PROIECT DE LECTIE
DATA:
CLASA a-III-a
INVATATOARE :
OBIECTUL : Limba si comunicare
SUBIECTUL: Compunere dupa tablou
SCOPUL LECTIEI:
informativ imbogatirea limbajului pasiv si activ cu unele cunostinte despre Unirea Transilvaniei cu Romania;
formativ - formarea deprinderii de a intocmi o compunere dupa imagini;
educativ - cultivarea dragostei fata de frumusetile naturii.
NIVELUL INITIAL AL CLASEI( pe baza analizei compunerilor realizate anterior de elevi); Majoritatea elevilor
pot discuta pe baza unei imagini ti pot structura compunerea - tip descriere in cele trei
parti: introducere, cuprins si incheiere.
OBIECTIVE OPERATIONALE:
a) cognitive
sa identifice cele trei planuri din tablou : planul apropriat, mediu si indepartat;
sa " citeasca" un tablou, urmarind elementele din planul apropriat, mediu si departat.
sa utilizeze sensul propriu si figurat al adjectivului in descrierea tabloului si in exprimarea impresiilor proprii despre tabloul descris
sa foloseasca in exprimarea orala si scrisa expresii din lecturile " Visul implinit" de Lucian Blaga. " Hora Unirii" de V. Alecsandri si " Toamna" de Demostene Botez.
sa respecte regulile de asezare in pagina a compunerii.
b) Afectiv - atitudinale
sa exprime impresii proprii despre tabloul descris;
sa aprobe reactiile ti starile sufletesti ale oamenilor din tablou.
TIPUL LECTIEI: mixt (lectie combinata)
VARIANTA : modelul lui R. Gagne
STRATEGIA DIDACTICA : mixta
RESURSE PROCEDURALE - conversatia euristica, descrierea exercitiului, observatia colectiva.
FORME DE ORGANIZARE - frontala
- individuala.
FORME DE EVALUARE: continua, formativa
LOCUL DESFASURARII : sala de clasa.
DURATA: 50 de minute
BIBLIOGRAFIE:
DESFASURAREA LECTIEI
Etapele lectiei |
Continutul informativ |
Activitatea invatatorului |
Activitatea elevilor |
Mijloace si materiale didactice |
1.Captarea atentiei |
Versurile poeziei " Hora Unirii" de V. Alecsandri |
Citeste/ recita versurile Cere elevilor sa spuna despre ce eveniment istoric vorbeste poetul. |
Raspund la intrebare |
Manualul |
2.Enuntarea obiectivelor |
Anunta principalele finalitati concrete stabilite. Sugereaza intuirea celor doua tablouri din manual pe baza carora elevii vor realiza o compunere. |
Asculta cu atentie cele precizate |
-plansa reprezentand multimea de oameni care au fost prezenti si au sarbatorit unirea de la Alba Iulia |
|
3.Verificarea, reactualizarea |
Textul " Visul implinit" dupa Lucian Blaga |
Pe baza conversatiei euristice se identifica: - denumirea evenimentului istoric din 01.dec. 1918; - importanta evenimentului; - starile afective ale participantilor; |
Participa la conversatie. Caracterizeaza oral pe scurt oamenii participanti la unire, folosind cat mai multe adjective. |
- tablou reprezentand un colt din natura, in anotimpul toamna |
4.Prezentarea noilor cunostinte |
Planul apropiat, mediu si indepartat al unui tablou. |
Prezinta si explica noul continut informativ urmarind calea de la concret la abstract. Solicita observarea plansei folosite anterior, urmarind elementele din cele trei planuri. |
Descriu tabloul. Observa si disting obiectele din cele trei planuri. |
Plansa cu multimea de oameni. |
5.Dirijarea invatarii |
Intocmirea unei compuneri dupa unul dintre tablourile prezentate . Ex- poezia "Toamna" de D. Botez: - palpaie plutind in soare. - inflacarate ruguri. |
Prezinta sarcina de lucru. Reaminteste regulile de aranjare in pagina a unei compuneri. Precizeaza ce anume vor scrie in introducere, cuprins si incheiere. Da exemple de expresii din textul "Visul implinit", " Hora Unirii", "Toamna". |
Asculta cu atentie cele precizate, intreaba, aproba, intervin. Completeaza, dau exemple de expresii frumoase din alte texte anterioare studiate. | |
6. Evaluare recuperare |
Apreciaza compunerile elevilor urmarind : - respectarea dimensiunilor partilor compunerii: - prezentarea corecta a elementelor din cele 3 planuri ale tabloului. - folosirea expresiilor literare. |
Elaboreaza compunerile, dandu-le titlul potrivit. Citesc compunerile argumentand alegerea titlului si a temei ( eveniment istoric, natura). |
Plansa cu enumerarea expresiilor frumoase |
|
7. Conexiune |
Textul cantecelor "Hora Unirii" si " A ruginit frunza din vii" |
Da tonul pe rand la cantecele legate de tema lectiei. |
Cauta, se bucura. | |
8.Tema pentru acasa |
Solicita terminarea compunerii, daca nu a fost definitivata |
Asculta, recepteaza, noteaza. |
Politica de confidentialitate |
.com | Copyright ©
2024 - Toate drepturile rezervate. Toate documentele au caracter informativ cu scop educational. |
Personaje din literatura |
Baltagul – caracterizarea personajelor |
Caracterizare Alexandru Lapusneanul |
Caracterizarea lui Gavilescu |
Caracterizarea personajelor negative din basmul |
Tehnica si mecanica |
Cuplaje - definitii. notatii. exemple. repere istorice. |
Actionare macara |
Reprezentarea si cotarea filetelor |
Geografie |
Turismul pe terra |
Vulcanii Și mediul |
Padurile pe terra si industrializarea lemnului |
Termeni si conditii |
Contact |
Creeaza si tu |