul a rezistentei prin utilizarea factorului de reflectare a rezistentei din emitor in baza si din baza in emitor

3.2 Calculul rezistentei de iesire

3.2.1 Scurtcircuitarea intrarii circuitului

3.2.2 Se inlocuieste rezistenta de sarcina cu un generator de tensiune

3.2.3 Calculul rezistentei cu formula data de calcul.

O3

Diagrama obiective - continut

Codul obiectivului

Succesiunea de parcurgere a continutului de instruire

(coduri)

O1

O2

O3

O4

O5

Setul de probleme, exercitii, aplicatii (situatii de invatare)

Cod

Continutul problemei

P1

Se da un amplificator cu tranzistor bipolar in conexiune emitor comun . El este alimentat in curent alternativ de un generator de tensiune legat in serie cu rezistenta R-g . Din colectorul tranzistorului pleaca rezistenta Rl legata in serie cu condensatorul Co . Se stie ca la frecventa de lucru condensatorul de intrare in circuit si cel de iesire sunt scurtcircuitate in curent alternativ . Sa se calculeze :

-psf

-amplificarea de tensiune

-rezistenta de intrare in circuit

-rezistenta de iesire din circuit .

P2

Se da schema unui amplificator in conexiune emitor comun cu urmatoarele caracteristici :

-Rg =100

-Rb1 = 12k Ω

-Rb2 =8k Ω

-Rc =2k Ω

-Re =1.7k Ω

-Rl = 2k Ω

Tranzistorul este caracterizat de tensiunea Vbe = 0.6V si βf = 250. Se considera condensatoarele Ci si Co scurtcircuitate la frecventa de lucru .Se cer aceleasi marimi ca la problema P1 .

Complexul multimedia

6.1 Lista mijloacelor de invatamant componente

Nr.

crt.

Denumire

Cod

Continut

Manual

M

Dragos Drobescu  Analiza circuitelor electronice de la functie catre dispozitiv

Fisa aplicatie

FA

Problemele P1­,P2,P3

Calculator

PC

UC,monitor, tastatura, mouse

Mediul de programare

Orcad ,Pspice

MP

Mediu de programare pentru

Programele Orcad ,Pspice

7. Proiectul de instruire

Planul actiunii de instruire

Cod

Secventele lectiei

L1

Secventa introductiva

Secventa pentru obiectivul O1

Secventa pentru obiectivul O2

Secventa pentru obiectivul O3

Secventa pentru obiectivul O4

Secventa pentru obiectivul O5

Secventa finala

Proiectul de instruire al lectiei L1

Timpul

(minutul)

Obiective pedagogice

Etapele

ciclului de invatare

a

obiectivului

Continutul

de instruire

Metodele

de invatamant


Probleme

exercitii,

aplicatii

Formele de organizare

(sarcina/participarea/

desfasurarea activitatii)

Mijloace de invatamant

Secventa introductiva

Recapitulare

Conversatie

Frontala/colectiva/dirijata

O1

Identificarea ansamblului.

Proprietatile tranzistoarelor.

Expunere

Conversatie

P1

Frontal/individual/dirijat

M

Exersarea

operatiilor

componente si

corectarea lor

Vizualizarea structurii unui amplificator cu tranzistor bipolar in conexiune emitor comun..

Expunere  Conversatie

P1

frontal,/colectiva/irijat

M, FA, MP,PC

Exersarea

deprinderii

in ansamblul ei

Intregarea acestei structuri intr-o schema electrica completa.

Instruire

prin

problematizare

P2

Frontala /colectiva/dirijata

M, FA, MP,PC

Conexiune inversa

finala

Elementele de recunoastere a acestei structuri.

Experimentul

P1

frontal/individual/

independent

M, FA, PC, MP

O2

Identificarea

operatiilor

componente

Calculul unui psf pentru un tranzistor aflat in componenta unui amplificator in conexiune emitor comun.

Exercitiul

P1

Frontal/individual/dirijat

M

Exersarea

operatiilor

componente si

corectarea lor

Idem

Efectuare

de

exercitii

Dezbatere

P1, P2

diferentiat/grupe/dirijat

M, FA, MP,PC

Exersarea

deprinderii

in ansamblul ei

Idem

Instruire

prin

problematizare

P1, P2

frontala/individuala/

independenta

M, FA, MP,PC

Conexiune inversa

finala

Idem

Efectuare de exercitii.

P2

diferentiat/grupe/dirijat

M, FA, MP,PC

O3

Identificarea

operatiilor

componente

Desenarea detaliata a schemei de curent alternativ, urmand toate etapele .

Prezentare

Conversatie

P2

Frontal/individual/dirijat

M,PC

Exersarea

operatiilor

componente si

corectarea lor

Idem

Efectuare

de

exercitii

Dezbatere

P 1

diferentiat/grupe/

dirijat

M, FA, MP, PC

Exersarea

deprinderii

in ansamblul ei

Idem

Instruire

prin

problematizare

P2

frontal/individual/

independent

M, FA, MP,PC

Conexiune inversa

finala

Idem

Rezolvare

de probleme

Dezbatere

P2

frontal/colectiv/dirijat

M, FA, MP, PC

O4

Identificarea

operatiilor

componente

Calculul amplificarilor in curent, in tensiune,si cele referitoare la generatorul de tensiune.

Prezentare

Conversatie

P 1

Frontal/individual/dirijat

M

Exersarea

operatiilor

componente si

corectarea lor

Idem

Efectuare

de exercitii

Dezbatere

P 1

diferentiat/grupe/dirijat

M, FA, MP, PC

Exersarea

deprinderii

in ansamblul ei

Idem

Instruire

prin

problematizare

P2

frontal/individual/independent

M, FA, MP,PC

Conexiune inversa

Finala

Idem

Rezolvare

de probleme

Dezbatere

P1

frontal/colectiv/dirijat

M, FA, MP, PC

O5

Identificarea

operatiilor

componente

Calculul rezistentelor de intrare in circuit si de iesire.

Prezentare

Conversatie

P 1

Frontal/individual/dirijat

M

Exersarea

operatiilor

componente si

corectarea lor

Idem

Efectuare

de exercitii

Dezbatere

P 1

diferentiat/grupe/dirijat

M, FA, MP, PC

Exersarea

deprinderii

in ansamblul ei

Idem

Instruire

prin

problematizare

P2

frontal/individual/independent

M, FA, MP,PC

Conexiune inversa

Finala

Idem

Rezolvare

de probleme

Dezbatere

P2

frontal/colectiv/dirijat

M, FA, MP, PC

Secventa finala

Revederea

concluziilor

Conversatie

frontala/individuala/

independenta

M,FA

Desfasurarea lectiei L1

Obiectiv operational

Etapele lectiei si evenimentele instruirii

Activitatea profesorului

Activitatea elevilor

Strategia didactica

Evaluare

Timp

Metode/procedee de invatamant

Mijloace de invatamant

Forme de organizare a activitatii elevilor

1. Moment organizatoric  0-5

Organizarea clasei pentru desfasurarea activitatii didactice.

Noteaza absentele, face observatii si recomandari daca este cazul.

Preiau sarcinile propuse de profesor

Conversatie

Frontala /colectiva/ dirijata

2. Pregatirea conditiilor de desfasurare a activitatii independente  5-15

Captarea atentiei

Incearca sa trezeasca curiozitatea elevilor facand referire la importanta tranzistoarelor in domeniul amplificarii.

Asculta si urmaresc cu interes cele spuse de profesor

Expunere

Conversatie

Frontala /colectiva /dirijata

Comunicarea titlului activitatii si a obiectivelor operationale

Enunta titlul lectiei si le comunica elevilor obiectivele lectiei O1-O5

Noteaza titlul lectiei in caiete

Expunere

frontala/colectiva/ dirijata

Reactualizarea cunostintelor teoretice necesare formarii deprinderilor

Prezinta fisa de lucru .

Comenteaza setul de probleme din fisa de lucru

Raspund solicitarilor profesorului si rezolva problemele propuse spre rezolvare.

Conversatie.

Explicatie.

Exercitiu

FA

frontala/individuala/

independenta

frontala/ individuala /dirijata

Scrisa

3. Demonstrarea de catre profesor a modului in care vor proceda elevii in desfasurarea activitatii independente  15-35

Profesorul   rezolva ca exemplu una dintre problemele propuse si ofera explicatiile necesare.

Noteaza in caiete aplicatia, si asculta cu interes explicatiile oferite

Expunere

Explicatie

Demonstratie practica Efectuare de exercitii.

MP , PC

FA(P1,P2)

frontal/colectiv/dirijat

4. Activitatea independenta a elevilor  35- 45

O1.Sa identifice din fisa de lucru structurile de E-C din schemele prezentate.

Solicita identificarea schemelor si da explicatii suplimentare ;corecteaza greselile care se fac si incearca sa insiste asupra pasajelor care produc dificultati.

Realizeaza individual operatiile necesare .

Rezolvare

de probleme

Conversatie

M, FA (P2),

MP , PC

frontal/grupe/dirijat

Practica

O2. Sa calculeze la problrma propusa psf.

Solicita elevilor sa   calculeze parametrii de curent continuu si supravegheaza activitatea elevilor.

Realizeaza operatiile necesare.

Exercitiul.

Conversatie

M, FA(P1‑P2), MP , PC

frontal/grupe/dirijat

Practica

O3Sa deseneze schema de curent alternativ.

Solicita elevilor sa   deseneze schema de curent alternativ.Ofera informatii suplimentare asupra modalitatii de lucru.

Deseneaza schema conform indicatiilor.

Exercitiul.

Conversatie

M, FA (P2),

MP , PC

frontal/grupe/dirijat

Practica

O4. Sa calculeze amplificarile circuitului propus spre rezolvare.

Precizeaza cele 2 modalitati de lucru si ofera indicatii asupra modului de rezolvare.

Calculeaza conform idicatiilor primite amplificarile.

Exercitiu

Conversatie.

M, FA (P1),

MP , PC

frontal/grupe/dirijat

Practica

O5. Sa   calculeze Ri si Ro .

Explica importanta acestor 2 marimi si corelarea lor cu tipu de amplificator.

Vor executa operatiile si vor completa pe caiete concluziile.

Exercitiu

Conversatie.

M, FA (P2),

MP , PC

frontal/grupe/dirijat

Practica.

Scrisa

5. Analiza rezultatelor activitatii si elaborarea concluziilor 

Verifica aplicatiile si comenteaza rezultatele obtinute si trage concluzii privind rezultatele obtinute

Rectifica greselile si refac operatiile gresite.

Conversatie

Explicatia

Instruire prin problematizare

MP , PC

frontala/individuala/

independenta

Orala

TEST DE EVALUARE

Se da schema unui amplificator in conexiune emitor comun cu urmatoarele caracteristici :

-Rg =100

-Rb1 = 30k Ω

-Rb2 =24k Ω

-Rc =2k Ω

-Re =4k Ω

-Rl = 2k Ω

Tranzistorul este caracterizat de tensiunea Vbe = 0.6V si βf = 100. Se considera condensatoarele Ci si Co scurtcircuitate la frecventa de lucru .Se cer :

1 incercuiti nucleul amplificatorului in conexiune emitor comun

psf

3 schema de curent alternativ

4mplificarea de tensiune

5ezistenta de iesire din circuit si rezistenta de intrare in circuit

2 Matricea de specificatii a testului elevului

Cod Obiectiv

Item

Aplicare

Analiza

Sinteza

Evaluare

O1

X

X

X

X

O2

X

X

X

X

O3

X

X

X

X

O4

X

X

X

X

O5

X

X

X

X

Etalonul de rezolvare

Item1:PM=1 CR=89% Pma=1

1 punct -recunoasterea nucleului schemei montajului de E-C

Item2 PM = 3 puncte R =61.9% Pma=2

1 punct -desenarea schemei de curent continuu

1 punct - calculul psf propriu-zis

1 punct - verificarea conditiei ca tranzistorul este in RAN

Item 3PM=1punct CR=60% Pma=1

1 punct - desenarea schemei de curent alternative

Item4:PM=2 puncte CR=68% Pma=1

1 punct - aplicarea corecta a legilor Kirchoff pentru a avea relatiile intre curentii si tensiunile din schema

1 punct - calculul corect al raportului Av

Item5:PM=4 CR=69% Pma=3

1 punct -calculul Ri

1 punct -desenarea noii scheme ; se scurtcircuiteaza generatorul de tensiune Vg

iar rezistenta Rl se inlocuieste cu un generator Vo

1 punct -calculul noilor relatii din circuit

1 punct -calculul Ro

Etalonul de convertire a punctajelor in note

Cod obiectiv

CR

Coduri Itemi

PM

Pma

VPN

O1

O2

O3

O4

4

O5

Pma=ΣCR/Σob=347.9/5=69.5

5 Nomograma de convertire





Politica de confidentialitate


creeaza logo.com Copyright © 2024 - Toate drepturile rezervate.
Toate documentele au caracter informativ cu scop educational.