PROIECT DE LECTIE
DATA:23.PRILIE.2010
CLASA: a IV-a
ARIA CURRICULARA:
LIMBA SI COMUNICARE
MATEMATICA SI STIINTE ALE NATURII
ARTE
OBIECTUL: EDUCATIE TEHNOLOGICA
UNITATEA DE INVATARE:
SUBIECTUL: SUPORT PENTRU CREIOANE
TIPUL LECTIEI: ACTIVITATE TRANSDISCIPLINARA
SCOPUL LECTIEI:
CONSOLIDREA CUNOSTINTELOR ,UTILIZAND UN LIMBAJ ADECVAT (literar, stiintific, artistic, tehnologic)
OBIECTIV CADRU:
UTILIZAREA UNOR TEHNICI DE LUCRU CU DIVERSE MATERIALE SI USTENSILE
PROIECTAREA, CONFECTIONAREA SI EVALUAREA UNOR PRODUSE SIMPLE
DEZVOLTAREA CAPACITATII DE COOPERARE IN SCOPUL REALIZARII UNUI PRODUS
OBIECTIVE DE REFERINTA:
sa observe relatii intre partile componente ale unui sistem familiar
sa combine tehnici si instrumente variate in vederea indeplinirii unui scop propus
2.2 sa aprecieze calitatea unui produs finit, in functie de criterii date
OBIECTIVE OPERATIONALE:
COGNITIVE:
O.1 sa prezinte insusirile lui Nica(Ion Creanga)
O.2 sa tranforme corect uitatile de masura
O.3 sa rezolve corect sarcinile din fisele de lucru
PSIHOMOTORII:
O.4 sa decupeze corect dupa contur, apoi sa lipeasca elementele obtinute
O.5 sa se deplaseze, cu usurinta, in spatiul clasei pentru a rezolva toate sarcinile primite
AFECTIVE:
O.6 sa manifeste interes pentru ora de educatie tehnologica
O.7 sa manifeste un comportament adecvat in relatiile cu colegii din grupul de lucru in cadrul activitatii
RESURSE:
METODOLOGICE:
STRATEGIA DIDACTICA: mixta
METODE SI PROCEDEE:
Conversatia dirijata, observatia, explicatia, exercitiul, ciorchinele, problematizarea, metoda blazonului, cantecul
MIJLOACE DIDACTICE:
Fise de lucru, planse model, lipici, foarfece, carioca, acuarele, cantece, poezii
FORME DE ORGANIZARE:
Frontal
Individual
Pe echipe
TEMPORALE:
UMANE: 13 elevi
BIBLIOGRAFICE:
Programe scolare pentru clasa a IV-a
EDUCATIE TEHNOLOGICA ( Aprobat prin ordin al ministrului Nr. 3919 / 20.04.2005)
DESFASURAREA LECTIEI
ETAPELE LECTIEI |
OB. OP. |
CONTINUTUL INFORMATIONAL AL RECEPTARII |
RESURSE |
FORME DE EVALUARE |
|||
ACTIVITATEA INVATATORULUI |
ACTIVITATEA ELEVILOR |
METODE |
MIJLOACE |
FORME DE ACTIVITATE |
|||
Moment organizatoric |
Cer elevilor sa pregateasca materialele necesare desfasurarii activitatii propuse Formez cele patru grupe de lucru |
Verifica materialele ce le au pregatite pentru ora de educatie tehnologica Fiecare grupa isi alege un nume |
Conversatia dirijata |
lipici, foarfece, carioca, acuarele |
Frontal | ||
Captarea atentiei |
O.2 |
Propun elevilor o eumerare a operelor lui Creanga, |
Asculta, enumera |
Conversatia |
plansa ,marker |
Frontal Individual |
Aprecierea verbala Evaluare reciproca |
Anuntarea temei si a obiectivelor |
O.6 |
Scriu pe tabla denumirea activitatii :"Suport pentru creioane" Anunt faptul ca pentru realizarea produsului finit vom avea de parcurs mai multe etape specifice mai multor discipline. Comunic elevilor obiectivele activitatii |
Sunt atenti, recepteaza mesajul transmis |
Conversatia Explicatia |
Tabla , creta |
Frontal | |
Desfasurarea activitatii |
O.1 O.7 O.4 O.5 O.3 O.4 O.5 O.7 O.3 O.4 O.5 O.7 O.3 O.4 O.5 O.7 O.3 O.5 O.7 |
Pasul I: Se realizeaza un ciorchine referitor la cunostintele despre Nica. (Anexa 2) Dupa rezolvarea corecta a acestui pas elevii coloreaza imaginea primita Pasul II: Grupa I: rezolvarea unei fise de lucru ce presupune cunostinte de comunicare (Anexa 3) Decupeaza imaginea si o lipesc pe o rola de hartie Grupa II: rezolvarea unei fise de lucru ce presupune cunostinte de comunicare (Anexa 4) Decupeaza imaginea si o lipesc pe o rola de hartie Grupa III: rezolvarea unei fise de lucru ce presupune cunostinte de matematica (Anexa 5) Decupeaza imaginea si o lipesc pe o rola de hartie |
Completeaza plansa cu datele cerute. Rezolva fisa de lucru, decupeaza imaginea si o lipesc pe o rola de hartie Rezolva fisa de lucru, decupeaza, imaginea si o lipesc pe o rola de hartie Rezolva fisa de lucru, Decupeaza imaginea si o lipesc pe o rola de hartie |
Ciorchinele Exercitiul Conversatia Problematizarea Exercitiul Conversatia Problematizarea Exercitiul Conversatia Problematizarea Exercitiul Conversatia Problematizarea |
Plansa cu ciorchinele Marker Imaginea conturata pe fisa, foarfece, lipici Fise de lucru Fise de lucru |
Frontal Pe echipe Individual Frontal Pe echipe Individual Frontal Pe echipe Individual Frontal Pe echipe Individual Frontal Pe echipe Individual |
Evaluare reciproca Aprecierea verbala Evaluare reciproca Aprecierea verbala Evaluare reciproca Aprecierea verbala |
Obtinerea performantelor |
O.3 O.5 O.6 O.7 |
Vor avea de completat patru cadrane: I: - fructele preferate ale lui Nica II: - pasarea buclucasa III: - un alt personaj din povestile lui Nica IV: - mama lui Nica |
Desemneaza cate un elev din fiecare grupa pentru realizarea sarcinii primite |
Exercitiul Conversatia Metoda blazonului (cadranelor) |
Fisa de lucru Marker |
Pe echipe Individual |
Evaluare reciproca Aprecierea verbala |
Realizarea feed-back-ului |
O.3 O.6 |
Nazdravaniile lui Nica |
Enumera peripetiile |
conversatia |
Frontal |
Apreciere verbala |
|
Evaluarea activitatii |
Vor primi cate o traistuta( cu care mergea Nica la scoala) pe care a o coloreze cu culorile curcubeului |
Asculta observatiile facute cu privire la activitatea lor atat in cadrul echipei, cat si individuala |
Explicatia Aprecierea si notarea |
traistuta |
Frontal |
Aprecierea verbala Notarea cu calificative |
Anexa I I:
Anexa I:
Scrieti cat mai multe opere de-a lui Creanga
Anexa III:
Grupa I:
Gasiti adjective potrivite pentru substantivele date si alcatuiti o singura propozitie cu unul din ele:
Substantive |
Adjective |
Propozitie |
Nica | ||
cirese | ||
pupaza | ||
apa |
Anexa IV:
Grupa II:
Realizati un dialog din trei replici intre Nica si mama sa:
Anexa V:
Grupa III:
Nica a mancat 3 din 12 kg de cirese .Cate kg de cirese a mancat Nica?
9
De-acasa pana la iarmaroc, Nica a parcurs 2km 5hm si 3dam.Cati metrii a parcurs Nica de-acasa pana la iarmaroc si inapoi?
Anexa VI:
Completati cu desene rubricile blazonului:
AMINTIRI DIN COPILARIE |
|
Fructele preferate |
Pasarea buclucasa |
Mama |
Personajul principlal |
Politica de confidentialitate |
.com | Copyright ©
2024 - Toate drepturile rezervate. Toate documentele au caracter informativ cu scop educational. |
Personaje din literatura |
Baltagul – caracterizarea personajelor |
Caracterizare Alexandru Lapusneanul |
Caracterizarea lui Gavilescu |
Caracterizarea personajelor negative din basmul |
Tehnica si mecanica |
Cuplaje - definitii. notatii. exemple. repere istorice. |
Actionare macara |
Reprezentarea si cotarea filetelor |
Geografie |
Turismul pe terra |
Vulcanii Și mediul |
Padurile pe terra si industrializarea lemnului |
Termeni si conditii |
Contact |
Creeaza si tu |