Creeaza.com - informatii profesionale despre


Evidentiem nevoile sociale din educatie - Referate profesionale unice
Acasa » didactica » didactica pedagogie
DIDACTIC Clasa: a IV-a Educatie civica - Despre admitere si respingere in cadrul grupului

DIDACTIC Clasa: a IV-a Educatie civica - Despre admitere si respingere in cadrul grupului


PROIECT DIDACTIC

Unitatea de invatamant: Liceul cu Program Sportiv Suceava

Data:

Clasa: a IV-a A

Invatator:

Aria curriculara: Om si societate

Disciplina: Educatie civica

Tipul lectiei: mixta



Unitatea de invatare: Raporturile noastre cu ceilalti oameni. Relatii intre oameni in cadrul grupului

Elemente de continut: Despre admitere si respingere in cadrul grupului

Obiective operationale:

O1-sa defineasca notiunile de admitere si respingere in cadrul grupului;

O2-sa identifice motivele pentru care o persoana poate fi acceptata sau respinsa intr-un grup;

O3-sa selecteze cele mai importante trasaturi pentru care o persoana este admisa intr-un grup;

O4- sa exemplifice decizii pentru solutionarea problemei respingerii de catre grup;

O5- sa argumenteze de ce o persoana merita sa fie acceptata intr-un grup nou;

O6- sa comunice utilizand termeni specifici educatiei civice.

Strategii didactice:

Metode si procedee: conversatia, explicatia, observarea, exercitiul, ciorchinele, studiul de caz,

Mijloace de invatamant: fise de lucru, creta colorata, saculet-surpriza;

Moduri   de organizare: activitate frontala, activitate individuala, activitate pe grupe, in perechi;

Material bibliografic:

  • Cerghit, I., Metode de invatamant,2006, Iasi, Editura Polirom;
  • Cical, M., Cojocariu, L., Movileanu, L., Orientari moderne in predarea educatiei

civice, 2004, Botosani, Editura Axa;

  • Pacearca, S., Gavrila, R., Educatia civica clasa a IVa - Caietul elevului 2008, Iasi, Editura Sf. Olimpiada;
  • Penes, M., Molan, V., Indrumator pentru utilizarea manualului de educatie civica, 2000, Editura Aramis;
  • Stanciu, M.; "Didactica postmoderna",2007, Suceava, Editura Universitatii Suceava.

Nr. crt.

Secventele

lectiei

Ob. op.

Continuturi

Strategii didactice

Evaluare

Metode si procedee

Mijloace de invatamant

Moduri de organizare

Moment organizatoric

Asigurarea conditiilor optime pentru buna desfasurare a lectiei:

- aerisirea salii de clasa;

- pregatirea materialului didactic;

- prezentarea musafirilor.

conversatia

frontal

Reactualizarea cunostintelor insusite anterior

Verificarea calitativa si cantitativa a temei pentru acasa.

Verificarea cunostintelor despre relatiile de apreciere si invidie.

Ce este grupul?

Ce tipuri de relatii se pot stabili intre membrii unui grup?

Despre ce relatii am discutat ora trecuta la educatie civica?

Ce inseamna sa fii invidios?

Cand spunem despre o persoana ca este egoista?

Ce fapte putem face ca sa dovedim ca nu suntem egoisti?

Ce inseamna sa apreciezi o persoana?

Dati exemple de persoane pe care le apreciati in diverse grupuri si motivati pentru ce calitati.

Identificati aceste relatii in textele de pe fisa si notati-le in chenar.

conversatia

studiu de caz

fisa de lucru

frontal

pe grupe

capacitatea de a opera cu notiunile insusite anterior

Captarea atentiei

O6

Continuam si astazi jocul "Cum ma vad colegii" si urmeaza sa-i aducem aprecieri lui Alberto .

Fiecare elev va scrie 1-2 trasaturi morale pozitive pe care le apreciaza la colegul lui de clasa.

Elevul vizat va citi lista cu aprecierile facute de colegi.

si le va multumi pentru acestea.

Invatatorul concluzioneaza: Toti aveti calitati pentru care merita sa fiti apreciati si acceptati in diferite grupuri, dar se mai intampla uneori si situatii de respingere.

fisa de

lucru

individual

frontal

capacitatea de concentrare a atentiei

Anuntarea subiectului lectiei si a obiectivelor

Prezentarea titlului lectiei: Despre admitere si respingere in cadrul grupului

Prin lectia de astazi vom invata cum sa ne comportam pentru ca niciodata sa nu fim respinsi dintr-un grup din care facem parte sau din care ne dorim sa facem parte; in acelasi timp vom invata cum sa rezolvam situatiile de respingere din grup, daca acest lucru s-ar intampla, prin gasirea celor mai bune solutii.

conversatia

explicatia


frontal

Dirijarea invatarii

O1

O6

O2

O6

O3

O4

O6

Se explica titlul lectiei.

Ce inseamna "a admite"pe cineva in grup?( a primi , a accepta).

Dar "a respinge"pe cineva din grup?(a refuza, a nu accepta, a indeparta, a nu primi).

Pe fisa de lucru se va rezolva cerinta 1 si se va raspunde apoi la cele doua intrebari.

Se citesc doua-trei variante de raspuns.

Vi s-a intamplat vreodata sa va doriti sa intrati intr-un grup si sa nu fiti acceptati? Dar sa fiti respinsi dintr-un grup din care ati facut parte?

V-ati intrebat cine este vinovat de aceasta situatie nedorita?

Intuirea imaginilor de la p. 18 din manual si stabilirea situatiilor ilustrate (acceptare sau respingere).

Ce situatie prezinta prima imagine?

Din ce motive il accepta grupul pe Mihai?

Cine este vinovat de respingerea lui Cristi in cea de-a treia imagine? Care este cauza respingerii lui Cristi?

Ce-ati inteles din cea de-a doua imagine si din replica grupului?

Ce concluzii putem trage?(Vinovati de respingerea dintr-un grup pot fi persoana respinsa sau grupul).

Elevii sunt solicitati sa dea exemple de situatii in care este vinovat de respingere grupul sau persoana respinsa.

Atat admiterea cat si respingerea au la baza niste cauze. Ca sa fie acceptata de grup, orice persoana trebuie sa dea dovada de trasaturi pozitive de caracter.

Care credeti ca sunt aceste trasaturi?Alegeti-le din tabelul de pe fisa de lucru(ex. nr. 2).

Se citesc cateva alegeri si se apreciaza raspunsurile.

Se intelege ca, daca nu aveti aceste calitati, grupul va incerca sa va respinga. Ce faceti in aceasta situatie?

Cand sunteti respinsi de grup, trebuie sa aflati cauzele pentru care nu va accepta, si, in functie de acestea, sa luati cele mai bune decizii pentru a rezolva situatia nedorita.

Dintr-un saculet-surpriza elevii vor scoate bilete pe care sunt scrise diverse cauze ale respingerii de catre grup:

nu respecta regulile jocului;

este mereu nemultumit;

nu-si indeplineste sarcinile primite;

este o persoana invidioasa si egoista;

nu este punctual;

este un copil agresiv;

Se ofera explicatii suplimentare.

Se lucreaza exercitiul 2/19 manual .

Care decizii credeti ca sunt cele mai bune?

Elevii prezinta deciziile pe care le-ar putea lua in cazul in care sunt respinsi din cadrul grupului de invatare.

Daca ati fi respinsi din grupul de joaca, ce decizii ati lua?

Completarea ciorchinelui(ex. 3, anexa 2)

conversatia

explicatia

observarea

conversatia

exercitiul

exercitiul

conversatia

explicatia

conversatia

explicatia

exercitiul

ciorchinele

imagini ce ilustreaza situatii de acceptare sau respingere in cadrul grupului

saculet-surpriza

fisa de lucru

frontal

pe grupe

frontal

frontal

in echipe

frontal

capacitatea de a analiza relatii in cadrul diferitor grupuri

capacitatea de a identifica situatii de admitere sau respingere in cadrul grupului

capacitatea de a identifica

trasaturi de caracter pentru care o persoana este admisa intr-un grup

Fixarea cunostintelor

Evaluare

O1

O2

O3

O4

O6

O1

O2

O3

O5

O6

Despre ce am discutat astazi la educatie civica?

Cine poate fi vinovat de respingere?

Care sunt motivele generale care determina respingerea unei persoane din cadrul grupului?

Ce decizii luam in cazul unei respingeri din cadrul unui grup din care facem parte?

Se fixeaza principalele aspecte ale lectiei si se completeaza pe tabla si pe caiete schema lectiei.

  • Orice persoana poate fi acceptata sau respinsa dintr-un grup.
  • Vinovati de respingere pot fi:

- persoana

- grupul

  • Motive de respingere:

- lipsa trasaturilor comune

- atitudinea negativa fata de interesele grupului

  • Decizii:

intelegerea motivelor de respingere

schimbarea comportamentului

Clasa va fi impartita in doua echipe, una reprezentand un grup artistic, iar cealalta un grup sportiv.

Folosind informatiile noi din lectia de astazi, gasiti argumente prin care sa convingeti grupul celalalt sa accepte un membru nou din echipa voastra.

conversatia

explicatia

conversatia

explicatia

creta colorata

frontal

pe echipe

capacitatea de a opera cu cunostintele nou dobandite

capacitatea de transfer a informatiilor

Incheierea activitatii

Se apreciaza modul in care s-a desfasurat activitatea si felul in care au participat elevii la lectie.

Fiecare lider al grupei va primi o fundita pe care o va oferi colegului pe care il apreciaza cel mai mult pentru felul in care a raspuns la lectie.

Tema pentru acasa - Portofoliu, p. 19

conversatia

explicatia

frontal

aprecieri verbale





Politica de confidentialitate


creeaza logo.com Copyright © 2024 - Toate drepturile rezervate.
Toate documentele au caracter informativ cu scop educational.