PROIECT DE LECTIE
SCOALA NR.11 "I. IORDAN" TECUCI
CLASA a- II-a A
OBIECTUL : MATEMATICA
SUBIECTUL : Adunarea si scaderea numerelor naturale cu trecere peste ordin in concentrul 0-100
Motivatia:
Aceasta ora favorizeaza exprimarea personalitatii elevilor, le dezvolta imaginatia si spiritul de observatie; ii pregateste pentru rezolvarea unei situatii problematice din viata cotidiana prin cultivarea perseverentei, increderii in sine, a vointei de a duce la bun sfarsit un lucru inceput, a cooperarii in cadrul unui grup, avand un caracter practic sporit prin folosirea metodelor de gandire critica si a inteligentelor multiple.
OBIECTIVE OPERATIONALE
La sfarsitul lectiei elevii trebuie:
O1. - sa-si exprime paprerea in legatura cu activitatea realizata de altcineva, incercand sa descopere eventualele greseli;
O2. - sa gaseasca numere pe baza unor indicii, folosind gandirea critica;
O3. - sa compuna si sa rezolve probleme dupa exercitii date;
O4. - sa gaseasca solutiile unor probleme grupate pe inteligente multiple;
O5. - sa descopere calificativul acordat in urma rezolvarii unor exercitii;
O6. - sa creeze buna dispozitie si dragoste pentru acest obiect;
EVALUARE :
De continut : procesarea informatiilor prin completarea fiselor;
De utilizare a proceselor gandirii: compunerea unor probleme, exercitii in grup.
RESURSELE SI MANAGEMENTUL TIMPULUI
Resurse materiale: fise, coli, marker;
Resurse de timp : o ora de curs
Resurse umane : 21 de elevi ( lucru in perechi sau in grupe de cate 4-5 elevi)
Resurse procedurale : ciorchinele, Brainstorming, linia valorilor, inteligente multiple, eseul.
DESFASURAREA LECTIEI
EVOCARE
A. Gasiti cat mai multe operatii pentru ciorchinele dat:
Lucru individual
____ + ____ 35 40
B. Lucrati, apoi verificati exercitiile de pe ecusoane cu colegul de banca.
A. Doua inimioare plang. De ce ? (pentru ca asteapta sa le faceti fericite) .
Cum? (oferind suma lor, diferenta lor si de ce nu inveselindu-le alcatuind cu ele o problema)
B.Ganditi! Lucrati in echipa! Cpmunicati! (lucru in grup: 5 grupe a cate 4-5 elevi)
II b - 17 = 52
III c + 28 = 70
IV 70 - (16 + 25 ) =
V 16 + 37 - 10 =
Se prezinta lucrarile, se afiseaza, se evalueaza.
REFLECTIA : Linia valorilor
Lucru pe fise - Cine ajunge mai repede la inima mea?
=
8
8
16
16
ACTIVITATE FRONTALA
Problema - Pomisorul din gradina scolii a varsat astazi ultimele lacrimi : 8 ruginii, cu 9 mai multe galbene si 26 de alte culori specifice toamnei.
Cate "lacrimi" a picurat pomisorul ?
FISE DE LUCRU (inteligente multiple)
GRUPA I
a = 17
b decat a cu 8
c decat b cu 15
Sa se afle a + b - c apoi reprezentati grafic.
GRUPA II Reconstituiti inimioara, lipiti-o si rezolvati exercitiul.
GRUPA III Compuneti cu ajutorul unui desen o problema dupa exercitiul: 7 + 9 - 3 =
GRUPA IV Joc de rol - Se prezinta cu ajutorul unor versuri numerele 5, 10, 15, 20 ( si o recuzita simpla)
GRUPA V Realizati un mesaj matematic pentru invitati
Se afiseaza lucrarile, se fac aprecieri.
RELAXARE
Rezolvati exercitiile date si corelati rezultatele corecte. Veti gasi astfel calificativul obtinut la aceasta ora (intorcand rezultatele)
EVALUARE
Bifati caseta care credeti ca arata cum va simtiti dupa lectie.
Politica de confidentialitate |
.com | Copyright ©
2024 - Toate drepturile rezervate. Toate documentele au caracter informativ cu scop educational. |
Personaje din literatura |
Baltagul – caracterizarea personajelor |
Caracterizare Alexandru Lapusneanul |
Caracterizarea lui Gavilescu |
Caracterizarea personajelor negative din basmul |
Tehnica si mecanica |
Cuplaje - definitii. notatii. exemple. repere istorice. |
Actionare macara |
Reprezentarea si cotarea filetelor |
Geografie |
Turismul pe terra |
Vulcanii Și mediul |
Padurile pe terra si industrializarea lemnului |
Termeni si conditii |
Contact |
Creeaza si tu |