PROIECT DE LECTIE
DATA
CLASA: a V-a A
UNITATEA DE INVATARE Hidrosfera
SUBIECTUL : Apele curgatoare
PROFESOR
OBIECTIVE DE REFERINTA
CONTINUTUL INFORMATIV AL LECTIEI
Apele curgatoare sunt acele ape care se deplaseaza din regiuni mai inalte spre puncte mai joase.
Dupa marime pot fi: ape de siroire, torenti, parauri, rauri si fluvii.
Apele de siroire si torentii sunt temporare formandu-se in urma precipitatiilor bogate sau topirii zapezii. Determina degradarea terenurilor.
Paraul, raul si fluviul sunt ape curgatoare permanente.
Paraul este cea mai mica apa curgatoare. Poate fi trecut cu piciorul.
Fluviul este cea mai mare apa curgatoare. Se varsa in mari sau oceane.
Elementele unui rau:
Un rau are afluenti, locul de intalnire numindu-se confluenta. Suprafata de pe care un rau isi aduna toti afluentii se numeste bazin hidrografic.
Forma de relief creata de un rau se numeste vale. O vale este formata din:
OBIECTIVE OPERATIONALE
a) de cunoastere sau analiza:
b) afective:
c) psihomotorii:
TIPUL LECTIEI : combinata( mixta)
METODE FOLOSITE: conversatia euristica, lucrul cu harta si manualul, observarea, demonstratia, descrierea
MIJLOACE DE INVATAMANT: Harta fizica a lumii, manualul, mapa tematica, flipchart.
STRATEGIA DIDACTICA: algoritmica, inductiv- deductiva
ORGANIZAREA ACTIVITATII: frontal, individual, pe perechi
NIVELUL CLASEI: bun
LOC DE DESFASURARE: sala de clasa
EVALUAREA: continua
DESFASURAREA LECTIEI
ETAPELE LECTIEI |
ACTIVITATEA PROFESORULUI |
ACTIVITATEA ELEVILOR |
1.Organizarea activitatii |
Se verifica prezenta mijloacelor de invatamant necesare lectiei; se noteaza absentii |
Pregatesc manuale, caiete |
2. Verificarea cunostintelor din lectiile anterioare |
Se impart elevilor, pe banci, fise de lucru( anexa 1) care se vor rezolva in cca 10 min. Se verifica raspunsurile dupa expirarea timpului |
Rezolva fisele de lucru Raspund Argumenteaza |
3. Captarea atentiei |
Se prezinta elevilor imagini reprezentand rauri sau fluvii comentandu-se, pe scurt, cele observate. |
Analizeaza fotografiile Raspund |
4. Anuntarea lectiei noi si a obiectivelor |
Se noteaza pe tabla titlul lectiei, "Apele curgatoare" si se expun, oral, obiectivele propuse a se vor realiza |
Noteaza in caiete |
5. Dirijarea invatarii si dobandirea noilor cunostinte |
Se vor adresa elevilor intrebari care ii vor dirija spre descoperirea definitiilor utilizand desenele din manual, imagini, Harta fizica a lumii:
Pe masura ce se obtin raspunsurile dorite se completeaza schema lectiei si se prezinta imagini ale notiunilor studiate . Pe flipchart sunt realizate desene care infatiseaza elementele unui rau si ale unei vai desen care se completeaza treptat cu ajutorul elevilor. Se solicita elevii sa analizeze desenul de la pag. 105 care infatiseza elementele unei vai. Pe masura ce se obtin raspunsurile se completeaza schema lectiei. |
Sunt atenti la intrebari Raspund Analizeaza desenele, fotografiile Indica pe harta Noteaza in caiete Exemplifica |
6. Fixarea cunostintelor |
Se impart elevilor, pe perechi, desene reprezentand bazinul hidrografic si elementele unei vai, desene pe care le vor completa pe perechi( anexa 2). |
Completeaza fisele de lucru |
7. Evaluarea |
Se noteaza elevii care s-au remarcat, prin raspunsurile date, pe parcursul desfasurarii lectiei | |
8. Tema |
Identificati, cu ajutorul atlasului cate un nume de fluviu din Europa, America de Nord, America de Sud, Africa, Asia si Australia Invatarea lectiei |
Noteaza tema |
ANEXA1.
1. Identificati, pe desenul de mai jos, articulatiile tarmului:
2. Precizati procentele detinute, in compozitia atmosferei, ale urmatoarelor gaze:
v Azot -
v Oxigen -
3. Explicati cum se incalzeste atmosfera
4. Pentru vanturile de mai jos precizati categoria( permanente, periodice sau neregulate) din care fac parte:
v Musonii- |
v Vanturile de vest- |
v Alizeele- |
v Ciclonii- |
v Brizele- |
v Vanturile polare- |
5. Precizati trei tipuri de precipitatii:
v
v
v
6. Intre ce continente se afla cel mai mare ocean din lume?
7. Definiti salinitatea.
8. Ce este o mare mediterana?
ANEXA 2
Politica de confidentialitate |
.com | Copyright ©
2024 - Toate drepturile rezervate. Toate documentele au caracter informativ cu scop educational. |
Personaje din literatura |
Baltagul – caracterizarea personajelor |
Caracterizare Alexandru Lapusneanul |
Caracterizarea lui Gavilescu |
Caracterizarea personajelor negative din basmul |
Tehnica si mecanica |
Cuplaje - definitii. notatii. exemple. repere istorice. |
Actionare macara |
Reprezentarea si cotarea filetelor |
Geografie |
Turismul pe terra |
Vulcanii Și mediul |
Padurile pe terra si industrializarea lemnului |
Termeni si conditii |
Contact |
Creeaza si tu |