PROIECT DE LECTIE
Data: 26.10.2009
CLASA: a VII- a
PROFESOR:
UNITATEA DE INVATARE: Asia
SUBIECTUL LECTIEI: Asia- populatia si asezarile omenesti
OBIECTIVE DE REFERINTA : 1.1, 2.3, 3.1, 3.2, 4.1, 5.2, 7.
OBIECTIVE OPERATIONALE:
a) de cunoastere si analiza
b) psihomotorii
c) afectiv- atitudinale
TIPUL LECTIEI: mixta
METODE FOLOSITE : conversatia euristica, descoperirea, demonstratia, lucrul cu harta si manualul, calculatorul, povestirea, descrierea
MIJLOACE DE INVATAMANT: Harta fizica a Asiei, Harta fizica a lumii, manualul, mapa tematica, calculator
STRATEGIA DIDACTICA: algoritmica, deductiv- inductiva
ORGANIZAREA CLASEI: frontala, individuala, pe perechi
NIVELUL CLASEI: bun
LOC DE DESFASURARE: sala de clasa
EVALUAREA: continua
CONTINUTUL INFORMATIV AL LECTIEI
Asia este cel mai populat continent, insumand 3,5mild loc. Aici se afla doua dintre cele mai populate state ale lumii, Cina si India, fiecare avand peste 1 mild loc
Sporul natural este pozitiv.
Populatia este repartizata inegal:
densitati mari: de-a lungul tarmurilor estic si sudic
densitati mici: centru, nord, sud-vest
cele mai mari densitati se inregistreaza in Singapore, Bangladesh, Coreea, Japonia
Exista o mare varietate de religii
Asezarile rurale sunt foarte diversificate in functie de conditiile naturale si economice
Exista urme ale unor asezari urbane foarte vechi(3000- 5000 de ani)
In prezent exista mari aglomeratii urbane: Tokyo, Osaka-Kobe, Shanghai, Beijing.
DESFASURAREA LECTIEI
ETAPELE LECTIEI |
ACTIVITATEA PROFESORULUI |
ACTIVITATEA ELEVILOR |
1.Organizarea activitatii |
Se verifica prezenta mijloacelor de invatamant necesare lectiei; se noteaza absentii |
Pregatesc manuale, caiete |
2. Verificarea cunostintelor din lectiile anterioare |
Se impart elevilor, pe banci, fise de lucru reprezentand conturul Asiei care se vor rezolva in cca 10 min. Se vor identifica: limitele, relieful, elemente ale hidrografiei Se verifica raspunsurile dupa expirarea timpului |
Rezolva fisele de lucru Raspund Argumenteaza |
3. Captarea atentiei |
Se prezinta elevilor imagini, cu ajutorul calculatorului, reprezentand fizionomii asiatice comentandu-se, pe scurt, cele observate. |
Analizeaza fotografiile Raspund |
4. Anuntarea lectiei noi si a obiectivelor |
Se noteaza pe tabla titlul lectiei Asia-populatia si asezarile omenesti si se expun, oral, obiectivele propuse a se vor realiza |
Noteaza in caiete |
5. Dirijarea invatarii si dobandirea noilor cunostinte |
Se vor adresa elevilor intrebari care ii vor dirija spre descoperirea notiunilor utilizand hartile din manual, atlase Pe masura ce se obtin raspunsurile dorite se completeaza schema lectiei si se prezinta imagini cu ajutorul calculatorului . La final se va prezenta povestea fotografiei "Fata afghana" |
Sunt atenti la intrebari, raspund Analizeaza desenele, fotografiile Indica pe harta Noteaza in caiete Exemplifica |
6. Fixarea cunostintelor |
Se impart elevilor, pe perechi, fise de lucru pe care le vor rezolva in cca 10 min ( anexa 1). |
Completeaza fisele de lucru |
7. Evaluarea |
Se noteaza elevii care s-au remarcat, prin raspunsurile date, pe parcursul desfasurarii lectiei | |
8. Tema |
Identificati, cu ajutorul hartilor din manual orase care au peste 10 mil loc. Localizati orasele identificate Invatarea lectiei |
Noteaza tema |
Anexa 1
Indicii de caracterizare a populatiei |
Caracterizare succinta |
1. Numarul populatiei Asiei | |
2. Densitatea medie a populatiei | |
3. Rasele umane | |
4. Limbile vorbite | |
5. Religiile practicate |
Indcii de caracterizare a populatiei |
Caracterizare succinta |
1. Cele mai populate state. Densitatea maxima a populatiei | |
2. Urbanizarea | |
3. Cele mai mari orase | |
4. Cele mai vehi orase de pe Terra | |
5. Cele mai mari probleme demografice. |
Intrebari |
Explicatii |
1. de ce pe cimpiile Chineza si Indo-Gangetica densitatea populatiei este mare? | |
2. De ce in Hong Cong, Japonia densitatea populatiei este mare? | |
3. De ce in Mongolia este cea mai mica densitate a populatiei? |
Politica de confidentialitate |
.com | Copyright ©
2024 - Toate drepturile rezervate. Toate documentele au caracter informativ cu scop educational. |
Personaje din literatura |
Baltagul – caracterizarea personajelor |
Caracterizare Alexandru Lapusneanul |
Caracterizarea lui Gavilescu |
Caracterizarea personajelor negative din basmul |
Tehnica si mecanica |
Cuplaje - definitii. notatii. exemple. repere istorice. |
Actionare macara |
Reprezentarea si cotarea filetelor |
Geografie |
Turismul pe terra |
Vulcanii Și mediul |
Padurile pe terra si industrializarea lemnului |
Termeni si conditii |
Contact |
Creeaza si tu |