Scoala cu Cls. I - VIII Nr. 2
Buftea - jud. Ilfov
Clasa a III-a B
Aria curriculara: OM SI SOCIETATE
Disciplina: EDUCATIE CIVICA
Unitatea de invatare: Raporturile noastre cu animalele si plantele
Titlul lectiei: ATITUDINI FATA DE ANIMALE
Tipul lectiei: insusire de noi cunostinte
Institutor: GHIULAI MARIANA
PROIECT DE LECTIE
Scopuri:
Dobandirea de noi cunostinte despre animale si despre raporturile dintre acestea si oameni ;
Dezvoltarea unor comportamente civice, unor atitudini de grija, respect, compasiune, iubire fata de animale si fata de mediul inconjurator; condamnarea comportamentelor reprobabile fata de animale si fata de mediul inconjurator ;
Formarea spiritului civic prin constientizarea comportamentului ce trebuie adoptat fata de necuvantatoare;
Formarea unor atitudini pozitive de caracter.
Nr. crt. |
Obiective operationale |
Continuturi adecvate obiectivelor |
Strategii didactice |
Evaluarea |
Pe parcursul si in finalul orei, 95 % dintre elevi vor fi capabili: O.1. sa descopere in texte cunoscute atitudinea persoanelor fata de animale; obiectivul va fi considerat atins cand vor explica care ar fi trebuit sa fie atitudinea corecta a copiilor fata de animale; |
C.O.1. In poeziile "Gandacelul" si "Catelusul schiop", de Elena Farago, cei 2 copii se comporta cu rautate, cu ura fata de animale; in povestile "Fata babei si fata mosneagului" si "Povestea porcului", de Ion Creanga, fata mosului si cei doi batrani se comporta cu animalele cu blandete, cu mila, au grija de ele cand sunt bolnave. |
- lucrul in echipe de cate 5 elevi; - explicatia, descoperirea, studiul de caz. |
- oral, prin prezentarea fisei de lucru completata. |
|
O.2. sa prezinte in fata clasei sentimentele care le-au fost inspirate in momentul citirii textelor; obiectivul va fi considerat atins cand sentimentele vor fi corect descoperite si elevii isi vor prezenta propriile pareri; |
C.O.2. - In cele doua poezii - sentimente de mila, compasiune fata de cele 2 animale nevinovate, dar si de revolta fata de copiii care s-au comportat astfel cu ele; in cele doua povesti - sentimente de dragoste atat din partea personajelor, cat si de respect pentru acestea. |
- lucrul in echipe, - explicatia, demonstratia, |
- oral, prin prezentarea in fata clasei a temei. |
|
O.3. sa denumeasca alte atitudini normale si civice ale oamenilor (copiilor) fata de animale salbatice, domestice, in contexte diferite; obiectivul va fi considerat atins cand vor argumenta prin exemple concrete; |
C.O.3. Alte atitudini ale omului fata de animale: - de frica - fata de animalele salbatice, de cele necunoscute; - de respect pentru orice vietate, pentru ca indiferent cat de mare sau mica este, are un rost pe lumea aceasta; |
- frontal; - explicatia, exercitiul, |
- oral. |
|
O.4. sa redacteze un scurt text (8-10 enunturi) despre felul in care s-au comportat cu un animal bolnav; obiectivul va fi considerat atins cand textile create de copii vor reflecta atitudini, comportamente civice fata de animale. |
C.O.4. Textele create de copii. |
- individual; - munca independenta, exercitiul. |
- scrisa, independenta. |
|
O.5. sa recunoasca animale ocrotite de lege, explicand de ce sunt ocrotite si de ce in anumite perioade ale anului pescuitul si vanatoarea sunt interzise pentru toate animalele ; obiectivul va fi considerat atins cand explicatiile date vor fi corecte. |
C.O.5. Animalele ocrotite de lege sunt cele pe cale de disparitie datorita faptului ca au fost vanate excesiv de catre om ; in tara noastra ele sunt : capra neagra, ursul, rasul. Sunt anumite perioade ale anului (mai ales primavara) cand pescuitul si vanatoarea sunt interzise, animalele fiind in perioada de imperechere. |
- lucrul in echipe ; - explicatia, exercitiul, conversatia. |
- orala, prin completarea |
MATERIAL DIDACTIC:
fise cu textele poeziilor si lecturilor (vezi Anexa 1);
fise cu temele de lucru;
fise cu rebusuri;
planse cu imagini care sa reflecte atitudini ale oamenilor fata de animale
calculator, videoproiector;
C.D. - Tablouri Zolan.
MATERIAL BIBLIOGRAFIC:
CURRICULUM NATIONAL;
M.E.C. Programe scolare pentru clasele a III-a si a IV-a. Bucuresti, 2004;
Ileana Iepure, Geta Popovici, Maria Tomoiu. "Educatie civica - ghidul invatatorului". Editura Atelier Didactic, Bucuresti, 2005;
Elena Farago. "Poezii". Editura Ion Creanga, Bucuresti, 1980;
Ion Creanga. "Povesti, povestiri, amintiri". Editura Ion Creanga, Bucuresti, 1985.
SCENARIUL DIDACTIC
Nr. crt. |
Etapa lectiei/ durata |
Activitatea invatatorului |
Activitatea elevilor |
Organizarea clasei |
Pregateste materialul didactic, fisele de lucru, fisele de evaluare. |
Se pregatesc pentru ora: cartea, caietul, instrumentele de scris. |
|
Captarea atentiei |
Invatatoarea le prezinta copiilor un C.D. cu tablouri ale pictorului american Donald Zolan, tablouri ce surprind copii insotiti de animale: caini, pisici, iepurasi, rate, gaste, pui de gaina, boboci de rata etc. Li se spune copiilor: "Ati urmarit un material al unui mare artist care, in lucrarile sale, prezinta permanent legaturi dintre copii si animale, mai ales domestice. Despre aceste legaturi care se stabilesc intre oameni si animale vom vorbi noi azi la ora de educatie civica." |
Urmaresc C.D.-ul prezentat. Asculta. |
|
Anuntarea temei si a obiectivelor operationale |
Anunta tema lectiei si enumera obiectivele operationale stabilite. |
Asculta. |
|
Predarea noilor cunostinte |
Clasa va fi impartita in 4 grupe a cate 5 elevi; fiecare grupa va primi cate o fisa (vezi Anexa 1), cu poeziile "Gandacelul" si "Catelusul schiop", de Elena Farago si cu fragmente din povestile "Fata babei si fata mosneagului" si "Povestea porcului", de Ion Creanga. Li se va spune copiilor: "Cititi textul fiecarei grupe. Dupa ce l-ati citit cu atentie, trebuie sa completati fisa, scriind: -cum s-a comportat persoana din text cu animalul respectiv; ce atitudine a avut fata de animal; -ce sentimente v-au inspirat textile citite; -cum ati fi procedat voi in locul personajelor respective Invatatoarea le prezinta elevilor cateva planse cu animale salbatice, in libertate si de la gradina zoologica; elevii vor fi intrebati cum trebuie sa se comporte cu aceste animale. |
Citesc textele de pe fise si completeaza fisa, conform cerintelor. Citesc textul, prezentandu-l si celorlalte echipe; cate un membru al fiecarei echipe citeste, pe rand rezolvarea fiecarei cerinte. Celelalte echipe corecteaza, intervin. Raspund la intrebari, subliniind: - cu animalele salbatice si cu cele pe care nu le cunoastem trebuie sa ne comportam cu respect, fara a le face rau, dar si fara a ne apropia de ele. |
|
Asigurarea feed-back-ului |
Li se va cere elevilor sa alcatuiasca un text de 8 - 10 enunturi in care sa prezinte modul in care s-au comportat cu un animal bolnav. |
Redacteaza textul, apoi il citesc 7-8 elevi. Textele sunt discutate si apreciate de elevi, conform criteriilor stiute: -respectarea temei; -originalitatea; -folosirea termenilor civici; -corectitudinea exprimarii. |
|
Evaluarea |
Se impart fisele cu rebusuri (vezi Anexa 2). Se citesc cerintele, se dau indicatii. |
Elevii completeaza rebusul. Se face autoevaluarea, prin schimbarea lucrarilor intre colegii de banca. |
|
Transferul cunostintelor |
Elevii vor fi apreciati asupra modului in care au raspuns la ora; li se va da ca tema: pentru 2 saptamani elevii vor avea de realizat un portofoliu care sa cuprinda: desene, picturi care sa redea atitudinea oamenilor fata de animale; desene, poze cu legatura dintre om si animale; poezii, texte care sa arate aceste lucruri; texte create de elevi. |
Asculta, noteaza. |
ANEXA 1
cum s-a comportat persoana din text cu animalul respectiv;
ce atitudine a avut fata de animal;
ce sentimente v-au inspirat textul;
cum ati fi procedat voi in locul persoanei respective.
GRUPA A GRUPA B
"-De ce m-ai prins prins in pumnul tau "-Eu am numai trei picioare
Copil frumos, tu nu stii oare Si de-abia ma misc: top, top!
Ca-s mic si eu lsi ca ma doare? Rad cand ma-ntalnesc copiii,
De ce ma strangi asa de rau? Si ma cheama "cuciu schiop".
Copil ca tine sunt si eu Fratii mei ceilalti se joaca
Si-mi place sa ma joc si mie Cu copiii toti, dar eu
Si mila trebuie sa-ti fie Nu pot alerga ca dansii
De spaima si de plansul meu. Ca sunt schiop si cad mereu.
De ce sa vrei sa ma omori? Si stau singur toata ziua
Ca am si eu parinti ca tine, Si plang mult cand ma gandesc
Si-ar plange mama dupa mine, Ca tot schiop voi fi de-acuma
Si-ar plange bietele surori, Si tot trist am sa traiesc!
Si-ar plange tata mult de tot. Si cand ma gandesc ce bine
Caci am trait abia trei zile. M-as juca si eu acum,
Si-acum indura-te, copile, Si-as latra si eu din poarta
Si lasa-ma, ca nu mai pot!" La copiii de pe drum!
Asa plangea un gandacel Cat sunt de frumosi copiii
In pumnul ce-l strangea sa-l rupa, Cei cuminti, si cat de mult
Si l-a deschis copilul dupa Mi-ar placea sa stau cu dansii,
Ce n-a mai fost nimic din el. Sa ma joc si sa-i ascult!
A incercat sa-l mai invie Dar copiii rai la suflet
Suflandu-i aripile-n vant, Sunt urati, precum e-acel
Dar a cazut in tarna frant Care m-a schiopat pe mine,
Si-ancremenit pentru vecie! Si nu-i pot iubi de fel!
Scarbit de fapta pa cea rea, M-a lovit din rautate
Degeaba plangi acum, copile, Cu o piatra in picior,
Ci du-te-n cas-acum si zi-le Si-am zacut, si-am plans atata,
Parintilor isprava ta! De credeam ca am sa mor.
Si zi-le ca de-acum ai vrea Acum vine si-mi da zahar
Sa ocrotesti cu bunatate Si ar vrea sa fie bun,
In cale-ti orice vietate Si-as putea sa-l musc odata
Oricat de far de-nsemnatate De picior, sa ma razbun,
Si-oricat de mica ar fi ea!
Dar il las asa, sa vada
Raul, ca un biet catel
Are inima mai buna
Decat a avut-o el!"
GRUPA C
(fragment)
"Si merse ea cat merse pe-un drum, pana ce, din intamplare, ii iesi inainte o catelusa, bolnava ca vai de capul ei si slaba de-i numarai coastele; si cum vazi pe fata, ii zice:
Fata frumoasa si harnica, fie-ti mila de mine si ma grijeste, ca ti-oi prinde si eu bine vreodata!
Atunci fetei i se facu mila si, luand catelusa, o spala si-o griji foarte bine. Apoi o lasa acolo si-si cauta de drum, multumita fiind in suflet ca a putut savarsi o fapta buna".
GRUPA D
(fragment)
"-Mosnege, mosnege! zice baba, nu rade, ca si aceasta-I faptura lul Dumnezeu, ca si noi. Ba poate. si mai nevinovat, sarmanul!
Apoi sprintena ca o copila, face degraba lesie, pregateste de scaldatoare si, ia purcelul il scalda, il trage frumusel cu untura din opait pe la toate incheieturile, il strange de nas si-l sumuta, ca sa nu se deoache odorul. Apoi il piaptana si-l grijeste asa de bine, ca peste cateva zile il scoate din boala; si cu tarate, cu cojite, purcelul incepe a se infiripa si a creste vazand cu ochii, de-ti era mai mare dragul sa te uiti la el. Iara baba nu stia ce sa faca de bucurie ca are un baiet asa de chipes, de hazliu, de gras ca un pepene! Sa-i fi zis toata lumea ca-i urat si obraznic, ea tinea una si buna, ca baiet ca baietul ei, nu mai este altul!"
ANEXA NR. 2
REBUS - ATITUDINI FATA DE ANIMALE
Completand rebusul pe orizontal (1 - 7), veti afla pe vertical cine sunt prietenii lectiei noastre de azi.
G R I J A
P R I E T E N I
T R I S T
C O M P A S I U N E
D R A G O S T E
M I L A
R E S P E C T
Pentru ca ne sunt recunoscatoare, trebuie sa avem ......de animalele noastre.
Animalele ne sunt cei mai buni ............
Catelusul din poezia Elenei Farago era foarte ......... ceea ce i se intamplase.
Mila sau ......
Trebuie sa le aratam necuvantatoarelor iubire sau ...........
Sentiment uman la vederea unui animal bolnav.
Ca si oamenii, si animalele trebuie tratate cu .........
Politica de confidentialitate |
.com | Copyright ©
2024 - Toate drepturile rezervate. Toate documentele au caracter informativ cu scop educational. |
Personaje din literatura |
Baltagul – caracterizarea personajelor |
Caracterizare Alexandru Lapusneanul |
Caracterizarea lui Gavilescu |
Caracterizarea personajelor negative din basmul |
Tehnica si mecanica |
Cuplaje - definitii. notatii. exemple. repere istorice. |
Actionare macara |
Reprezentarea si cotarea filetelor |
Geografie |
Turismul pe terra |
Vulcanii Și mediul |
Padurile pe terra si industrializarea lemnului |
Termeni si conditii |
Contact |
Creeaza si tu |