PROIECT DIDACTIC
GRADINITA CU P. P. nr. 19, "ARPECHIM"-- PITESTI
EDUCATOARE: NEACSU CONSTANTA
ACTIVITATI PE DOMENII EXPERENTIALE - DOMENIUL LIMBA SI COMUNICARE
NIVELUL I
TEMA : "UNDE AM ASEZAT JUCARIA?"
TIPUL ACTIVITATII: PREDARE-INVATARE
MODUL DE REALIZARE: JOC DIDACTIC
DURATA: 20-25 MINUTE
OBIECTIVE CADRU:( Oc)
Oc1 - Dezvoltarea capacitatii de exprimare orala, de intelegere si utilizare corecta a semnificatiilor structurilor verbale orale;
Oc2 - Educarea unei exprimari verbale corecte din punct de vedere fonetic, lexical, sintactic;
OBIECTIVE DE REFERINTA:(OR)
OR1 - Sa distinga sunetele ce compun cuvintele si sa le pronunte corect;
OR2 - Participarea la activitatile de grup atat in calitate de auditor cat si de vorbitor;
OR3 - Educarea spiritului de observatie si a capacitatii de a face asocieri simple;
OR4 - sa-si imbogateasca vocabularul activ si pasiv pe baza experientei personale si utilizarea unui limbaj oral corect din punct de vedere gramatical.
OBICTIVE OPERATIONALE: (O) .
O1 - Sa foloseasca adverbe si prepozitii pentru a indica pozitia obiectelor in spatiu;
O2 - Sa formuleze propozitii in care sa fie adverbe de loc si prepozitii;
O3 - Sa-si dezvolte spiritul de observatie, memoria si atentia vizuala..
STRATEGII DIDACTICE
1. Metode de predare - invatare conversatia, explicatia, exercitiul, problematizarea.
2. Mijloace de invatare: diferite jucarii din sala de grupa
- fisa de lucru pentru fiecare copil, creioane colorate.
DEMERSUL DIDACTIC
MOMENTELE ACTIVITATII |
CONTINUTUL ACTIVITATII |
OBIECTIVE |
DURATA |
METODE DE PREDARE INVATARE |
MIJLOACE DE INVATAMINT |
1. Momentul organizatoric |
- Aerisirea salii de grupa; - Asezarea mobilierului in forma de careu deschis; - Ocuparea locurilor de catre copii. | ||||
2. Captarea atentiei |
Li se prezinta materialul primt sub forma de surpriza. |
Conversatia, explicatia. | |||
3. Reactualizarea cunostintelor anterioare |
Se face intuirea materialului. Copiii vor denumi obiectele si jucariile de pe masute. |
O1 |
1 min |
Conversatia, demonstratia, exercitiul. |
Jucarii si obiecte din sala de grupa. |
4.Anuntarea temei si a obiectivelor |
- "Astazi ne vom juca cu aceste jucarii pe care le vom aseza in diferite locuri din clasa, iar la sfarsitul activitatii veti stii sa precizati locul pe care l-au ocupat jucariile in timpul activitatii(sus, jos, pe , sub, in fata, in spate, inainte, inapoi, etc.). |
1 min |
Explicatia, conversatia. | ||
5. Dirijarea invatarii |
Sunt explicate copiilor regulile jocului: copii inchid si deschid ochii la semnal. Ei trebuie sa observe ce schimbari de pozitie a jucariilor a efectuat educatoarea, iar unul dintre ei sa raspunda la intrebarea: "Unde am asezat jucaria?", un alt copil va modifica pozitia unei jucarii din sala de grupa, reproducand aceeasi pozitie spatiala. Elemente de joc: aplauze, inchiderea ochilor, imitatia. Ex: Educatoarea va respecta o anumita gradare in succesiunea modificarilor. La inceput va actiona cu un singur obiect - realizand asezarea unei jucarii sau a alteia pe ceva sau sub ceva, ulterior putand utiliza doua sau mai multe jucarii deodata. Papusa va sta pe masa, copii vor fi intrebati unde am asezat papusa, alt copil va aseza o alta papusa pe alta masa apoi vor fi asezate mai multe papusi pe masa, urmarind acordul dintre subiect si predicat si bineinteles adverbul sau prepozitia corespunzatoare. |
O1 O2 |
min |
Explicatia, conversatia, demonstratia, exercitiul, descoperirea. |
Jucarii si obiecte din sala de grupa. |
6.Retentia si transferul |
In a doua parte a jocului se va folosi o macheta cu personaje cunoscute din povesti si va efectua unele schimbari, solicitand copiilor sa le transpuna in actiunea cu obiectele. De ex: sa aseze papuss in aceeasi pozitie cu piticul de pe macheta. Astfel, daca piticul sta pe scaun, copilul va aseza papusa tot pe scaun sau daca piticul se afla in spatele scaunului, papusa va fi asezata in aceeassi pozitie. Pe tot parcursul activitatii se va urmari formarea deprinderi de a formula propozitii complete, de a respecta acordul dintre subiect si predicat si de a indica corect pozitia spatiala a obiectelor folosind adverbele si prepozitiile corespunzatoare. Fisele de lucru vor fi impartite copiilor si li se va cere sa spuna unde este(mingea, pisica, etc.) si sa foloseasca grupul de cuvinte in alte propozitii, apoi sa coloreze obiectele care ii plac. |
O3 O4 |
6 min |
Conversatia, exercitiul, problematizarea. |
Jucarii si obiecte din sala de grupa.. Caiete speciale, creioane colorate |
7. Evaluarea |
Se realizeaza analiza lucrarilor cu participarea copiilor. Lucrarile sunt semnate si puse pe un panou, la expozitie, pentru a le putea vedea parintii lor. Se fac aprecieri generale si individuale asupra desfasurarii intregii activitati. |
2 min |
Conversatia |
BIBLIOGRAFIE: 1. "Programa activitatilor instructiv-educative in gradinita de copii", Viorica Preda si Magdalena Dumitrana, Editura V&I Integral Bucuresti 2000
2. Educarea comunicarii orale si scrise in gradinita, coordonator: Vasile Molan, Fise de lucru nivel 3-5 ani, Editura Tiparg, 2005, pag. 43
Politica de confidentialitate |
.com | Copyright ©
2024 - Toate drepturile rezervate. Toate documentele au caracter informativ cu scop educational. |
Personaje din literatura |
Baltagul – caracterizarea personajelor |
Caracterizare Alexandru Lapusneanul |
Caracterizarea lui Gavilescu |
Caracterizarea personajelor negative din basmul |
Tehnica si mecanica |
Cuplaje - definitii. notatii. exemple. repere istorice. |
Actionare macara |
Reprezentarea si cotarea filetelor |
Geografie |
Turismul pe terra |
Vulcanii Și mediul |
Padurile pe terra si industrializarea lemnului |
Termeni si conditii |
Contact |
Creeaza si tu |