Creeaza.com - informatii profesionale despre


Simplitatea lucrurilor complicate - Referate profesionale unice
Acasa » didactica » didactica pedagogie
DIDACTIC Clasa: a II-a Limba si literatura romana - Textul narativ ,,Cuibul de pasarele", dupa Cezar Petrescu

DIDACTIC Clasa: a II-a Limba si literatura romana - Textul narativ ,,Cuibul de pasarele", dupa Cezar Petrescu


PROIECT DIDACTIC

Unitatea de invatamant: Scoala cu clasele I-VIII Smeeni

Clasa: a II-a A

Institutor:

Aria curriculara: Limba si comunicare

Disciplina: Limba si literatura romana

Unitatea de invatare: Primavara

Subiectul: Textul narativ ,,Cuibul de pasarele", dupa Cezar Petrescu



Tipul lectiei: comunicare, insusire de noi cunostinte

Scop:

v    Dezvoltarea deprinderii de citire corecta, fluenta, constienta si expresiva a unui text.

Obiective operationale:

O1: sa citeasca textul ,,Cuibul de pasarele" corect, cursiv, cu intonatia impusa de semnele de punctuatie;

O2: sa specifice autorul, personajele, expresii literare, semne de punctuatie folosite in text;

O3: sa alcatuiasca enunturi folosind cuvintele si expresiile explicate, cu sens propriu sau figurat;

O4: sa gaseasca cuvinte cu inteles opus sau cu acelasi inteles pentru cuvintele date;

O5: sa formuleze intrebari si raspunsuri corecte si complete referitoare la continutul textului.

Elemente de strategie didactica:

v         Resurse procedurale: lectura explicativa, explicatia, exercitiul, conversatia euristica, observatia, explozia stelara, brainstorming, harta conceptuala, eseul de 5 minute, lucrul cu manualul, munca independenta;

v        Resurse materiale: video - proiector, CD cu prezentarea power point a textului (date despre autor, exercitii), fise de lucru, markere, coli albe ;

v    Forme de organizare: frontal, individual, in echipa;

Durata: 45 minute

Bibliografie:

v    Barbu, Marian (coord.), Metodica predarii limbii si literaturii romane la invatamantul primar, Craiova, Ed. Ghe. Alexandru, 2003;

v    Pitila, Teodora; Mihailescu, Cleopatra, Limba si literatura romana, manual pentru clasa a II-a, Bucuresti, Editura Aramis, 2005;

***Programa scolara (clasele I si a II-a), Ministerul Educatiei si Cercetarii, Bucuresti, Editura Didactica Press, 2004;

Nr.

crt.

Secventele

instruirii

Ob.

Op.

Continutul informational si demersul didactic

Elemente de strategie didactica

Evaluare

Se stabileste ordinea si se pregatesc materialele necesare pentru lectie .

Metode si procedee

Material didactic

Forme de organizare

Moment organizatoric

conversatia

frontal

Verificarea temei

5'

Se verifica tema cantitativ si calitativ.

Elevii au avut ca tema gasirea unor cuvinte cu acelasi inteles, care se vor completa intr-un rebus pentru a se face legatura cu lectia noua: primavara.

observatia

exercitiul

frontal si individual

Captarea atentiei

1'

-Se intoneaza cantecul "Primavara".

Elevii vor fi impartiti pe trei grupe .

Fiecare grupa va trebui sa realizeze un brainstorming. Ei vor completa pe flipchart cuvinte cre sa-i duca cu gandul la cuvantul cheie, "primavara"

Se noteaza toate ideile asa cum sunt spuse de elevi fara a comenta una din ele, apoi, impreuna cu ei, pe baza de intrebari se anuleaza ideile ce nu au legatura cu textul ce urmeaza a se discuta si raman cele adevarate.

brainstorming

Carte de ghicitori

casetofon

activitate

in echipa

aprecieri verbale

Discutii pregatitoare

3'

Se realizeaza la flip-chart un ciorchine pornind de la cuvantul ,,primavara".

Se dirijeaza discutia, pornind de la ciorchinele realizat, pentru a-i face pe elevi sa descrie comportamentul pasarilor primavara.

Se adreseaza urmatoarele intrebari:

Ce fac pasarile dupa ce se intorc din tarile calde?

Cu ce scop isi cladesc cuiburile ?

Se expune in fata clasei la video-proiector imaginea marita a celei din manual, corespunzatoare lectiei ,,Cuibul de pasarele". Se cere elevilor sa priveasca cu atentie imaginea si sa descrie elementele componente.

conversatia

observatia

conversatia

flip-chart,

markere;

Video-proiector

frontal si individual

frontal si individual

aprecieri verbale

aprecieri verbale

Anuntarea temei si a obiectivelor

,,- Despre aceste pasari, despre cuibul lor si despre cei doi copii din imagine este vorba si in textul lectiei pe care il vom studia astazi, Cuibul de pasarele, dupa Cezar Petrescu. In ora de limba si literatura romana de astazi astept de la voi sa cititi corect, cursiv si expresiv lectia, sa descoperim impreuna sensurile unor cuvinte si expresii din text, sa fiti atenti si activi."

Se scrie pe tabla data, titlul si autorul textului.

Se expun pe video-proiector imagini reprezentative pentru continutul textului.

explicatia

observatia

video-proiector

frontal

frontal

Dirijarea invatarii-20'


O1

O1

O2

O1

O3

O4

O4

O2

O3

O4

Se solicita elevilor intuirea imaginii din manual si compararea cu plansa expusa in fata clasei.

     Lectura independenta a textului

Se solicita elevilor sa citeasca textul lectiei, integral, in gand si sa sublinieze cuvintele necunoscute.

Se verifica caracterul constient al citirii prin intrebari ce vizeaza continutul textului:

Care sunt personajele care participa la intamplare?

Ce au descoperit cei doi copii?

     Lectura- model ( realizata de invatator sau un elev care citeste expresiv ).

     Exersarea actului cititului ( procedee diferite de lectura)

o      Citire in lant

o      Citire selectiva

Citeste propozitiile in care apar semnele primaverii!

Citeste propozitiile in care este prezentat cuibul de pasarele!

Citeste propozitiile exclamative!

Citeste propozitia care anunta dialogul.

Se dirijeaza citirea lectiei pe fragmente si explicarea cuvintelor si expresiilor ale caror sensuri sunt necunoscute elevilor.

     Citirea pe fragmente

     Explicarea cuvintelor si a expresiilor

Primul fragment

Ce inseamna cuvantul ,,lunca"? Gasiti explicatia in manual si cititi-o!

Inlocuiti cuvantul ,,daruia" cu alt cuvant potrivit in context.

Ce intelegeti prin expresia ,,covorul verde

Se scrie pe tabla :

covorul verde = iarba

Alcatuiti un enunt in care sa folositi aceasta expresie.

Gasiti cuvinte cu sens asemanator cuvantului ,,pufos".

Ce sunt hainele verzi ale copacilor?

Refaceti propozitia, inlocuind expresia ,,hainele verzi" cu cuvantul ,,frunzele". Ce observati?

Se scrie pe tabla:

a se invesmanta = a se imbraca

Al doilea fragment

Se numesc elevi care sa citeasca al doilea fragment al lectiei de doua ori.

Se scrie pe tabla:

a ticai = a bate ritmic

Ce intonatie este indicata in situatia: ,,Ce minune!" De ce?

Spuneti un cuvant cu sens asemanator cuvantului ,,minune".

De ce credeti ca autorul a folosit cuvantul ,,crengute" si nu ,,crengi"?

Scriu pe tabla:

captusit = izolat, invelit;

Se realizeaza asocierea cu hainele captusite.

Al treilea fragment

Se numesc doi elevi care citesc fragmentul.

Se scrie la tabla explicatia cuvintelor:

marisor = nu prea mare

golasi = fara pene

Alcatuiti un enunt folosind

cuvantul ,,golasi".

     Exercitii lexicale

v    Scrieti cuvintele cu inteles opus urmatoarelor cuvinte:

a se inalta - ........

mic - .........

pe dinauntru - .......

subtire - ..........

v    Completati spatiile folosind cuvintele date:

Primavara lunca e ........... 

Gheorghita priveste ...........

Daca baiatul ar atinge ........ pasarea le-ar parasi. 

Pasarea s-a asezat in cuib ca sa le.....

(cuibul, verde, cloceasca, ouale)

observatia

lucrul cu manualul

lucrul cu manualul

lectura explicativa

conversatia

explicatia

exercitiul

lectura explicativa

conversatia

Conversatia

exercitiul

manualul, plansa didactica;

Manualul

Harta conceptuala

individual

frontal si individual

frontal si individual

frontal si individual

frontal si individual

frontal si individual

frontal si individual

Activitate independenta

aprecieri verbale

aprecieri verbale

aprecieri verbale

Obtinerea performantei

O5

Explozia stelara- se vor impartii elevii in 4 grupe, iar cate un membru va extrage cate o steluta te pe catedra, pe care va gasi scris cate un cuvant:CINE, CE, CAND, UNDE. Fiecare grupa va avea de formulat intrebari ( cate 4), pe baza textului studiat, care sa inceapa cu acel cuvant ce l-a gasit scris pe steluta. Fiecare steluta se lipeste la steaua mai mare existenta pe tabla, iar cate un membru din fiecare grupa va adresa intrebarile formulate de ei celorlalte grupe. Daca nu sunt multumiti de raspunsul primit trebuie sa-l completeze ei.

Conversatia

Explozia stelara

frontal si individual

Activitate in echipa

Evaluare

O5

Elevii primesc cate o bucatica de hartie pe care vor nota ceea ce au retinut ei din lectie si vor formula o intrebare legata de lectie pe care nu si-au putut-o clarifica pe parcursul orei (fara sa-si treaca numele pe hartiuta).

Eseul de 5 minute

Fise

Activitate in perechi

Activitate transdisciplinara

Prezentarea unui material power point despre lumea pasarilor calatoare.

explicatia

Video-proiector

frontal

Tema pentru acasa

Ca tema, sugerez citirea lectiei si de raspuns la intrebarile din manual de la textul studiat.

Se fac aprecieri generale privind modul in care au activat elevii, apoi individuale (eventual calificative).

explicatia





Politica de confidentialitate


creeaza logo.com Copyright © 2024 - Toate drepturile rezervate.
Toate documentele au caracter informativ cu scop educational.