PROIECT DE ACTIVITATE EDUCATIONAL-TERAPEUTICA
Unitatea de invatamant: Scoala Speciala nr.2, Constanta
Data
Clasa: a V-a A
Profesor-educator
Modul: Ludoterapie
Tema activitatii: "Ne jucam, invatam"
Tipul activitatii: mixt
Durata: 45 min
OBIECTIVE CADRU:
● Dezvoltarea capacitatilor psiho-individuale in vederea adaptarii la mediu
OBIECTIVE DE REFERINTA:
● Stimularea dezvoltarii intelectuale prin exersarea si dezvoltarea proceselor psihice
de baza
OBIECTIVE OPERATIONALE:
O1 - Sa formeze cuvinte pornind de la litere/cuvinte date;
O2 - Sa continue cantecul dat;
O3 - Sa rezolve jocuri matematice ;
O4 - Sa coloreze dupa indicatii;
O5 - Sa participe activ in cadrul jocurilor propuse.
STRATEGII EDUCATIONAL-TERAPEUTICE
● METODE SI PROCEDEE - conversatia
- observatia
- explicatia
- exercitiul
- jocul didactic
- descrierea
- auditia muzicala
● MIJLOACE DIDACTICE - jucarie
- jetoane cu litere
- fise didactice
- reportofon
- caseta
- creioane colorate
- minge
- diplome
● FORME DE ORGANIZARE: activitate frontala, individuala, pe grupe
● BIBLIOGRAFIE: -- Musu,I. si Taflan, A. - "Terapie educationala complexa si
integrata" ; Bucuresti: Editura Pro-Humanitate, 1997.
ETAPELE LECTIEI |
OBV. |
CONTINUTUL ACTIVITATII |
STRATEGII DIDACTICE |
EVALUARE |
DURATA |
||
ACTIVITATEA PROFESORULUI |
ACTIVITATEA ELEVULUI |
METODE |
MIJLOACE |
||||
1. MOMENT ORGANIZATORIC |
Asigurarea unui climat psihopedagogic necesar desfasurarii activitatii. Pregatirea materialelor didactice. |
Pregatirea celor nece-sare pentru desfasurarea lectiei. |
-conversatia |
pe echipe |
1 min. |
||
2. CAPTAREA ATENTIEI |
Orele trecute am jucat tot felul de jocuri, de relaxare sau de activizare. Iata insa ca a venit vremea sa vorbim si despre jucaria preferata. Dar nu despre orice jucarie, ci despre aceea pe care o iubeati voi cel mai mult cand erati mici, pana sa impliniti 10 ani. V-am adus si eu jucaria mea preferata, pe care am pastrat-o pentru a o arata si copilului meu. Profesorul cere elevilor sa-si descrie jucaria preferata din copilaria mica/mijlocie. Se poarta o scurta conversatie pe baza lor. |
Elevii asculta Elevii descriu jucaria preferata. |
-descrierea -observatia -conversatia |
-jucarie |
frontala |
5 min. |
|
3. ANUNTAREA TEMEI |
Iata ca voi ati crescut si s-au schimbat si jucariile pe care le preferati acum. Fiind la scoala si jocurile sunt altele. De aceea v-am pregatit o multime de jocuri, ce va vor plimba prin minunata lume a literelor, a cifrelor si a lumii vii. Profesorul anunta tema : "Ne jucam, invatam" |
Elevii asculta . |
frontala |
1 min. |
|||
4. ENUNTAREA OBIECTIVELOR |
Profesorul enunta obiectivele. |
Elevii asculta . |
1 min. |
||||
5. DIRIJAREA INVATARII |
O1 O2 O3 O4 O5 |
Primul joc ne va conduce in minunata lume a literelor. El se numeste: " Spune cat mai multe cuvinte!" Profesorul va imparti clasa pe grupe si va spune o litera ( de ex: a,m,c etc.) Urmatorul joc se numeste: "Formeaza cel mai lung cuvant!" Profesorul da o serie de litere ( de ex.: a,e,i,o,u,m,l,c,t,r,s). Se cere elevilor sa formeze cu ajutorul lor cel mai lung cuvant, folosind literele date de cate ori doresc in cuvant. In continuare, profesorul inmaneaza fiecarui elev cate un jeton pe care este scrisa o litera. Va cere elevilor, ca de fiecare data cand va pronunta cate un cuvant, sa se ridice in picioare elevii care au literele respective. ( ANEXA 1) Sa ne imaginam ca sunteti acum concurenti in cadrul concursului muzical " O - LA - LA". Sarcina voastra este de a termina fiecare fragment muzical pe care o sa-l auziti. (ANEXA 2) In continuare, vom patrunde in lumea matematicii. V-am pregatit o serie de exercitii - joc, in care sa va demonstrati cunostintele. Profesorul va prezenta fiecare joc pe rand, cerandu-le elevilor sa le rezolve intr-o limita de timp. Dupa rezolvarea fiecarui exercitiu-joc, se va face verificarea la tabla. (ANEXA 3) Vom intra mai departe, in lumea desenului. Fiecare elev are cate o fisa pe care este un desen. Trebuie sa colorati acest desen tinand cont de indicatii, iar la sfarsit sa descoperiti ce legume, fructe se ascund in el. (ANEXA 4) Ultimul joc va va dezmorti putin. Va trebui sa pasati mingea de la unul la celalalt. Cel care primeste mingea, trebuie sa spuna un nume de pasare si sa o dea altui coleg. |
Reprezentantul grupei va scrie pe fisa de raspuns cat mai multe cuvinte timp de 1 minut. Va citi la expirarea timpului cuvintele scrise. Grupa va primi cate 1 pct. pentru fiecare raspuns corect. Reprezentantul grupei scrie pe fisa cuvantul. Il citeste dupa expirarea timpului. Grupa care va avea cel mai lung cuvant, va primi 3 puncte, iar celelalte, in ordine descrescatoare, 2 si 1 punct. Elevii asculta cuvantul si se ridica in picioare, daca vor constata ca detin una din literele respectivului cuvant. Cel care greseste si nu se ridica in picioare, va executa o pedeapsa ( va mima ceva dat de colegi, va spune o poezie / ghicitoare etc.) Fiecare grupa isi va desemna un reprezentant. Acesta va asculta fragmentele muzicale si le va continua la semnalul profesorului. Daca raspunsul va fi corect, grupa va castiga 1 pct. Daca va fi gresit, se va da posibilitatea unui reprezentant al altei grupe de a da raspunsul corect. Elevii asculta. Elevii rezolva jocurile propuse. Sunt corectati si notati. Grupa cu cele mai multe raspunsuri corecte va primi 3 puncte, iar apoi, in ordine descrescatoare, 2 si 1 punct. Elevii coloreaza dupa indicatii. Descopera legumele si fructele. Sunt corectati si notati. Elevii spun nume de pasari dupa ce prind mingea. Sunt scosi din joc cei care nu raspund corect, nu prind mingea sau nu o paseaza corect. |
Joc didactic Joc didactic Jocul didactic Auditia muzicala Exercitiul Observatia Explicatia Conversatia Exercitiul Joc didactic |
Fisa Fisa Jetoane cuvinte Reportofon Caseta Fise didactice Fise didactice minge |
Pe grupe Pe grupe individuala Pe grupe Pe grupe Individuala Frontala |
5 min. 5 min. 5 min 5 min 10 min 3 min 3 min. |
7. APRECIERI FINALE |
Se vor face aprecieri finale, individuale si colective. Se vor oferi recompense sub forma unor diplome. |
Conversatia |
Diplome |
Frontala |
1 min |
ANEXA 1
LITERELE FOLOSITE: A, E, I, O, U, M, C, N, T, R.
CUVINTELE DATE: CARMEN, TRICOU, MUNCITOARE.
ANEXA 2
Mii si mii,
....." (Strada si pomii/ Au haine-argintii)
O clipa nu mai sta
....... » (Porneste-n zbor ametitor/ Usor, usor)
Domn, domn, sa-naltam,
..........." (Cand boierii nu-s acasa,/ Domn, domn, sa-naltam)
ANEXA 3
1.Completeaza casutele libere cu sumele corespunzatoare
4. Scrieti in fiecare cerculet rezultatul operatiei.
-5 -2 -5
+7 +7 +3
-4 -5 +4
+3 +6 -5
-5 -4 -3
Solutii:
ANEXA 4
Politica de confidentialitate |
.com | Copyright ©
2024 - Toate drepturile rezervate. Toate documentele au caracter informativ cu scop educational. |
Personaje din literatura |
Baltagul – caracterizarea personajelor |
Caracterizare Alexandru Lapusneanul |
Caracterizarea lui Gavilescu |
Caracterizarea personajelor negative din basmul |
Tehnica si mecanica |
Cuplaje - definitii. notatii. exemple. repere istorice. |
Actionare macara |
Reprezentarea si cotarea filetelor |
Geografie |
Turismul pe terra |
Vulcanii Și mediul |
Padurile pe terra si industrializarea lemnului |
Termeni si conditii |
Contact |
Creeaza si tu |