PROIECT DE ACTIVITATE INTEGRATA
" SURPRIZELE ANOTIMPULUI PRIMAVARA "
NIVEL: II (grupa pregatitoare)
TEMA ANUALA: "Cu ce si cum exprimam ceea ce simtim?"
SUBTEMA:Fantezie si culoare
TEMA ZILEI: "Surprizele anotimpului primavara"
DURATA: 1 zi
FORMA DE REALIZARE: activitate integrata -ADP + ALA + ADE
TIPUL DE ACTIVITATE: fixarea si consolidarea cunostintelor
SCOPUL: -consolidarea deprinderii si priceperii de a lipi si asambla
materiale pentru a realiza o lucrare inspirata din natura;
-educarea unei exprimari verbale corecte din punct de vedere
fonetic,lexical,sintactic;
-consolidarea cunostintelor referitoare la flori
-cultivarea interesului si a placerii pentru invatarea prin cooperare;
ACTIVITATI INTEGRATE:
-discutii libere despre semnele venirii primaverii;
-prezenta;
-"Invatam sa ingrijim florile"
-exercitiu grafic(fise de lucru) "Traseaza drumul de la un vestitor al primaverii la celalalt ."
Obiective de referinta: O1-sa manifeste interes pentru citit;
O2-sa utilizeze imaginile stimul pentru a
descoperi semne ale anotimpului
primavara;
O3-sa scrie cu suport litere de tipar ( S ,O , A ,
R , E );
-Arta : "Prietenii mamarutei"-decupare
Obiective de referinta :- O1-sa decupeze forme dupa contur;
-Stiinta: "Flori de primavara"-asamblarea partilor componente ale
plantei (radacina , tulpina , frunze , flori ) ;
Obiective de referinta: 01-sa recunoasca partile componente ale
unei flori ;
02 -sa numeasca florile de primavara;
03 -sa asambleze corect materialul pus la
dispozitie;
-Joc de rol : "Gaze harnice "-elemente de activitate casnica -
"Prajitura cu miere"
Obiective de referinta:01-sa actioneze in timpul jocului ca o
echipa;
02-sa socializeze cu ceilalti copii;
03 -sa imite comportamente pozitive pe
pe care le regasim la "gaze"-harnicia,
prietenia,intr-ajutorarea, etc.
ELEMENTE DE JOC:-aplauzele , ghicitorile , bulinele mamarutei,
recompensele , miscarea.
OBIECTIVE OPERATIONALE:
STRATEGII DIDACTICE
Metode si procedee: -explicatia , demonstratia , conversatia , exercitiul , metoda activa Piramida,metoda analitico - sintetica , problematizarea , munca in echipa, munca independenta , jocul ,Turul galeriei.
Mijloace de invatare: -mamaruta,bulinele mamarutei,jetoane si imagini cu insecte si flori de primavara,ecusoane ,piramida,castel,fise de lucru,sortulete,paleta floare-zambitoare/trista,lipici,foarfece,cosulete cu elemente decupate pentru confectionarea prietenilor mamarutei (insecte),CD muzica.
FORMA DE ORGANIZRE :-frontal, pe echipe , individual.
BIBLIOGRAFIE: Revista invatamantului prescolar 1-2 /2010.
Suport pentru aplicarea noului curriculum pentru invatamantul prescolar.
Activitatea integrata in gradinita 2008.
|
EVENIMENTUL DIDACTIC |
OB. |
CONTINUTUL INSTRUCTIV EDUCATIV |
METODE SI PROCEDEE DE INVATARE |
MIJLOACE DE INVATARE |
FORMA DE ORG. |
EVALUARE |
|||||
|
1.MOMENTUL ORGANIZATO-RIC |
-asigurarea conditiilor pentru buna desfasurare a activitatii: aerisirea salii , pregatirea materialului didactic,aranjarea mobilierului. | ||||||||||
2.CAPTAREA ATENTIEI 3. ANUNTAREA TEMEI SI A OBIECTIVE-LOR ACTIVITATII |
-se adreseaza copiilor intrebari despre starea lor de spirit, li se da posibilitatea sa povesteasca pe scurt evenimente pe care le-au trait inainte de a veni la gradinita, sa-si exprime sentimentele pe care le-au avut la intrarea in grupa; -elementul surpriza:-in sala de grupa apare pe neasteptate o mamaruta; "Ce vedeti in sala de grupa copii,?"-semne ale primaverii; "Dar pe mine ma vedeti , copii?Cine ma vede?Sunt aici?"-este introdus elementul surpriza; -copiii raspund; -mamaruta se prezinta: "Sunt o mica mamaruta, Necajita si confuza" -se prezinta copiii (prezenta); -mamaruta: "Stand pe frunza obosita Vantul mare calator M-a luat cu el in zbor M-a invartit si m-a sucit Fara buline m-am trezit!" Se prezinta copiilor tema si obiectivele propuse. Pentru ca mamaruta sa-si recapete bulinele pierdute, noi o vom ajuta ducand la bun sfarsit mai multe sarcini, dupa care ne vom relaxa jucand un joc interesant "Primavara si surprizele ei" |
conver-satia; povesti-rea; surpriza explicatia |
marione-ta |
Frontal frontal |
Copiii manifesta interes fata de personaje,invitati. Asculta cu atentie tema activitatii si se bucura ca o pot ajuta pe mamaruta. |
|||||||
|
4. DIRIJAREA INVATARII a).explicarea regulilor de joc b).realizarea jocului 5.OBTINEREA PERFORMANTEI 6. ASIGURAREA RETENTIEI SI A FEED-BACK-ULUI 7. EVALUAREA 8.INCHEIEREA ACTIVITATII |
O1 O2 O3 O1 O2 O3 O1 O3 O1 O2 O3 O4 O5 O7 O8 |
-pentru a gasi cat mai repede bulinele mamarutei,copiii se vor imparti in grupe;fiecare copil isi va alege un ecuson ilustrand un aspect specific primaverii; -astfel se vor forma grupe de copii pentru centrele de lucru deschise; BIBLIOTECA: Citim imagini cu insecte si flori de primavara. Exercitiu grafic: Traseaza drumul de la un vestitor al primaverii la altul. ARTA "Prietenii mamarutei" -decupare dupa contur STIINTA " Flori de primavara"-asamblarea partilor componente ale plantei; JOC DE ROL "Gaze harnice"-elemente de activitate casnica; "Prajitura cu miere" Materialele rezultate in urma activitatii copiilor la centre sunt expuse in apropierea mamarutei.Pentru ca sarcinile de la centre au fost indeplinite cu succes vantul a suflat bulinele mamarutei inapoi , insa acestea nu au ajuns pe aripile ei.Astfel copiii vor mai avea de indeplinit anumite sarcini pentru a o face din nou fericita pe mamaruta. Mamaruta le multumeste copiilor si ii indeamna la joaca,pentru ca mai apoi sa revina in ajutorul ei cu forte proaspete. Tranzitie: "Bat din palme 1,2,3! Din picioare 1,2,3! Ne-nvartim ,ne rasucim Si la joaca/baie noi pornim." -copiii merg la baie; -la intoarcerea in sala de grupa se cinta cantecul "Cu primavara ne jucam"-cintec cu elemente de dans; -joc de miscare: "Pasarica muta-ti cuibul !" -pentru a-i readuce pe copii alaturi de ea,mamaruta intervine: "Copii,ati uitat de mine?" Copii sunt asezati pe doua grupe: Grupa "Fluturasilor" Grupa "Florilor" JOC DIDACTIC: "SA AJUTAM MAMARUTA" Prin acest joc didactic vor fi scoase la iveala cunostintele copiilor despre primavara si semnele ei,despre alcatuirea si reprezentarea grafica a propozitiilor,folosirea semnelor de punctuatie,conditiile de viata pe care acest anotimp le poate oferi. Mamaruta are doua aripioare ( cate una pentru fiecare echipa).Se va lipi cate o bulina pentru raspunsul corect dat de cele doua echipe la sarcinile date.Mamaruta apreciaza raspunsurule copiilor cu ajutorul unei palete "Ghiocel" (vesel/ trist). 1. Ghici ce e? "Colorat e ca o floare Trupul mic si fin el are Zboara-ntr-una pe campie, Spuneti,ce-ar putea sa fie?" ( fluturele) "Clopotel mititel Scoate capul din zapada Primavara sa o vada." ( ghiocelul) SARCINI: -se alege cartonasul care ilustreaza raspunsul ghicitorii si se ataseaza la tabla magnetica; -se alcatieste o propozitie cu respectivul cuvant; -se reprezinta grafic propozitia; -se ataseaza semnul de punctuatie potrivit; 2.PIRAMIDA Dintr-o cutie sunt scoase mai multe imagini sugestive pentru anotimpul primavara.Acestea trebuiesc selectate in functie de categoria la care apartin si asezate pe cartoanele colorate ce alcatuiesc piramida. SARCINI: Gasiti trei elemente care fac parte din aceeasi categorie.(3 insecte). Alege doua flori albe de primavara. Ghiceste -sarcina pentru ambele grupe: "Primavara inverzeste, Vara umbreste, Toamna rugineste, Iarna incalzeste, Hai,acum ghiceste! (copacul) 3.Ca urmare a construirii corecte a piramidei ,fiecare grup primeste un castel al anotimpurilor.In castel la fiecare fereastra se afla un anotimp. SARCINA: "Asezati mamaruta in anotimpul din care face parte."-se vor da explicatii in ceea ce priveste conditiile de viata oferite de anotimpul primavara. Tranzitie: "Mamaruta ruta, Unde ii zbura Vin cu dumneata! Suntem copii de 10 Si suntem prieteni!" In spatele grupei este realizata o gradina cu flori multicolore,unde isi avea casuta mamaruta. Copiii danseaza in jurul florilor. Mamaruta intervine: "Copii,copii! Casuta mea este pustie!Se pare ca vantul i-a luat si pe prietenii mei.Ce ma fac singura acum? Cu cine ma voi juca?" -pentru a-i readuce in gradina pe prietenii mamarutei copiii se vor aseza la masute cate doi si vor asmbla gize precum: fluturi,mamarute,albine.
Carton colorat,aracet,foarfeca, buline.
-mamarute -albine
-se reamintesc cerinte privind acuratetea si corectitudinea lucrarilor; -se fac exercitii de incalzire a muschilor mici ai mainilor; -in timp ce lucreaza copiii sunt incurajati; -atmosfera este relaxanta-fond muzical; -la finalizarea lucrarilor mamaruta face aprecieri; -gazele realizate sunt asezate in gradina; Se realizeaza evaluarea lucrarii colective,evidentiind efortul colectiv si individual. Copiii participa la analizarea activitatii desfasurate pe centre, pe grupe, exprima idei pentru activitati viitoare. Se prezinta expozitia cuprinzand lucrarile realizate pe parcursul zilei. Mamaruta multumeste copiilor pentru ajutor: "Va multumesc tuturor pentru al vostru efort! Ati raspuns si ati ghicit Bulinele mi-am primit. Pot zbura din frunza-n frunza Acum sunt o mamaruta. Multe gaze mititele Sunt prietenele mele. Drept rasplata ia priviti : O comoara descoperiti!" (mamarute de ciocolata) -recompense:fete zambitoare; Tranzitie: "Infloresc gradinile" |
conversa-tia ; expli-catia exercitiul explicatia explicatia conver-satia explicatia jocul explicatia metoda activa piramida Problematizarea conversa-tia conversa-tia observa- rea explicatia Turul Galeriei conversa-tia |
-imagini ilustrand insecte si flori de primava-ra -fise de lucru cartoane colorate ; foarfeca; imagini reprezen-tand parti compo-nente ale florilor de primava-ra; sortulete;vasute; bulinele negre ale mamaru-tei Figurine reprezentative pentru fiecare echipa:fluturas si floare. Paleta "Ghiocel" ghicitori cartonase cu imagini ilustrand raspunsul ghicitorilor; semne de punctua-tie imagini cu insecte, flori de primava ra; piramida ghicitoare imagine ilustrand copacul primava-ra castelul anotimpurilor mamaru-te flori multicolo-re elemente decupate,siluete conturate foarfeca,aracet, hartie colorata CD-muzica gradina cu flori si gaze dulciuri fete zambitoare |
pe grupe pe grupe , indivi-dual Frontal Pe grupe Pe grupe frontal Pe grupe Pe grupe Indivi-dual Frontal Pe grupe Pe grupe individual frontal frontal |
Copiii prezinta materiale-le obtinute in urma activitatii la centrele deschise. orala;frontala Copiii raspund la ghicitori si aleg imaginea potrivita. Rezolva corect sarcinile date. Participa la activitate ca auditor/povestitor Se grupeaza conform regulii si rezolva corect proba. Evaluez capacitatea copiilor de a selecta elemente dupa cerinte date. Aprecieri colective Asculta raspunsurile colegilor corectandu-i daca este cazul. Obs. Capacitatii de atentie voluntara -sunt atenti la etapele de lucru Copiii lucreaza respectand etapele de lucru,coopereaza si se ajuta in indeplini-rea sarcinilor. Asculta aprecierile si aplauda echipa care s-a remarcat prin harnicie si raspunsuri corecte. Aprecieri verbale,colective,individuale. |
|||||
| ||||||||||||
|
|
|||||||||||
|
|
|||||||||||
Politica de confidentialitate |
.com | Copyright ©
2024 - Toate drepturile rezervate. Toate documentele au caracter informativ cu scop educational. |
Personaje din literatura |
Baltagul – caracterizarea personajelor |
Caracterizare Alexandru Lapusneanul |
Caracterizarea lui Gavilescu |
Caracterizarea personajelor negative din basmul |
Tehnica si mecanica |
Cuplaje - definitii. notatii. exemple. repere istorice. |
Actionare macara |
Reprezentarea si cotarea filetelor |
Geografie |
Turismul pe terra |
Vulcanii Și mediul |
Padurile pe terra si industrializarea lemnului |
Termeni si conditii |
Contact |
Creeaza si tu |