Creeaza.com - informatii profesionale despre


Simplitatea lucrurilor complicate - Referate profesionale unice
Acasa » didactica » didactica pedagogie
DE LECTIE CLASA a-IV-a Limba si comunicare - Numeralul

DE LECTIE CLASA a-IV-a Limba si comunicare - Numeralul


PROIECT DE LECTIE

DATA:

CLASA  a-IV-a

INVATATOARE : 

OBIECTUL :  Limba si comunicare

SUBIECTUL:  Numeralul

TIPUL LECTIEI : dobandire de cunostinte

VARIANTA : clasica

SCOPUL LECTIEI:

Dezvoltarea capacitatii de receptare a mesajului oral;

Dezvoltarea capacitatii de exprimare orala;

Dezvoltarea capacitatii de receptare a mesajului scris (citirea/ lectura).



Dezvoltarea capacitatii de exprimare scrisa.

OBIECTIVE OPERATIONALE:

O1 - sa sesizeze legatura logica dintre secventele unui mesaj oral;

O2 - sa inteleaga semnificatia globala a mesajului ascultat, stabilind legaturi intre informatiile

receptate si cele cunoscute anterior;

O3 - sa sesizeze structurile gramaticale ( morfologice si sintactice) corecte sau incorecte dintr-un

mesaj ascultat ;

O4 - sa utilizeze corect formele flexionare ale partilor de vorbire;

O5 - sa utilizeze cuvintele, in functie de tema abordata intr-o situatie de comunicare;

OBIECTIVE OPERATIONALE :

  • cognitive: - sa defineasca numerarul;

sa recunoasca numeralul intr-un text dat;

sa diferentieze numeralele care arata numarul de obiecte, fiinte de cel care arata ordinea obiectelor si a fiintelor

sa aplice corect regula de formare a numeralelor compuse in exercitii;

sa foloseasca corect numeralul in exprimarea scrisa si vorbita.

  • afective : - sa manifeste interes pentru lectie.

sa participe activ la desfasurarea lectiei.

  • psihomotorii: - sa pastreze pozitia corecta in banca pe durata desfasurarii lectiei.

STRATEGIA DIDACTICA :  mixta

RESURSE PROCEDURALE : conversatia, explicatia, problematizarea, exercitiului.

FORME DE ORGANIZARE : frontala si individuala.

RESURSE MATERIALE: planse cu texte care contin problema gramaticala studiata ( numeralul), fise de evaluare.

FORME DE EVALUARE: - continua prin analiza raspunsurilor elevilor;

- finala prin rezolvarea sarcinilor fiselor de evaluare.

LOCUL DESFASURARII : sala de clasa.

DURATA:  50 de minute

PRINCIPII DIDACTICE:

  • principiul respectarii particularitatilor de varsta si individuale;
  • principiul intuitiei;
  • principiul insusirii temeinice a cunostintelor.
  • Principiul participarii constiente si active la lectie.

BIBLIOGRAFIE:

  • Cerghit, Ion - Perfectionarea lectiei in scoala moderna - E.D.P. Buc. 1983. Partea a II -a.
  • Gherghina, Dumitru; Gherghina Maria; Dragan, Valeria - Indrumator pentru predarea, invatarea gramaticii si ortografiei in ciclul primar - Ed. Avrameanca, Craiova, 1993
  • Gherghina, Dumitru; Gherghina Maria - Aproape totul despre exprimarea corecta in limba romana- Ed. Didactica Nova, Craiova, 1994.
  • M.E.I - Metodica predarii limbii romane. E.D.P. Bucuresti, 1969.
  • ****, Curriculum National, M.E.N. Bucuresti, 1998.

DESFASURAREA LECTIEI

Etapele lectiei

Activitatea invatatorului

Activitatea elevilor

1. Organizarea lectei

Asigur conditii necesare bunei desfasurari a lectiei. Cer elevilor sa-si pregateasca manualele si caietele pentru ora de limba romana.

Se pregatesc pentru inceperea lectiei

Verificarea cunostintelor anterioare

Voi verifica tema scrisa din punct de vedere calitativ si cantitativ.

Ce lectie ati avut de pregatit pentru astazi ?

Voi prezenta elevilor o plansa cu urmatorul text:

" Domnu'nostru a fost un om deosebit. Ii scanteiau privirile si era si dansul miscat cand ne spunea despre marirea stramosilor. Dumnealui ne-a invatat multe. Se zvonea ca il vor muta in alta comuna.."


( M. Sadoveanu, Domnu' Trandafir)

cer elevilor sa recunoasca pronumele si sa specifice felul lor, persoana, numarul, genul si functia in propozitie

Pronumele

Elevii recunosc pronumele :

nostru - pronume personal

ii - pronume personal,

el - pronume personal,

ne - pronume personal,

dumnealui - pronume de politete,

il - pronume personal

3. Anuntarea temei si a obiectivelor

Prezint elevilor o alta plansa cu textul :

Dan are noua carti cu povesti. A treia carte este ilustrata. Al optulea titlu este colorat. La Dan au venit sase colegi. Primul i-a adus o jucarie, iar al cincilea i-a adus o carte.

Solicit un elev sa citeasca prima propozitie.

Despre cine se vorbeste in aceasta propozitie ?

Ce se spune despre Dan?

Ce are?

Cate carti are ?

In continuare, un alt elev v-a citi a doua propozitie.

A cata carte este ilustrata?

In mod analog voi proceda si cu celelalte propozitii.

Voi scrie pe tabla :

Noua  a treia

Sase  al optulea

primul

al cincilea

Voi stabili impreuna cu elevii ca toate cuvintele din prima coloana arata numarul fiintelor, lucrurilor, iar cele din a doua coloana arata ordinea, locul pe care il ocupa lucrurile, fiintele intr-un sir.

Ce rol credeti, copii ca au aceste cuvinte in propozitie ?

Citeste prima propozitie.

Despre Dan.

Se spune ca are.

Carti.

Noua.

A treia.

Aceste cuvinte au in propozitie rolul de numerar.

4. Dirijarea invatarii

Anunt tema ti scriu titlul pe tabla:

Numeralul. Scriu definitia numeralului pe tabla

Numesc cativa elevi care vor repeta definitia.

Voi prezenta elevilor un exercitiu a carui sarcina este de a recunoaste numeralele.

Ex. Grupati numeralele din textul urmator dupa schema :

Numerale ca arata Numerale ca arata

numarul ordinea

Cinci copii se jucau. Au mai venit inca sase. Trei au inceput sa numere: unu, doi, trei. Primul a iesit Alin. Al doilea a fost Nelu.

In continuare ne vom ocupa de pronuntarea ti scrierea corecta a numerelor.

Prezint copiilor urmatoarea plansa:

Ana are sase ani. Alin are unsprezece ani iar Dan treisprezece. Tatal lui Alin are patruzeci si cinci de ani, iar bunicul lui Alin are o suta de ani.

Concluzionez : Toate cuvintele care exprima numerale de la unu la douazeci sunt simple. La acestea se adauga suta, mia, milionul, miliardul.

Cu aceasta ocazie voi atrage atentia copiilor asupra pronuntiei corecte a numerelor sase si sapte - nu sease si seapte ( sapte)

Observand cum este scris cuvantul unsprezece si stabilind pe baza de analogie, ca doisprezece, treisprezece . nouasprezece se scriu la fel, stabilesc regula pe care o voi scrie pe tabla, completand schema:

Numerele de la unsprezece la nouasprezece sunt compuse din numeralul zece caruia i se pun inainte unu, doi, trei, etc, legate de primul prin cuvantul spre. Partile componente ale acestor numerale se scriu intr-un cuvant. Prin adresarea unor intrebari pun elevii in situatia de a rosti cateva numerale in pronuntia sau in scrierea carora se intalnesc uneori greseli :

Doisprezece, douasprezece- nu doispe si doospe.

Paisprezece, saisprezece, saptesprezece, nouasprezece.

Atrag atentia elevilor asupra schimbarii formei unor numerale dupa genul substantivului : primul - prima; al doilea - a doua.

Analizez in continuare numeralul : patruzeci si cinci

Completez schema pe tabla:

Spun elevilor ca numeralele care arata ordinea se pot scrie si cu cifre romane.

In semestrul al II-lea al clasei a IV-a am invatat numeralul. Suntem in secolul al XX-lea dar in curand vom intra in secolul XXI-lea

Elevii scriu titlul pe caiete.

Scriu definitia pe caiete.

Rezolva sarcina exercitiului.

Elevii identifica numeralele si le analizeaza din punct de vedere al structurii lexicale si al ortografiei. Precizeaza ca numeralul sase este un numar - este alcatuit dintr-un cuvant .

- numeral simplu. In schimb unsprezece, treizeci sunt numerale compuse.

Vom formula regula:

Numeralele care exprima un numar intre douazeci si nouazeci si noua sunt numerale compuse. Partile lor componente se scriu in mai multe cuvinte.

Scriu pe caietele de clasa.

5. Consolidarea cunostintelor

I. Scrieti cu litere urmatoarelor numerale:

17 222

6 1003

II. Gasiti numeralele din textul urmator si specificati felul lor (ex. oral)

a)     In tabara la munte au fost douazeci de elevi de la scoala noastra. Eu am fost inscris al doisprezecelea pe lista. In excursie mergem in sir. Ion era primul. Bogdan al doilea. Alin al treilea, iar eu al patrulea.

b)     Inlocuiti numeralele care arata ordinea cu cifrele romane corespunzatoare.

Elevii vor rezolva sarcina b) a exercitiului pe caiete, independent.

III. Formati cate doua propozitii cu fiecare din numeralele urmatoare: doi, a saptea , doisprezece. Substantivele din cele doua propozitii vor fi de genuri diferite.

IV. Gasiti numeralele din textul urmator:

In al doilea trimestru al clasei a IV-a am invatat la istorie despre lupta poporului roman la inceputul veacului al XIX-lea, pentru inlaturarea domnilor fanarioti in trimestrul al III-lea vom invata despre participarea Romaniei la primul razboi mondial. La concursul de istorie, Ana a ocupat locul intai. Inca din clasa I ea recita poezii cu continut istoric.

Inlocuiesc numeralele care arata ordinea cu cifrele romane corespunzatoare.

Identifica numeralele.

6. Evaluare

Impart elevilor fise de evaluare:

I. Taiati cu o culoare forma gresita:

al patralea / al patrulea

al saisprezecelea / al sasesprezecelea

al optulea / al optalea

cincisprezece / cinsprezece

al douazecelea / al douazecilea

II. Completati punctele cu numeralele corespunzatoare:

Sunt.. puncte cardinale. Teritoriul tarii noastre e impartit in ... judete. Planta e alcatuita din..parti principale:....parte se numeste radacina...parte e tulpina si .. parte coroana.

Rezolva sarcinile fiselor de evaluare.

7. Tema pentru acasa

Transcrieti o reteta pentru o prajitura.

Folosisi corect numeralele.

Isi noteaza tema





Politica de confidentialitate


creeaza logo.com Copyright © 2024 - Toate drepturile rezervate.
Toate documentele au caracter informativ cu scop educational.